Balıkesir Merhaba Gazetesi

Olmazsa olmaz

Olmazsa olmaz
06 Şubat 2015 - 0:07

Genel

Mehmet Şeref Eğinlioğlu İlkokulu öğrencileriyle “SEVGİ” üzerine sohbet ettik. Değerler eğitimi kapsamında sevgi konusunu işleyen öğrenciler sevginin olmadığı yerde saygının, paylaşmanın, iyiliğin, fedakarlığın olmayacağını düşündüklerini söylediler ve şöyle devam ettiler;
ÖYKÜ ARAR: Sevgi dünyadaki en önemli kavramdır bence, eşi benzeri olmayan insan sevgisi, hayvan sevgisi, doğa sevgisi, insan sevgisi biraz ele alırsak ilk iş anneden başlar. İlk doğduğumuz andaki ilk kucağına aldığı zamanki duygu, sevgi ve heyecandır. Zaten dünyada sevgiden önemli bir şey var mı? Hayvan sevgisi bile ucu açık bir konu, sokaklarda onlar için su kapları koyuyor belediye. Fakat insanlar (insan demek içimden gelmiyor) onları içine sigara pet şişe peçete gibi malzemeler atıyorlar. Peki niye? Onlarında bir canlı olduğunu unutmamalıyız. Hayvan sevgisinin asıl amacıdır zaten onlarında bizim gibi oldukları tek farkımız düşünebiliyoruz. Doğa sevgisi ise sadece orman olmamalı doğa sevgisi denilince herkesin aklına ilk orman gelir. Fakat her yer gelmeli akla. Sokaktaki bir ağaçlı alan bile doğaya girer. Sevginin anlamı büyük söylemesi kısadır. Sevgisiz bir hayat düşündüğümüz zaman kin ve nefret değimlidir sadece hayat. Sevgisiz hiçbir şeyiz. Sevgi olmasa biz olmayız.
YAĞMUR BAŞYİĞİT: Sevgi deyince aklıma ailem ve arkadaşlarım geliyor. Aileme ve arkadaşlarıma duyduğum sevginin tarifi yok. Onlar yanımdayken kendimi güvende ve mutlu hissediyorum. Beni hiç yalnız bırakmadılar. Hep yanımda oldular. Sevgi deyince aklıma daha bir sürü şey var doğa, okul, öğretmenlerim, hayvanlar… Ama benim için en önemlisi ailem ve arkadaşlarım onlara duyduğum sevgi bambaşka.
YAĞMUR TANIŞ: Günlerden bir gün öğretmenimizle beraber Adnan Mendereste huzur evini ziyarete gitmiştik. Huzur evinin kapısından girerken o kadar duygulanmıştım ki az kalsın ağlıyordum. Oradaki yaşlılar bizi o kadar hoşgörü ile karşıladılar ki benim çok hoşuma gitti. Aralarında kolu ve ya bacağı sakat olanlarda vardı. Güzel şiir okuyanlar vardı. Hatta hasta olanlarda vardı. Bizde hasta olan yaşlıları sevindirmek amacıyla hasta bezi aldık. Onları ziyarete gittiğimiz için bizden çok memnun oldular. Bizde onlardan çok memnun olduk. Hepsi birbirinden cana yakın insanlardı.
FATMA SENA ÖZERDEM: Sevgi insanları birbirine bağlayan ayrılmalarını mümkün kılmayan bir duygudur. İnsan, hayvanı sever, insanı sever, doğayı doğa olaylarını ve değişik düşünceleri sever. Hepsinin başında yani genellikle duygular bakımından ilginç hayallere düşüncelere dalar gideriz. Farkında olmadan sever ve seviliriz. Mutlaka düşünür ve düşündürür. Farklı sevgiler yaşattırır. Doğrusu ben aileme çok düşkünüm. Hergün onları kaybetme duygusuyla yaşıyorum. Özellikle ton ton ananeme çok düşkünüm. Düşkünüm derken onları seviyorum ve kaybetmekten korkuyorum. Aslınsa hiç kaybetme korkusuyla yüz yüze gelmedim. Ben ailemi çok seviyorum. Her zaman da seveceğim. Sevginin olduğu yerde sevilmenin de olacağını biliyorum. Ve sevmekten asla vazgeçmeyeceğim.
SARE BAYGÜL: Yaklaşık birkaç ay önce fen bilimleri öğretmenlerimiz Zeynep Açıkgöz ile birlikte huzurevine ziyarete gittik. Bu ziyaret bana biraz da hayatı öğretti. Orada bir amca ile karşılaştım amcanın hayatını bana anlatmasıyla kalbimde çok değişik bir duygu oluştu. Amcanın bana torunuymuşum gibi davranması beni çok mutlu etti. O anda kendimi şanslı bir birey olarak hissettim. O zamandan sonra da sevginin her şeye değdiğini anladım.
NİSA DİLAY ATABAY: Sevgi insanlar için en önemli duygudur. İnsanlar sadece birbirlerini değil, hayvanları bitkileri gökyüzünü toprağı havayı suyu yaşamayı sevmelidir. Bir şeyleri sevmeyen insan mutsuz olur. Bir söz duymuştum, “eğer “kollarınızı kapatırsanız kendinizden başka tutacak hiçbir şey kalmadığını görürsünüz” diye. Ne kadar anlamlı değil mi? Herkesi sevgiyle kucaklamamızı öğütlüyoruz. Kollarımızı açıp insanları sevmemizi… sevgi gerçekten de çok yoğun bir duygu. Öğrenilen değil, yaşanılan bir duygu. İnsan daha ilk doğduğu anda sever. Ama aslında ona kimse sevgiyi öğretmemiştir. Sevgi yaşamın bir parçası olduğu için sever. Kısacası sevgi bir yaşam biçimidir. İnsanlar doğdukları andan itibaren ailesini evini yaşamayı sever. Herkes hayatta sevmeyi tadar ve onun kadar tatlı bir şey yoktur.
ŞEVVAL YASEMİN DEMİR: Sevgi çok önemli bir kavram. Sevgi kaygı olmadan huzur mutluluk olmaz. Sevgiyi içten hissederek yapmalıyız, yapmacık olmamalı. Bana sevgiyi en iyi şekilde gösteren ailem ve öğretmenlerim. Çok içten seviyorlar saygı gösteriyorlar. O ortamda huzursuz asla olmazsın. Ben onlar sayesinde öğrendim sevgiyi. Çok teşekkür ederim aileme, öğretmenlerime bana kazandırdıkları sevgiyi hiçbir şeyle değişmem.
HAZIRLAYAN: FATMA KARA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.