Balıkesir Merhaba Gazetesi

OK’TAN SÜT ÜRETİCİLERİNİ İLGİLENDİREN TEKLİF

OK’TAN SÜT ÜRETİCİLERİNİ İLGİLENDİREN TEKLİF
18 Kasım 2019 - 13:54

TBMM Başkanlığı’na verdiği kanun teklifinde süt üreticilerine verilen desteğin arttırılmasını talep eden İyi Parti Balıkesir Milletvekili Ok, “litre başına 10 kuruş olan prim 25 kuruşa çıkarılmalıdır” dedi.

Konuya dair açıklama yapan Ok şunları söyledi: “Seçimlerden önce çiğ süt üreticilerine 25 kuruş olarak açıklanan prim desteği ödenmediği gibi destek geri çekilerek litre başına 10 kuruşa düşürüldü. Üreticinin payına yine müjde adı altında felaket düştü. Ekonomik krizle boğuşan üreticiler her defasında AKP iktidarı tarafından daha dar boğaza itiliyor. Verilen sözler tutulmuyor, gün be gün üretici adeta üretimden el çektiriliyor. Tarım destekleri çok geç ödenmesi nedeniyle, Mayıs- Haziran dönemi süt primleri henüz ödenmediği gibi çiftçilerimiz 25 kuruştan prim ödemesi beklerken Bakanlık, çiğ süt primini Mayıs’tan geçerli olmak üzere 10 kuruşa düşürdü. Böylece çiftçi çiğ süte 15 Kasım’da yapılacak 30 kuruşluk zammı almadan geri dönük olarak alacağı prim kesilmiş oldu. Seçimden sonra sadece Nisan ayında 25 kuruşluk prim ödemesi devam etti. Şimdi Mayıs-Haziran dönemi primler ödenecekken Bakanlık bütçeyi gerekçe göstererek primi 10 kuruşa düşürdü” dedi.

“YENİ BİR KRİZ İLE BURUN BURUNALAR”

Sür üreticilerin zor koşullarda olduğunu söyleyen Ok, “Yaşanılan tüm bu gelişmeler karşısında çiğ süt üreticileri ülkede ki ekonomik krizin ve girdi maliyetlerinin yüksekliğin yanında yeni bir kriz ile de burun burunadır. Bu çiğ süt üreticilerini üretimden uzaklaştırarak hayvanlarını kesime göndermeye zorlamaktadır. Verdiğimiz kanun teklifi ile çiğ süt üreticilerinin sorunlarına derman olmak için adım atılmasına, yaraların sarılmasına yardımcı olmak istiyoruz. Krizin faturasını üreticiden, çiftçiden, işçiden, çalışandan çıkarmaktan derhal vazgeçin. Yandaşlar için kalem kalem milyonlar silinirken, üreticiye sırt çevrilmesi büyük bir utançtır. Bu kara lekeden kurtulmak ise devletin sorumluluğudur. Gerekli adımlar atılana dek üreticimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” İfadelerini kullandı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.