Balıkesir Merhaba Gazetesi

ONLAR DİYORKİ;ANKARANIN SİYASETİ BURADAN GEÇER

ONLAR DİYORKİ;ANKARANIN SİYASETİ BURADAN GEÇER
13 Mayıs 2015 - 0:36

Genel

YAŞANMIŞ BİR ANEKTOD
Vatandaşlarla yapılan sohbetlerimiz sırasında Sait Soydan Yılmaz’ın aktarımından Büyük fındık köyünde geçmiş dönem Valisi Selahattin Hatipoğlu’nun adı da geçiyor. Köylülerin ‘Başta tanımadık senden bırak vali olmayı çoban olmaz’ dediklerini ve sonrasında karşılarında gerçek bir Vali olduğunu anladıklarında büyük bir mahcubiyet duyduklarını ifade ediyorlar.
2006- 2009 dönemi Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu, Bir Pazar günü Savaştepe üzerinden Büyükfındığa doğru geçiyor. Eski arabalardan biri ile geliyor. Büyük bostancıya gelince Selamün aleyküm diyerek selam veriyor. – Aleykümselam Hoş geldin. Kuzumu arıyorsun koyun mu? Dolandırıcımınsın kimsin diyorlar ben geziyordum buraya uğradım diyor muhtarı soruyor. Muhtarı bulamazsın şehre indi diyorlar.
Vali diyor ki; Köyü kim yönetir? Muhtar. İlçeyi kim yönetir? Kaymakam. Vilayeti kim yönetir?  Vali işte ben valiyim diyor. ‘ Hadi ordan sende’ diyorlar. ( Vali biraz özensiz ve sıradan bir pantolon bir gömlek köylü gibi giyinince böyle söylüyorlar.) Sen olsan olsan bizim ineklere çoban olursun ama onu becerebilecek birine benzemiyorsun deniyor. Valinin aslında bu durum birazda hoşuna gidiyor ve sohbet etmek için oturuyorlar. Köylü diyor ki, dolanıcıysan burada kuzu yok.  … Köye git kuzusu da, dolandırıcısı da çok diyorlar. Vali sohbet sırasında Kaymakamı arıyor, Ben Büyük fındıktayım diyor. Kaymakam da jandarmayı alıp büyük fındığa geliyor. Selam duruyorlar köylü şaşkın eyvah! ne yaptık? Gerçekten vali çıktı diye anlıyor ve Hemen Özür diliyorlar.

OYLARIN SEYRİNDE NASIL BİR DEĞİŞİM OLACAK?
İvrindi’de mahallelerdeki sohbetlerimiz esnasında 45 yıldır ihtiyar heyetinde olan bir vatandaş, köyünde 460 seçmenin 318’inin Ak Partiye 85 MHP’ye oy çıktığını ve Büyükşehir’e 100ün üzerinde İsmail Ok’ a verildiğini belitti. CHP de 60’da kaldı’ dedi. Yerel seçimlerde İsmail Ok’a kayan oylarda Aydın Cihan’a kayan oylardı diyen vatandaşlar, MHP artar CHP düşer. Gençlerden kayanlar olur. Ak Parti aynı kendini korur.’ diye düşünüyor.
CHP’Lİ GENÇLER ADAYLARA TEPKİLİ
Özellikle genç kesimin CHP’ye adaylarla ilgili tepkili olduğu seçim sürecinde CHP’nin oy kaybı yaşayıp MHP’ye kayacağı yönünde düşünce belirtiliyor.4 köyün seçimin sonucunu değiştirdiğini belirten vatandaşlar bu köyler arasında, Kömürcü-Bozören-Karaçepiş-Geçmiş’in sonuçlara etki ettiğini belirttiler.   *** MHP Artar ama CHP artmaz. Köydeki gençler belli CHP hayatta çıkmaz onlardan da MHP’ye bu seçimde kayma olur çünkü kızgınlar. Genel seçimlerde durum farklı Tabandaki 300 oy kalır.***
TUTULMAYACAK SÖZ VERMESİNLER
Tarım hayvancılık ve süt sığırcılığı ile geçimini sağlayan mahalle sakinleri özellikle sulama olmadığı için buğday ekiyoruz diyor. Milletvekili Ali Aydınlıoğlu’na kırgınız diyen mahalleliler, bize gölet sözü verdi ama yerine getirmedi diyor. Bin nüfuslu Büyükfındık köyünde Sağlık Ocağı, İlkokul var çevre mahalleli öğrencilerde taşımalı sistemle buraya geliyor. Sağlık Ocağında iğne vuracak birinin olmaması sıkıntı diyen mahalleli hasta olduk iğne vurulmak için İvrindi’ye ya da Balıkesir’e gelmek zorunda kalıyoruz diyor.
ERDOĞANI BİLİR ONU TANIRIZ
Biz Recep Tayyip Erdoğan’ı bilir onu tanırız onu severiz gerisi boş diyen mahalleliler biz hep konuşuyoruz herkesin dilinde Cumhurbaşkanı var. Bundan da mutluyuz.

AK Parti adaylarının isimlerini tek tek sayan mahalleliler, MHP’den İsmail Ok’un adını sadece biliyor. CHP’nin adaylarını ise hiç tanımıyor ve bilmiyor. CHP’li adayların Bandırma bölgesinden seçilmiş olmalarına özellikle gençler tepkili. Partimiz CHP ama adaylar hoşumuza gitmedi. Fikret Şahin’in adını bir tek biliyoruz diyen gençler bu kez tepki nedeni ile MHP’ye kayabileceklerini hissettiriyor.

KÖYLÜDEN BİR ANEKTOD
Benim oğlum okulda okuyor ben AK Partiliyim hanımın teyzesinin oğlu öğretmen bizim oğlanında matematik öğretmeni ve CHP’li. Biz köyden 4 arkadaş matematik kitabını alamadık. Alamadık diye oğluma ‘Annen horoz alsın pazarda satsın pazarda kuru fasulye yiyeceğine sana kitap alsın dedesine de caminin önüne mendil açsın’ dedi. 4 Çocuğum Var Hepsi Okula Gidiyor. Okul Açıldı mı bırak kitabı defterini de kitabını da önünde buluyor ben nasıl Recep Tayyip Erdoğan’a bu hükumete oy vermem. Unutmam unutamam.
Adaylarla ilgili olarak hangi partiden gelirlerse gelsinler hoş karşılarız ama sandıkta ayrılırız!

İsmail Yoncu  ‘Öğretmen istiyoruz köyün imamı bile çocuğum okuyamayacak diyerek gitti. Çocuklarımızın dersleri boş geçiyor. İngilizce, Türkçe, Sosyal, Fen Bilgisi, vb derslerin öğretmenleri yok. Tek öğretmen her derse giriyor. Çocuğum sağlığı kazandı ama köyümüzdeki imkanlar buna müsait değil. Bizim çocuklarımızda kıymetli başarı temelden gelir çocuklar öğrenemeden büyüyor hiç okula göndermesek mi nasılsa boş geçiyor eğitim açısından çocuklarımızın hayatını kurtarsınlar’ dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.