Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’de Okullarda Maske Takılacak mı?

Balıkesir’de Okullarda Maske Takılacak mı?
1.320
05 Temmuz 2020 - 14:50

Okullarda Maske Takılacak mı?

 

Sağlık Bakanlığı, 31 Ağustos’ta açılacak okullarda alınması gereken tedbirleri, Covıd-19 | Salgın Yönetimi Ve Çalışma Rehberinde yayınladı. Ülke geneli ile ilgili yayınlanan önlemler dikkate alındığında, Balıkesir’de ki okullarda da Maske kullanımının zorunlu olması bekleniyor.

 

Okulda ki Herkes Kuralına Uygun Maske Takacak

 

Bakanlığın yayınladığı alınması gereken tedbirler arasında, salgın döneminde mümkünse okullara ziyaretçi kabul edilmemesi gerektiği, Okulda bulunan öğretmen, öğrenci ve diğer çalışanların maske takması ve maskesi olmayanlar için bina girişinde maske bulundurulması da yer alıyor.

İşte Bakanlıktan yapılan açıklama ve alınması gereken tedbirlerin tümü:

COVID-19’un ana bulaşma yolu damlacık ve temas yoluyladır. Okullar toplu bulunulan yerlerden olduğu için COVID-19 bulaşma açısından risklidir. Okullarda COVID-19 bulaşma riskini en aza indirmek için yapılacaklar bir süreç yönetimidir. Bu süreç yönetiminde okul yönetimi, öğretmenler, aileler, öğrenciler ve okul çalışanlarının üzerine düşen görev ve sorumluluklar bulunmaktadır.

Süreç, yatılı olmayan öğrenciler ve tüm çalışanlar için sabah evde başlar ve yine akşam evde tamamlanır. Yatılı olanlar ve akşamları görevli öğretmen ve çalışanlar için, bu süreç okuldaki tüm süreyi içerir. Okul binasının girişleri ve içerisinde uygun yerlere kurallar, sosyal mesafe, maske kullanımı, el temizliği ve öğrencilerin hangi koşullarda okula gelmemesi gerektiğini açıklayan bilgilendirme afişleri asılmalıdır. Okul binası girişleri ve içerisinde uygun yerlerde el antiseptiği bulundurulmalıdır. COVID-19 bulaşma riskini en aza indirmek için aşağıdaki önlemlere uyulmalıdır.

Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı tedbirlerin tümü için    Burayı tıklayınız

 

 

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.