Balıkesir Merhaba Gazetesi

Olası Balıkesir Depremi Senaryosu İş Dünyası Hazırlık Projesi

Olası Balıkesir Depremi Senaryosu İş Dünyası Hazırlık Projesi
31 Ağustos 2021 - 16:35

Olası Balıkesir Depremi Senaryosu İş Dünyası Hazırlık Projesi

BASİAD Balıkesir Sanayici ve İş İnsanları Derneği Balıkesir’de olması muhtemel bir depremde geliştireceği senaryo üzerinden özel sektör hazırlıklarını raporlaştırmak ve işletmeleri depreme hazırlıklı hale getirebilmek maksadı ile bir proje başlattılar.

Proje ile ilgili çalışmalar hakkında: ‘’Söz konusu proje kapsamında gerçekleştirilecek çalışmalar ve araştırmalar için ilgili STK’lar ve ilgili sektör temsilcileri davet edilerek 2021 yılının son çeyreğinde çalışmalar başlatılacaktır’’ dediler.

Balıkesir  İş dünyası depreme hazırlık için bir araya geliyor. BASİAD, STK ve İlgili sektör temsilcilerinin katılımı ile oluşturacağı çalışma grubu aracılığı ile bir dizi Balıkesir Deprem Özel Sektör Hazırlık ve Koordinasyon çalıştayı düzenleyecektir. Deprem açısından kritik öneme sahip “ulaştırma ve lojistik”, “enerji”, “bilgi ve iletişim teknolojileri”, “finans ve sigorta” ile “gıda ve tarım” sektörlerinden önde gelen şirketlerin ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirilecek çalıştayların ardından, “Balıkesir Depremi Senaryosu İş Dünyası Hazırlık Raporu” yayımlanacaklar.

Konu ilgili açıklama yapan BASİAD Başkanı Ümit BAYSAL: ”Geçmişte yaşadığımız depremlerin acısı hala içimizdeyken, son dönemlerde arka arkaya yaşadığımız ve ciddi can ve ekonomik kayıplara yol açan deprem, yangın, sel gibi felaketler afetlere hazırlıklı olmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Bu vesile ile son dönemde yaşanan yangın ve sel felaketlerinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, felaketlerden etkilenen tüm vatandaşlarımıza da geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. BASİAD Olası Balıkesir depremine karşı iş dünyasının farkındalığını artırmak, özel sektörün koordinasyon gücünü artırmak ve kriz yönetimini stratejik olarak ele almak için bir yol haritası belirlemek üzere bir proje başlatacaktır.

Öncelikle depremler açısından kritik öneme sahip ulaştırma ve lojistik, enerji, bilgi ve iletişim teknolojileri, finans ve sigorta ve gıda ve tarım sektörlerine yönelik olarak gerçekleştirilecek çalıştaylara önde gelen sektör şirketleri ve sivil toplum kuruluşlarının  katılım sağlamasını bekliyoruz’’ dedi. Can güvenliği,  iş sürekliliğinin sağlanması  ile şehrin ekonomik açıdan toparlanmasının desteklenmesini kapsayacak üç ayaklı bir yaklaşım benimsenmesi üzerine odaklanacağız.” Dedi.

BASİAD Balıkesir Sanayici ve İş İnsanları Derneği iş dünyasında genel olarak üç adıma yer verdi bunlar:

İş dünyası için üç stratejik adım

İş dünyasının depreme yönelik stratejik öncelikleri arasında;

a-İhtiyaç halinde kamu kurumlarına yardım etmek için destek mekanizmasının güçlendirilmesi,

b-Başta KOBİ’ler olmak üzere işletmeler için pratik operasyonel kriz yönetimi araçlarının geliştirilmesi,

c-Kaynakların daha iyi kullanımı için sektörler arası koordinasyonun güçlendirilmesi yer alacak.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.