Balıkesir Merhaba Gazetesi

Onlar bizim geçmişimiz

Onlar bizim geçmişimiz
20 Mart 2015 - 0:06

Genel

Mehmet Şeref Eğinlioğlu Ortaokulu öğrencileri, 18-24 Mart tarihleri arasında kutlanan “Yaşlılara Saygı” haftası ile ilgili düşüncelerini bizimle paylaştılar.
EMRE: Yaşlılara her zaman saygı duymalıyız. Bu bir hafta olmamalı. Onları her zaman hatırlamalı hal ve hatırlarını sormalıyız. Bizlerde bir gün yaşlanacağız unutmamalıyız.
YASEMİN: Büyüklerimizi sadece özel gün ve haftalarda değil yılın her gününde hatırlayarak onlarla güzel vakit geçirmeliyiz. Saygımızı ve sevgimizi her zaman göstermeliyiz.
BATUHAN: Büyüklerimiz bizim geçmişimizi, geleneklerimizi örf ve adetlerimizi bizlere aktarırlar. Bizler de onları örnek almalı büyüdüğümüzde aktarmaya devam etmeliyiz. Bence de sadece özel günlerde değil onları her zaman hatırlamalıyız.
ENES: Büyüklerimize her zaman saygı duymalıyız. Onlar bizim geçmişimiz bizlerde onların geleceğiyiz. Saygıyı sevgiyi onlardan öğrendik bizde göstermeliyiz. Özel günler dışında da onlarla güzel vakitler geçirmeli, onları mutlu etmeliyiz.
DİLAY: Ben huzur evinde kalan yaşlılarımıza üzülüyorum. Maalesef ki sadece özel  günlerde ziyaret ediliyorlar. İnsanlar işlerinden güçlerinden vakit ayırıp onları ziyaret edemiyorlar. Sorsanız belki kendilerine haklılar ama onlara da yazık. Bence her zaman ziyaret etmeliyiz.
SARE: Kendi ailemizdeki yaşlılar başta olmak üzere çevremizdeki, huzurevlerindeki yaşlılarımıza saygı duymalı onları her zaman ziyaret ederek mutlu etmeliyiz. Bizlerde bir gün yaşlanacağız.
SENA: Yaşlı bir yakınım eskiyi anlattığında çok üzülüyorum. Ne kadar yokluklarla sıkıntılarla bugünlere gelmişler. Onların kıymetlerini bilmeliyiz. Sevmeliyiz ve saygı duymalıyız. Biz onların gelecek yüzleriyiz.
KEREM: Yaşlılarımızı sadece özel günlerde değil her zaman hatırlamalıyız. Çünkü onlar her güzelliğe layık. Onların mutlu olması lazım. Bayramlarda el öpmeye gittiğimizde çok mutlu oluyorlar. O yüzden sadece bayramları değil, özel günleri beklememeli her zaman ziyaretlerine gitmeliyiz.
YAĞMUR: Ben büyüklerimizle vakit geçirmeyi çok seviyorum. Onlardan eski hikayelerini, yaşadıklarını, anılarını dinlediğimde mutlu oluyorum. Onlarda mutlu oluyor ve anılarını tazeliyorlar. Yaşlılarımızın yaşarken kıymetini bilmeliyiz.
İBRAHİM: Konu yaşlılık olunca aynaya bakıp bir gün sonrasını hayal etmemiz sanırım yetecektir. Hiç bir canlı yoktur ki geçen zaman dirensin. İnsan da böyledir. Yıllar çabucak geçer. İl önce 8 yıllık eğitim bitmişti, sonra bir de bakmışız ki sınavlara giriyoruz. Göz açıp kapayıncaya kadar kendimizi KPSS sınavında bulmuş oluruz. Sonra evlilik, sonra çocuklar… Kısacası zaman su gibi akar ve yaşlılık herkesi gelip bulur. Geçen zamanla ilgili yeni bir anımız olur artık her şey. O yüzden onlara iyi davranmalıyız.
ABDULLAH: Her yıl 18 – 24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası olarak kutlanıyor. Hiç olmazsa bir hafta insanlar, geçen zaman ve gelecek insanla ilgili kafa yorsunlar. Kendi yakın çevresindeki yaşlılara değil bütün dünyadaki yaşlılar için de biraz zaman ayırsınlar.
YAĞMUR: Yaşlıların en büyük ihtiyacı sevgi ve saygı. Oysa gençlerin yaşlılara sevgisi, merhameti ve tahammülü yok. Dikkat ederseniz toplu taşıma araçlarında yaşlılara yer verilmiyor. Minibüsçüler onları kolay kolay arabalarına almıyorlar. Aile içinde bile çekilmez bir yük ve ayak bağı olarak görülüyorlar.
ÖYKÜ: Yaşlıları hatırlamak bir güne ya da bir haftaya sıkıştırılmamalı. Her zaman hatırlanılmalı ve güzel vakit geçirilmeli. Unutmamalı ki biz de bir gün onlar gibi olacağız.
AYTUĞ: Yaşlılar bizim gibi olamaz ama biz onlar gibi olacağız. O yüzden zamanın kıymetini bilmeli ve onlarla güzel vakit geçirmeliyiz.
UTKU: Onların ihtiyacı sadece sevgi ve saygı. Çok şey istemiyorlar. Bizler onları yalnız bırakmamalıyız. Anılarını dinlemeliyiz. Sevdikleri hoşlandıkları etkinlikleri beraber yapmalıyız. Yani onlarla güzel vakit geçirmeliyiz. Zaman buldukça da ziyaretlerine gitmeliyiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.