Balıkesir Merhaba Gazetesi

‘OHAL gibi olacak’

‘OHAL gibi olacak’
23 Şubat 2015 - 0:03

Genel

KESK’e bağlı sendikalar, ‘iç güvenlik yasa tasarısını’ oturma eylemi ile protesto etti. Sedikacılar, uygulamanın bütün ülkeye Olağanüstü Hal şartlarını, bir tür sıkı yönetimi yaşatacağını söyledi.

Kamuoyunda tepkilere Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de büyük kavgalara sebep olan ‘İç Güvenlik Yasa Tasarısı’ KESK’e bağlı sendikalar tarafından protesto edildi. Protestocular, uygulamanın bütün ülkeye Olağanüstü Hal (OHAL) şartlarını, bir tür sıkı yönetimi yaşatacağını, iktidarın demokrasiyi askıya almak ve tamamen bir baskı rejimi oluşturmak istediğini söyledi.

Kamuoyunda İç Güvenlik Yasası olarak bilinen;  ‘Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na tepki gösteren eylemciler, yasanın, “AKP’yi koruma kollama yasası” olduğunu belirtti. Eylemciler, “Molotof bahane faşizm şahane”, “Faşist yasaya direneceğiz”, “Hükümet yasanı al başın çal!”, sloganları ile tepkilerini dile getirdiler. Tasarının yükselen toplumsal muhalefete, sendikal örgütlenmelere, hükümeti protestolara ve Kürt halkının temel hak ve özgürlükleri için yürüttüğü mücadeleye saldırı amacı gütmektedir” denildi.

Göstericiler, “Tasarı yasalaştığında polise 24-48 saatlik bağımsız gözaltı yetkisi verilmesi yoluyla yargı devre dışı bırakılacağından ve savcıların polis gözaltılarıyla ilişkisi kesileceğinden kayıt dışı gözaltılar, kaçırma, yok etme, infaz, işkence uygulamalarının önü açılacak.  Anayasal bir hak olan toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ‘kamu güvenliğini tehdidi gerekçesiyle ortadan kaldırılacak, AKP uygulama ve politikalarına muhalefet niteliğindeki toplantı ve gösterilere katılanların tümü tutuklanabilecek” açıklaması ile  yaşanacak olumsuzluklara dikkat çekti.  CEMİL YURTMAN

 

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.