Balıkesir Merhaba Gazetesi

ON OK KAVMİ GİBİYDİLER

ON OK KAVMİ GİBİYDİLER
27 Nisan 2015 - 0:23

Genel

Tarihteki kaynaklara göre Ok ve Yay’ın Türk devlet geleneği içerisindeki yeri çok önemli. Ok ve Yay konusunda şöhreti ile bilinen Türkler, okçu millet olarak biliniyor. Tabiiyet ve davet sembolü olan Ok’lar Karesi’ den atıldı yerel ve ulusal medyaya taşınarak Balıkesir’den haber verildi.
Ok ve yay, bu silahları kullanma konusunda büyük şöhrete sahip olan ve muasır kaynaklar tarafından “okçu millet” olarak vasıflandırılan Türkler için büyük önem arz eden etkinliğe imza atan Karesi Belediyesi önemli bir kültür ögesini canlandırdı.
Türklerin bu silahları bir savaş araç-gereci olmasının ötesinde, önemli bir kültür öğesi olarak kabul ettikleri ve bu silahlar etrafında birtakım teamüller oluşturarak siyasî ve hukukî sembol olarak kullandıkları biliniyor. Balıkesir’de tarihi ve kültürel değeri gözler önüne seren Karesi Balıkesir’den ok ve yay’lar la birlikte önemli mesajlar verdi.
TARİHE ATILAN BİR OK’TA KARESİDEN
Belediye tarafından geleneksel kültürü yaşatma adına düzenlenen Uluslararası Altın Ok Atlı Ok Atçılık ve Savaş Sanatları festivali ilgi çeken kortej yürüyüşü ve üç gün süren yarışmalarla heyecan yarattı. Yerli ve yabancı okçular üç gün boyunca hünerlerini sergiledi.
Karesi Belediyesi Mahzenlerde Küflenmeye Yüz Tutmuş Değerlerimizi Tekrar Günışığına Çıkarmayave Yeni Nesillerinde Gerçekte Sahip Olduğumuz, Kültürümüzün İhtişamlı Örneklerini Işıltılı Sunumlarla Halkla Paylaşmaya Devam Ediyor.
Altın Ok- Savaş Sanatları Festivali İle Balıkesir’de Deve Kortej yürüyüş ve Deve Güreşleri sonrasında bir kez daha heyecan yaratan Karesi Belediye Başkanı Yılmaz, hemen her kıtadaki gelişmiş ülkelerin bu tip değerlerine sahip çıktığını ve festival parıltısı ile bu değerlerini çok iyi pazarladığını ifade etti. Yılmaz ‘ Biraz geriye dönüp gerçek tarihimizle yüzleşecek olursak bu muhteşem değerler itibari ile dünyadaki pek çok ülkeden daha zengin olduğumuzu çok rahat tespit edersiniz. Ama maalesef, sırf karakterimizdeki öz güveni yıpratma amaçlı olarak bizim milletimizin bu zenginliği, tozlu ve çok derin küflü mahzenlerde çürümeye bırakılmış. Karesi Belediyesi olarak biz bu değerlerimizi unutulmaya ve çürümeye bırakmamaya kararlıyız. Aslında vatandaşlarımızın gösterdiği ilgi ve yüzlerinde gördüğümüz sempatik takdir de yaptığımız işin doğruluğunu ortaya koyuyor’ dedi.
ATLI OK YARIŞLARINI İZLEYENLERE SORDUK
Atlı Ok ve Yay sanatı hakkında oldukça heyecanlı bakışlar sergileyen alandaki izleyicilerden büyük küçük herkes etkinlikten memnun olduğunu söyledi. Öğrenmek istediğini söyleyen gençler çoğunluktayken yaş itibarı ile büyük olanlarsa benden geçti ama mutlaka çocuğumun öğrenmesini isterim’ dediler.
Yiğit Emre Aslan: Benim için bugün çok güzel ve heyecanlı bir gün. Nerden çıktı bu atlar diye düşünürken Tarihimizde önem taşıdığını öğrendim. Tarihimizi bilmek çok önemli. Bu zaman zaman büyüklerimizin dile getirdiği bir konu. Bizde tarihi bu tür etkinliklerle görsel olarak ta öğrenmiş oluyoruz. Büyüklerimize teşekkür ediyorum.
Mehmet Terzioğlu: Yapılan projeyi çok beğendim. Televizyondan izlediğimiz atları görmek bizi heyecanlandırdı. Belediye Başkanına çok teşekkür ederim. Hem kendi hem de eşim adına.
Hakan Kahraman: Ata sporunu bilmek kadar öğretilmesini de isterim. Atlı okçuluk kursu düzenlesinler. Gençlere en güzel meşgale olur.
Hilal: Özellikle kızların at ve ok kullanması dikkatimi çekti. Özendim çok zor olmalı ama öğrenmek heyecan verici. İzlerken bir an atların üzerinde kendimi hayal ettim. Çok güzel olurdu. Öğretilsin isterim.
Oktay: Atlı Okçuluk kursu için Gençlik Merkezine gittik. Oğlum öğrensin istiyorum ama okul saatlerini bize sorun ettiler. Bir saatlik bir çalışma için değmez dediler. Öğretilsin ve öğrensin çok istiyorum. Oğlum çok istiyor ve severek o kursa gidecek. Severek gideceği için başarılıda olacak diye düşünüyorum. Saat 4’te çıkıyor okuldan ben her gün götürürüm. Kendisi de her gün gidebilir ama başkaları ne gerek var diyor. Öğretenlerde istekli olmalı. İnşallah öyle birine denk geliriz. Üç gündür hiç ayrılmadık büyük bir heyecanla izliyoruz.
Bedia Uçak: Akçay’dan geldik. Deve güreşlerini izleyememiştik. Duyunca mutlaka buna gidelim dedik. Hatta eşim gelemeyeceği için komşumla geldim. Balıkesir’de etkinliğin yapılması çok güzel. İzlemesi bile heyecan veriyor. Fakat ara veriyorlar aralarda can sıkılıyor boşlukları da kültürel ögelerle doldursalar dolu dolu olur.
SONUÇLAR
Altın Okçuluk ve Savaş Sanatları Festivali müsabakalarının genel klasman sıralaması sonuçları 240 puanla Murat Bonuk 210 puan Alperen Alkan,190 Murat Çıtak,160 Oğuz Erdemir 150 Ertan Erkekoğlu ve Yavuz Ayaz 140 Stephan Lokma ve diğerleri ile devam etti. Ödüllerini Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur’dan alan yarışmacıların sonrasında Türk Parkuru puan sıralaması 54 puanla Murat Boncuk 48 Oğuz Aydemir 41 Alperen Alkan 40 Ertan Erkekoğlu 38 Jafar Roshoun,Stephan Lokma,Radostlavur Kozuk ve diğerleri ile devam etti. Kupalarını Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz verdi.
SEMRA AMAN AKYÜREK

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.