Balıkesir Merhaba Gazetesi

Okullarda bilim fuarları açılacak

Okullarda bilim fuarları açılacak
02 Mayıs 2015 - 0:49

Genel

4006 TÜBİTAK Bilim Fuarlarına Balıkesir’den 39 okul baş vurdu. Türkiye genelinde desteklenmeye hak kazanan 2 bin başvurudan 20’si Balıkesir’den. Okullar 5bin TL. destek alacak.

Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında imzalanan, TÜBİTAK Bilim ve Toplum Dairesi tarafından “Eğitimde İşbirliği Protokolü”kapsamında okullarda bilim fuarları açılacak.

5. ve12. sınıflar arasındaki eğitim veren okulların katılacağı TÜBİTAK Bilim Fuarlarının programı belirlendi.

1 Mart-12 Haziran 2015 tarihleri arasında geçerli olan programa göre okullar en az 1, en fazla 3 gün sürecek fuarlar düzenleyecekler.

4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları destek programı ile bilimin ve bilimsel çalışmaların yeni nesiller tarafından benimsenmesinin teşvik edilmesi, bilimin günlük hayatla ilişkilendirilmesi, araştırma tekniklerinin, bilimsel raporlamanın ve bilimsel sunum becerilerinin tabana yayılarak genç bireylere kazandırılması,  gerçek hayattaki soru ve sorunlara çözüm bulunmasında bilimin ve bilimsel çalışmaların öneminin amaçlandığı belirtildi.

OKULLARA 5’ER BİN TL. DESTEK

TÜBİTAK Bilim Fuarları okulların imkanları kullanılarak, okul ortamında hazırlanacak. Öğrenciler, çevrelerinde var olan malzeme ve kaynakları kullanarak proje geliştirmeleri ve sunmalarını sağlanacak. Bu amaçlar doğrultusunda 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılı için Balıkesir il genelinde 38 okul 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarlarına başvuru yaptı ve 20 başvuru 5 bin TL hibe desteği almaya hak kazandı. Türkiye genelinde desteklenmeye hak kazanan 2 bin başvurudan 20’sinin ise Balıkesir’e ait olduğu açıklandı.

FUAR AÇACAK OLAN OKULLAR

Kendi bünyesinde fuar açacak olan okulların isimleri şöyle: Ayvalık Cihan Yorgun Ortaokulu, Ayvalık Sakarya Ortaokulu, Enerjisa Bandırma Fen L., Bandırma Şehit Pilot Üsteğmen Cemil Kaya Ortaokulu, Bandırma Vecihibey Ortaokulu, Bandırma Dörteylül Ortaokulu, Bandırma Mustafa Keskin Ortaokulu, Dursunbey Akbaşlar Ortaokulu, Dursunbey Gökçedağ Ortaokulu, Gönen Gündoğan Ortaokulu, Gönen Altıeylül Ortaokulu, Gönen Özel Eğitim Uygulama Merkezi, Havran Şehit Eyüp Karataş Ortaokulu, İvrindi Evciler Ortaokulu, İvrindi Gökçeyazı Şehit Rıdvan Çetinkaya Ortaokulu, Karesi Rahmi Kula A.L., Balıkesir Karesi Ortaokulu, Balıkesir Sırrı Yırcalı A.L., Kepsut 125. Yıl YİBO, Kepsut Kepsut A.L.

cemil yurtman

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.