Balıkesir Merhaba Gazetesi

Önce can sonra inşaat

Önce can sonra inşaat
29 Mayıs 2015 - 0:05

Genel

Prof. Dr. Sait Oğuz, Balıkesirli inşaat mühendislerine verdiği seminerde iş güvenliğinin önemine dikkat çekti. Oğuz, meslektaşlarından bu konuda taviz vermemelerini, etik kurallara uymalarını istedi.

İnşaat Mühendisleri Odası’nın daveti üzerine Balıkesirli  inşaat mühendislerine seminer veren duayen inşaat mühendisi ve bilim adamı Balıkesir Üniversitesi’nden emekli Prof.Dr. Sait Oğuz, Balıkesirli inşaat mühendislerine iş güvenliği ve sağlığı konularında, kazı ve temel çalışmalarında mesleki teknik ve etik kurallardan taviz verilmemesi çağrısında bulundu.

SMMMO salonunda verilen seminerin açılış konuşmasında Balıkesir İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Burak Sezginsoy da, inşaat mühendislerinin toplumsal sorumluluklarına vurgu yaptı. Sezginsoy, meslektaşlarına çağrıda bulunarak, “Kişisel rekabet mesleğimizin önüne geçmemeli. Fiyat kırımları önlenmeli. Şantiye şefi arkadaşlarımız, etik sözleşmeler yapmalı” dedi.

‘YAZIK DEĞİL Mİ İŞÇİYE’

Prof.Dr. Sait Oğuz, seminerinde televizyonlarda kamuoyuna yansıyan inşaatlardaki iş kazalarından örnek vererek açıklamalarda bulundu. Oğuz, “Geçtiğimiz günlerde televizyonlarda bir haber vardı. İnşaat kazısı yapılırken işçiler toprağın altında kalmış… Makineler güçlü, hızlı, ama iksa uygulaması nerede? Yazık değil mi işçilere. Kazıyı yapan operatör kazdığı yerin arkasında bir dağ olduğunu bilmiyor. Teknik uygulama sorumlusu uyarı yapmalı. Ani ve hızlı kazı gereksiz. Kazı yavaş yapılır. Hatta kazı yapılan yerin sınırında bina varsa zabıta marifetiyle binalar boşaltılmalı!” diyerek bu işlemler sırasında yapılan hataların yol açacağı felaketlere dikkat çekti.

SMMMO salonunda gerçekleştirilen seminere katılım ise çok düşüktü. CEMİL YURTMAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.