Balıkesir Merhaba Gazetesi

Okul Alışverişinde dikkat

Okul Alışverişinde dikkat
29 Eylül 2015 - 0:08

Genel

Okul alışverişlerinin olmazsa olmazı kırtasiye malzemeleri alırken dikkat. Uzmanlar tarafından yapılan açıklama renkli ve kokulu kırtasiye ürünlerin tercih edilmemesi gerektiği bu tip ürünlerin sağlığı tehdit eden ve bağımlılık yapıcı ürünler olduğunu belirttiler.
Bayramın ve okulların açılacağı günün aynı zamana denk gelmesi ile vatandaşlar alışverişte çifte telaşe yaşadı. Vatandaşlar bayramlık alışverişlerinin yanında çocuklarının okul alışverişini birlikte yaptı. Okul alışverişlerinde vatandaşlar kaliteden daha çok çocuklar tarafından hayranlık duyulan çizgi karakterlerin olduğu ürünleri ön planda tutarak alışverişlerini yaptılar.
Öncelik çocukların isteği
İlkokul 2’nci sınıfa gidecek olan oğlu için alışverişe çıkan Emine Alp alışveriş yaparken önceliğin oğlunun sevdiği ‘arabalar’ ve ‘spiderman ‘çizgi karakterlerinin olduğu ürünler olduğunu bu yüzden bu ürünleri aldıklarını ifade etti.
TSE Standartları taşımalı
Kırtasiye ürünleri ile alakalı açıklama yapan kırtasiyeci Bilal Odabaş ise alınacak ürünlerin TSE standartları taşıması gerektiğini vurguladı. Piyasada standartlara uygun olmayan ürünlerin satıldığını ve rengi, kokusu veya üzerinde bulunan resimler nedeniyle çocukları cezbettiğini ifade eden Odabaş bu ürünlerin kanserojen madde içerdiğini sağlık ve hijyen konusunda çocuklara zarar verdiğini belirtti. Odabaş kırtasiye malzemelerinde lisanslı ürünlerin tercih edilmesinin daha iyi olacağını belirtti. SAMET AYDIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.