Balıkesir Merhaba Gazetesi

ÖĞRETMENİM DEĞERLİSİN

ÖĞRETMENİM DEĞERLİSİN
22 Kasım 2014 - 0:22

Genel

ÖĞRENCİLERİN DEĞERİNLE BÜTÜNLEŞSİN

Madenlerin Altına Dönüşmesi Gibi Değerlerle Büyüyen Nesil Çalışmasının Adımları Atılıyor.

Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz sizleri madenleri altına çeviren değerler olarak görüyorum diyerek önemli ve güzel mesajlar verdi. Değerler Eğitimi projesinin süreceğini ve önemli kazanımlar elde edileceğinin altını çizdi.

2014-2015 eğitim ve öğretim yılı değerler eğitimi bilgilendirme toplantısı yapıldı. Projenin 2 ‘nci yılının çalışmalarının başladığını belirten Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Okullarımızla birlikte bu projeyi yürüteceğiz’ dedi.

Değerler Eğitiminin kapsamı genişletildi. Dün Balıkesir Lisesinde yapılan toplantı ile okul öğretmen ve yöneticilerine anlatılan değerler eğitimi projesi bu yıl öğretmenlere özel seminer ve konferanslarla renklendirilecek.

2014-2015 eğitim ve öğretim yılı değerler eğitimi bilgilendirme toplantısı yapıldı. Projenin 2 ‘nci yılının çalışmalarının başladığını belirten Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Okullarımızla birlikte bu projeyi yürüteceğiz’ dedi.

Geçen yıl 109 okulda yürütülen projemiz oldu diyen Müdürü Cengiz, ‘ sene sonu çalışmalarımızı taçlandırdık. Ayvalık’ta ‘Değerlerime sahip çıkıyorum’ adlı Birinci çocuk kongremizi gerçekleştirdik. Bakanlığımızın üst düzey yöneticileri, müsteşar yardımcıları, Valimiz kongremize katılmışlardı.

125 Bildiri ile 215 öğrencimiz 110 öğretmen ve 22 akademisyen bize büyük katkılar sundu. Çocuklarımızın bilimsel tutum anlamında çalışmalarını gördük. Üniversitelerde yapılan bilimsel çalışmalar gibi çocuklarımızda sunularını sundu. Bizimle duygu, düşünce ve çalışmalarını paylaştılar. Projemizi ulusal ve uluslararası düzeylerde yapmaya çalışacağız. Kongre sonunda 125 bildiri yayınlandı. Bunlardan bazıları çevre bilinci, dünyamız tükeniyor, Türkü sofrası, dilimiz kimliğimiz, sanal kalabalıklar, yetime yetmek gerek, bir tebessüm bin gönül.

Dünya üzerinde değerler eğitimi çalışmaları devam ediyor.18’nci Milli Eğitim Şurasında da tüm okullarımızda değerler eğitimi projesi uygulanmaya başlanmış.4 yıldır devam ediyor. Van Urfa ve Rize gibi iller bizimle eş düzeyde çalışmalar yürütüyor. Günümüz koşullarında değerler eğitimine neden ihtiyaç var? Değişen dünyada insanoğlunun değişim ve tutumları sanal âlemle birlikte değişiklikleri de beraberinde getirmeye başladı. Milli ve ahlaki değerlerimiz erozyona uğramaya başladı. Sadece ülkemizde değil diğer ülkelerde de benzer sancılar görülüyor. Ve bunları da ifade ediyorlar. Nedir bunlar? Suç işleyen çocukla sayısının artış göstermesi, davranış problemleri, uyuşturucu kullanımı,  İnternet bağımlılığı, sigara, alkol tüketiminde artışın olması gibi. Ve yaş oranlarının 15- 17 Aralığında olması. Aile içi şiddet, boşanma oranları, küfürlü konuşmalar, bu tip tehditler bizleri değerler eğitimine, töre ve ahlak eğitimine zorunlu kılıyor. Sorumluluğumuzu da yerine getirmek gerekiyor.

Öğreten arkadaşlarımı madeni altına çeviren simyacılar olarak görüyorum. Çocuklarımızı en değerli madene altına elmas, gümüş en değerli madenlere evirmek durumundayız. Allah çocuklarımıza gizli yetenekler vermiş bizde onları fark etmeliyiz. Hepimizin sorumluluğu var. Örnek şahsiyetler üzerinden çalışmalarımızı yapabiliriz. Örneğin,  Yunus Emre. Mevlana gibi.’ dedi.

NEZAKET VE GÖRGÜ KURALLARIMIZI HATIRLAYALIM

Proje Koordinatörü Nermin Yaşar ‘Nezaket Ve Görgü Kurallarının Tüm Yıla Yayılmasının Planlandığını Belirtti. Değerler Eğitimi proje koordinatörü Nermin Yaşar yaptığı sunumda işlenecek konuların değerler üzerinden en iyi şekilde anlatılması ve uygulanması için gereken çalışmaların yapılacak paylaşımlarla güzellik bulacağına işaret etti. Bugüne kadar yapılan çalışmaları anlatan Proje Koordinatörü Yaşar, önümüzdeki dönemde de ele alacağımız konular 2014-2015 Eğitim öğretim yılı Kasım ayı nezaket ve görgü kuralları, Aralık- Ocak Çalışkanlık, Şubat-Mart, Saygı, Nisan-Mayıs sevgi, Haziran ayında yıl sonu sergi ve ödül töreni ile sürecek’ dedi. Nezaket ve görgü tüm yıla yayılabilir diyen Yaşar, bu konuda yapılabilecek farklı etkinliklerle, hayat bulacak çalışmalar olabileceğini belirtti. HABER: SEMRA AMAN AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.