Balıkesir Merhaba Gazetesi

OKULLARDA YARDIMCI DERS KİTABI ALARMI

OKULLARDA YARDIMCI DERS KİTABI ALARMI
10 Ekim 2014 - 0:11

Genel

01

 

Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda yardımcı ders kitabı dağıtımı ve reklamını yasaklayan radikal bir karar aldı. Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, kararı uygulamayan okul yöneticilerine kesinlikle göz yumulmayacağını, denetim yapacaklarını dile getirdi.

Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘yardımcı ders kitapları’ ile ilgili aldığı radikal kararın kesinlikle uygulanması için hiçbir taviz verilmeyeceğini açıkladı. Okullarda hiçbir şekilde yardımcı ders kitabı dağıtılamayacağını, satılamayacağını, reklamının da yapılamayacağını, bunu uymayan yöneticilere yaptırım uygulanacağını bildirdi.
Büyükşehir Merhaba’ya çok önemli açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, “Uyarıyoruz! Taviz vermeyeceğiz. Öğretmen ve öğrencilerimize dağıtım yapılan ders kitaplarımızın dışındaki yardımcı materyallerin, kesinlikle okullarda ve kurumlarda kullanılmamasını, reklam amaçlı dahi olsa okulun içine sokulmamasını, velilerimiz ve öğrencilerimize bu hususta
zorlayıcı bir tutumda bulunulmamasını, velilerimizi maddi sıkıntıya sokacak şekilde velilerden para istenmemesini istiyoruz” dedi.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞININBU KONUDA YAZISI VAR
Yardımcı ders materyalleri ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığının18 Eylül tarihli bir yazısı olduğunu hatırlatan Milli Eğitim Müdürü Cengiz, “2005- 2006 eğitim-öğretim yılından itibaren eğitim öğretim programları değiştirildi. Bu değişim yapılırken kaygı şuydu: Avrupa Birliği ve Kuzey Amerika ülkeleri ile eş düzeyde bir öğretim programı yakalamak ve çocuklarımızı akademik bilgi beceri ve tutumlarını ölçen yöntemler uygulamak. Böylece çocukların kavrama, uygulama boyutunda görevleri daha iyi yapabilmelerini sağlamak” dedi.
Programın ömrü de 23-24 yıl olarak sınırlandırıldığını, fakat bir taraftan da dünyanın hızla değiştiğini vurgulayan Milli Eğitim Müdürü Cengiz, “Başlangıcı 2015 yılı olarak kabul edersek 2025 gibi bu programların raf ömrü bitecek. Yeni bir revize söz konusu olacak. Çağdaş uygarlık düzeyini yakalamış olan ülkeler içinde 2005-2006 yıllarında biz neredeyse sonuncuyduk. O dönemin Bakanı ve Talim Terbiye Kurulu Başkanı Ziya Selçuk dönemlerinde böyle bir çalışma gerçekleştirildi ve davranışçı ekol terk edildi. Bunun yerine yapılandırmacı, inşaacı, oluşturmacı dediğimiz bir yaklaşım benimsendi. Bu yaklaşımın benimsenme nedeni, çocukların yaparak, yaşayarak öğrenmeleri ve sınıf içinde daha çok aktif olmaları” dedi.

YENİ DÖNEMDE YENİ YÖNTEM
“Öğretmenin anlattığı, öğrencinin pasif bir şekilde dinlediği” bir yöntem yerine; “etkinliklere katıldığı, kendi düşüncelerini orijinal biçimde ifade ettiği, özetle de; yaratıcı tutum geliştirme yönünde bilgi becerisini artırmaya dönük bir çalışma içine girildiğini” bu yeni yöntemin tercih edildiğini belirten Milli Eğitim Müdürü Cengiz, Bakanlığın bu amaçla hem öğrenciler için ‘ders kitabı’ yanında ‘çalışma kitabı’, öğretmenler için de bir ‘kılavuz kitabı’ hazırladığını bildirdi.

ÖĞRETMENLER KOLAYOLANI TERCİH ETTİ
Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, öğretmenlerin ise işin kolayını tercih ettiğine, yeteri kadar materyal varken ‘yardımcı kitaplara’ yöneldiğini vurgulayarak bunun değişeceğine dikkat çekti. Müdür Cengiz, bazı rant çevrelerinin de bundan yararlanarak hem basılı hem de elektronik ortamda ‘yardımcı kitapları’, ‘kaynak kitapları’ piyasaya sürdüğünü bunun engelleneceğini dile getirdi.
Milli Eğitim Müdürü Cengiz, “İşin kolayını tercih eden öğretmenlerimiz, ders kitabından ve kılavuz kitabından yararlanarak öğrenciye bir şeyler vermeye çalışmak yerine; bu dışarıdan gelen hazır materyalleri tercih ettiler. Veliler de bu kitaplara yönlendirildi. Sorun burada başladı. Burada farklı bir sektör ve büyük bir rant var.Türkiye genelinde de bakanlık bu kaynağı, rantı gördüğü için ve öğrencilerin de hedeflenen eğitim-öğretim düzeyine gelemediğini, ezberci bir yöne doğru gidildiğini gördüğü için bu uyarıyı yapmak zorunluluğunu hissetti. Bu uyarı okullarımıza da yapıldı.

‘OKULLARIMIZI UYARDIK’
Hala okullara bu materyallerin gönderildiği, yöneticilere baskı yapıldığı duyumlarını aldıklarını söyleyen Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, Bakanlık yazısının kaymakamlıklara ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine gönderildiğini, kesinlikli bu ‘yardımcı ders kitaplarına’ izin verilmeyeceğini, bu konuda bütün müfettişlerin, ilçe milli eğitim müdürlerinin, müdür yardımcısı ve şube müdürlerinin görevlendirileceğini açıkladı.
Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, “Kesinlikle bu konuda taviz verilmeyecek bunu bilsinler. Öğretmen ve öğrencilerimize dağıtım yapılan ders kitaplarımızın dışındaki yardımcı materyallerin kesinlikle okullarda ve kurumlarda kullanılmamasını reklam amaçlı dahi olsa okulun içine aldırılmaması konusunda kararlıyız. Velilere baskı yapılmasına, para istenmesine de izin vermeyeceğiz. Uyarıyoruz, taviz vermeyeceğiz.Bu konuda ısrar eden idarecilerimiz olursa soruşturma sonucunda görevden de alabiliriz. İdareci ve öğretmenlerimi doğrudan itham altında bulundurmak istemem, fakat kolaycılığa kaçılmasın diyorum. Buna karşıyız. Gerek talim-terbiye kurulunda olsun gerekse eğitim-öğretim sitelerinde binlerce bilgiye ulaşabilir. Örneğin seçilmiş etkinlikler diye bir havuzumuz var. Fen Bilgisi dersinde etkinlik, deney, araştırma yapmak istediğinde öğretmen elektronik ortamda binlerce sayfalık dokümana ulaşabilir. Biz burada öğretmenlerimizin de araştırmalarını istiyoruz. Araştırıcı bir yönü olsun istiyoruz. Öğrenci de araştırsın” diyerek öğretmenlerin de daha çok çalışmaya yönlendirilmesinde kararlığını vurguladı.

PERFORMANS ÖDEVLERİ YOK
Performans ödevlerinin de ilkokullarda ortaokullarda kaldırıldığını belirten Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, performans ödevlerinin amacına uygun kullanılmadığını, ödevlerin öğrencinin zeka ve becerisinin üzerinde bir seviyeye getirildiğini, ödevleri velilerin yapmaya başladığını, amacından saptığını vurguladı. Milli Eğitim Müdürü Cengiz, “Hatta bununla ilgili bir sektör oluştu iş teknik atölyeleri açıldı. Öğrenci, teknoloji tasarım atölyelerinden gidip satın aldı performans diye verdi” diyerek gelinin noktaya dikkat çekti.
Öğretmenlerin daha verimli hale gelmesini istediğini söyleyen Müdür Cengiz, “Öğretmenlerimiz de yarın çocuklara ne vereyim, nasıl anlatayım diye düşünsün. Derse çalışarak gitsin. 6 saat ders veriyorsa akşam iki saatte yarın yapacağı ders programına, kitabına programına baksın. Öğretmenlerimiz tabi ki, zorlanacak. Bir takım çalışmalar yapmaları gerekiyor. Öğrenciler de artık çok bilgiye bir tıkla ulaşabiliyor. Öğretmenlerin de farklı çalışmalar yaparak öğrencilerden daha ilerilerde olması lazım. Öğrenci bir sonraki gün göreceği konuyu çalışmak istediğinde gördüğü bilgiyle öğretmen aynı şeyi çalışmasın. Ertesi gün öğrenci öğretmene karşı saygıda problem yaşar .Bakanlık bir talimat vermiştir. İdarecilerimiz,öğretmenlerimiz belki biraz rahatsız olacaklar fakat özel sektör basılı doküman geliştiren yarar grupları rahatsızlıklar duyacak konunun ısrarla üzerine gideceğiz” diyerek hedeflenen çalışmanın taviz verilmeden uygulanacağını bildirdi.

TEOG’DA İLK 10’DAYIZ
Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş(TEOG) sınavı ile ilgili olarak Balıkesir’in sağladığı başarıya da değinen Müdür Cengiz, “Balıkesir olarak TEOG ‘da bu sene ilk 10’a girdik. İlk 10’dayız. Verilerden çıkan sonuç bu. 440 Puanın üzerinde bin 302 öğrencimiz var. 400 puanın üzerinde de 3 bin 200 öğrencimiz var. 440 dediğiniz zaman İstanbul da özel Anadolu Fen Liselerinin aldığı puanlar bunlar. Ben diyebilirim ki 3 tane Fen Lisemiz var demek yerine 15 tane Fen Lisesi ayarında Liselerimiz var. Okullarımız eğitim ve öğretim açısından son derece iyi. Başarımız daha da artacaktır” dedi. TEOG ile ilgili olan sıkıntı genelde olduğuna dikkat çeken Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, Balıkesir’de yaşanan ve Büyükşehir Merhaba’da yer alan bir öğrencinin yaşadığı sıkıntıyı ise ‘puandan kaynaklanan bir durum’ diye açıkladı.
HABER:SEMRA AMAN AKYÜREK

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.