Balıkesir Merhaba Gazetesi

Ömer Seyfettin Ölümünün 101’inci Yılında Anıldı

Ömer Seyfettin Ölümünün 101’inci Yılında Anıldı
08 Mart 2021 - 11:42

Ömer Seyfettin Ölümünün 101’inci Yılında

Milli Edebiyat akımının öncülerinden ve modern Türk öyküsünün kurucusu olan Ömer Seyfettin, ölümünün 101’inci yılında törenle mezarı başında andılar.

Törene, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz, İBB CHP Grup Başkanvekili İsmail Doğan Subaşı, İstanbul’daki Balıkesir- Gönen Hemşehri Dernekleri temsilcileri ile Ömer Seyfettin okuyucuları katıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın ve Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz Gönen’den getirilen toprağı ayrıca Ömer Seyfettin’in kabrine serpti.

ÖMER SEYFETTİN GÖNEN’İ DÜNYAYA TANITTI

Törende konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Ömer Seyfettin’nin Türk Edebiyatı ile birlikte Cumhuriyet’in ilerlemesine de eserleriyle katkıda bulunduğunu söyledi. Ahmet Akın, “Büyük usta yazar, Türk hikaye edebiyatına değer katan bir yazardır. Büyük yazarlar yaşadığı ülkelerin değerlerini yazarlar. Bunun yanısıra Ömer Seyfettin de değerlerimizi en iyi kaleme alan yazarlarımızdan biridir ve toplumumuza okumayı sevdiren yazarlar arasındadır. Ömer Seyfettin, öyküleriyle Türk dilinin sadeleşmesine öncülük etmiştir ki bu çok önemli bir çabadır. Çünkü, kendisi Cumhuriyetin kurucu fikirlerini ancak bu şekilde anlatılabileceğine.

Döneminin dilini oluşturan Seyfettin, hiç tartışmasız çok büyük bir yazardır. Ömer Seyfettin’in eserlerine ve ayrıca düşüncelerine sahip çıkmalıyız. Gönenli yazar Ömer Seyfettin hikayeleri ile Gönen’i sadece Türkiye’ye değil dünyaya da tanıttı. Ömer Seyfettin öykülerinde bu toprakların kültürü anlatmış bir Dünya yazarıdır. Türk Edebiyatı’nın en büyük hikâyecilerinden birisidir. Bunun yanısıra Ömer Seyfettin, Gönen’in, Türkiye’nin bir değeridir. Ayrıca geçmişimize ve değerimize sahip çıkan bir nesil olarak Ömer Seyfettin gibi bir usta yazarımıza sahip çıktığımızı düşünüyorum. Ölümünün 101. yılında saygıyla ve rahmetle anıyorum” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.