Balıkesir Merhaba Gazetesi

Okul Sütü projesi yeniden başlatıldı

Okul Sütü projesi yeniden başlatıldı
11 Şubat 2015 - 0:10

Genel

2011 yılında başlatılan, bir süre ara verilen Okul Sütü uygulaması yeniden başlatıldı. Proje il genelinde ana sınıfı ve ilkokul çağında 70 bin çocuğu kapsıyor. 6 bin aile projeye katılmadı.

Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, Ana Sınıfları, Uygulama Sınıfları, Anaokulları ve İlkokullar 1.2.3.4 sınıflarında uygulanmak üzere Türkiye genelinde yeniden başlatılan Okul Sütü Projesi hakkında Büyükşehir MERHABA’ya özel açıklamalarda bulundu.

Projenin, Milli Eğitim Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ve İl Halk Sağlığı Müdürlüğü koordinasyonunda yapıldığını belirten Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, uygulamadan duyduğu memnuniyeti belirtti.  Milli Eğitim Müdürü Cengiz, “Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu uygulamadan son derece memnunuz. Çocuklarımız da süt içmekten dolayı çok mutlular. Velinin izin belgesi çok önemli. Balıkesir ilinde şu anda ana sınıfı ve ilkokul çağında 70 bin çocuğumuz var ise 64 bin 108 öğrencisi bu projeden faydalanıyor. 6 bin kişi projeye katılmadı” bilgisini verdi.

‘ALERJİ SEBEBİYLE KATILMADILAR’

Okul Sütü Projesine katılmak istemeyen aileler de olduğunu, 6 bin çocuğun projeye katılmadığını belirten Cengiz, “Bunun sebebi; çocukta olan alerji… Gün içinde çok fazla süt içtiği için aile bunu gereksiz görebilir, ya da sütü sevmiyor olabilir. Dolayısı ile tercihli ve izinli olarak bu işlem uygulanıyor” dedi.  Vali Mustafa Yaman ve tüm birim müdürlerinin de katılımıyla Bakanlığın bu projesinin il genelinde daha fazla duyurmak istediklerini vurgulayan Cengiz, “Çocuklarımızın sağlıklı yetişmesi, zihinsel ve bedensel olarak sağlıklı olması önemli. Merkez Atatürk İlköğretim okulumuzla beraber startımızı verdik. Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri toplam 64 bin 108 öğrencimiz bu projeden yararlanacak” dedi.

Konuyla ilgili yetkili birimlerin, okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin proje uygulanırken sorumlulukları ve dikkat edecekleri noktaların yer aldığı Bakanlık tarafından hazırlanan ‘2015 yılı için Okul Sütü Uygulama Rehberi’nin de yayınladığını belirterek, “Proje sağlam bir temele oturtulmuş bir projedir okul sütü programı. İnşallah çocuklarımıza, öğrencilerimize faydalı olur” diye konuştu. GAMZE ATİLA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.