Balıkesir Merhaba Gazetesi

ÖNEM VERELİM

ÖNEM VERELİM
11 Şubat 2015 - 0:04

Genel

Sevgi içten gelen bir duygudur, öğretilmez. Saygı ise bir davranış biçimidir, eğitimsiz olmaz. Bu eğitim de ailede başlar. Sevgi ve saygı dolu bir ailede yetişen insanlar davranışlarından, hal ve hareketlerinden bunu belli ederler. Alişuuri İlköğretim Okulu öğrencileri de Değerler Eğitimi Projesi kapsamında işledikleri “Saygı” konusu hakkında düşüncelerini bizlerle paylaştılar.

 

ŞEYMA BAYER: Ben anneme ve babama saygı duyuyorum. Çünkü ben onları seviyorum ve onlarla istediğim şeyleri konuşarak anlatıyorum. Arkadaşlarımı da saygı duyuyorum. Saygı çok önemlidir.

BARAN SAMİ ALDEMİR: Anneme, ablama, öğretmenime ve yaşlılara saygı duyarım. Yaşlılara yardım ederim. Engelli insanların karşıdan karşıya geçmelerine yardım ederim. Otobüste yaşlılara ve büyüklerime yardım ederim. Oyun oynarken de oyun parklarını, bisiklet binmek içinde bisiklet yolunu kullanırım.

BEYZA AKTAY: Ben anneme, babama ve sevdiklerime saygı duyarım. Çünkü ailemi seviyorum ve onları üzmek istemem. Başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum. Bir gün arkadaşlarımla birlikte bahçede oyun oynuyorduk bir kız geldi ve bizi ittirdi. Sonra istemeyerek olduğunu söyledi ve özür diledi.

IRMAK BAHAR: Ben büyüklerime saygı duyarım. Otobüslerde her zaman büyüklerime yer veririm. Anneme, babama, öğretmenlerime ve büyüklerime de saygı duyarım. Anneme babama evde yardım ederim. Yaşlılara her konuda yardım ederim. Ben bir gün annemle otobüse bindim. Annemle yan yana otururken yaşlı bir amca geldi yorulmuştu ben kalktım. “Amca geç sen otur ben ayakta giderim” dedim. Amca bana teşekkür etti. Benim için dua etti. Sonra yaşlı bir teyze karşıdan karşıya geçmek istedi ben ona da yardım ettim.

ALİ EFE YENİLMEZ: Ben en çok anneme ve babama saygı duyarım. Büyüklerimden babaanneme, dedeme, ananeme ve dedeme saygı duyarım. Büyüklerimize mutlaka saygı duymalıyız. Büyüklerimize el kaldırmamalıyız. Büyüklerimize saygı duymazsak kavga ederiz. Kavga etmememiz için saygı diye bir şey var.

SAYGI GİZEM: Arkadaşım ve ben bahçede dolaşıyorduk. Birisi koşarken beni düşürdü. Düşürdükten sonra benden özür dileyerek beni kaldırdı. Bende önemli değil dedim.

EMİRHAN DEMİRÖZ: Ben ailemdeki herkesi sayarım. Onların hiçbirini ayırmam. Onların benim için yaptıklarını ödeyemem. Onlar benim için her şeyi göze aldılar. Hep ben onlara saygı duyduğum kadar onlarda bana saygı duyar. Ben onların saygılarını geri çevirmem. Onlara en güzel şekilde karşılık veririm. Bu saygı olayı olmazsa olacakları düşünmek bile istemem. Herkes saygıya önem vermeli.

MEHMET AKİF SÜMERBAŞ: Ben en çok aileme saygı duyarım. Çünkü onları çok seviyorum. Onlar benim için her şeyi yaptılar. Mesela benim iki tane kuşum var. Onları çok seviyorum ve saygı duyuyorum. Onlara her zaman nasıl olduklarını soruyorum. Yani bence herkesin saygıya ihtiyacı var.

ZEYNEP ECE ÖZCAN: Saygı bizim için önemlidir. Ben anneme, babama, büyüklerime ve arkadaşlarıma saygılı davranırım. Otobüsteki yaşlılara, engellilere ve hamilelere yer veririm. Her zaman başkalarının fikirlerine ve düşüncelerine saygı duyarım. Saygılı olmak beni mutlu ediyor.

BİNAY ERBULUN: En çok anneme, babama ve öğretmenlerime saygı duyarım. Otobüste büyüklerime her zaman yer veririm. Gözleri görmeyen kişileri yoldan karşı karşıya geçiririm. Öğretmenimin dediklerini hemen yerine getiririm. Annemi, babamı üzmem dediklerini hemen yerine getiririm. Annemi babamı üzmem saygı duyarım.

İMRAN AKYOL: Ece ailesine saygılı bir kızdı. Ece bir gün okulda Elif diye bir kızla kavga etti. Ece arkadaşlarıyla sorunu çözmeye çalışmış arkadaşı inatçıymış. Ece arkadaşının bu huyunu beğenmedi ve okulun son günü Elifle sorunu çözdüler. Elif arkadaşını örnek aldı ve Elif’te saygın bir kız oldu.

MUSTAFA HAKAN: Ben ailemdeki herkese saygı duyarım. Onlarında bana saygı duyduklarından eminim. Ama ben öğretmenime ve arkadaşlarıma da saygı duyuyorum. Onları sevdiğim için saygı duyuyorum.

SEVİM BİLAL: Ben anneme, babama, arkadaşlarıma, öğretmenlerime çok saygı gösteririm. Onlara saygı göstermek beni çok mutlu ve sevinçli hissettirir.

TALHA AKKOYUN: Anneme, babama saygı duyuyorum. Otobüste yaşlılara saygı veririm. Hiç kimseyi küçük görmem. Büyüklerime saygı duyarım. Kimseyi kırmam. Karşımdakine saygı duyarım. Kimseyi hayal kırıklığına uğratmam. Öğretmenlere de saygı duyarım. Saygı çok önemlidir.

ZEYNEP ERDEN: Ben anneme babama ve öğretmenlerime, büyüklerime saygı duyarım. Çünkü saygı duymazsam istemeden kalpleri kırabilirim.

MURAT GÜNER: Ben büyüklerime çok saygılıyımdır. Çünkü onları çok seviyorum ve onlarında beni çok sevdiğini düşünüyorum.

SUDE PALA:

Otobüsten inerken,

Otobüsten çıkarken

Hamilelere, yaşlılara

Yer vermeyi unutma

Saygılı olmayı unutma

Yoksa seni sevmezler

Eğer saygılı olursan

Herkes seni sever

HAZIRLAYAN: FATMA KARA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.