Balıkesir Merhaba Gazetesi

Onlar eğitimin kutup yıldızı

Onlar eğitimin kutup yıldızı
05 Aralık 2014 - 0:18

Genel

Rehberlik ve Araştırma merkezi eğitim alanında öğrencilerden öğretmenlere, her yaşta bireylere, engelli veya üsten zekalı öğrencilere, velilerine yol gösteriyor, eğitim alanında verimin artırılması için çalışıyor.

Rehberlik Araştırma Merkezi, öğrenimlerini devam ettiren öğrencilere, mezun olan öğrencilere, velilere ve ihtiyaç halindeki tüm bireylere eğitim alanında yol gösteriyor. Merkezin önceliği ise; ‘özel eğitim ve okur rehberlik’ alanında ki çalışmaları.

Rehberlik ve Araştırma Merkezi(RAM) Müdürü Şenol Yılmaz ile müdürlüğün çalışmaları, hedefleri ile ilgili bir görüşme yaptık. Müdür Şenol Yılmaz, Rehberlik Araştırma Merkezi’nin çalışmaları hakkında Büyükşehir MERHABA’ya ilginç bilgiler verdi, geniş bir değerlendirmede bulundu.

Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürü Şenol Yılmaz, çalışmalarında özel eğitimin önemli bir yer tuttuğunu belirterek, hem engelli öğrenciler için hem de üstün zekalı çocuklar için danışmanlık yaparak onların en verimli eğitimi almalarını sağlamaya gayret ettiklerini vurguladı.

“ÖZEL EĞİTİM BİZİM İŞİMİZ”

Özel eğitim meselesi bizim işimizin büyük bir kısmını oluşturuyor. Özel eğitim kapsamında engelli öğrencilerimize hastaneden rapor aldığı takdirde burada incelemesini yapıyoruz. İnceleme sonucu çocuklarımızı engel durumuna göre özel eğitim ve destek eğitim okullarına yönlendiriyoruz. Ve bu eğitimlerden sonra öğrencilerin gelişim durumlarını değerlendiriyoruz. Yapılan inceleme soncu amacımız ne kadar gerçekleşmiş veya gerçekleşmemiş, başarılı olamayan öğrencilerimizin başarı gösterememe nedenlerini araştırıyoruz.

Bunun dışında bilim sanat merkezine gitmek isteyen üstün zekalı çocuklarımızın da özel yetenek sınavlarını biz gerçekleştiriyoruz. Üstün zekalı çocuklarımıza yönelik ayrıca programlarda uyguluyoruz. Okullarda destek eğitim ve özel alt sınıflar açılmasının yönlendirilmesini yapıyoruz.

“TERCİHLERDE REHBER OLUYORUZ”

Ayrıca tercih çalışmalarımız oluyor. Sınavlardan sonra tercih zamanlarında Altıeylül ve Karesi olmak üzere 2 adet danışma ofisi kuruyoruz. Gelen öğrencilere en sağlıklı ve uygun tercihlerin yönlendirmesini yapıyoruz. Aile danışmanlığı ve bireysel danışmanlık konularında da insanlarımıza yardımcı oluyoruz. Buraya bir veli çok rahat bir şekilde ister telefonla ister bireysel gelip bizimle görüşme talep edebilir.

Burada 12 tane rehber öğretmenimiz var 2 psikolog 10 psikolojik danışma uzmanı ve 3 özel eğitim öğretmenimiz var.

Biz kamu kuruluşuyuz. Hizmetlerin karşılığında her hangi bir ücret söz konusu değil. Bu hizmetler devletimizin insanlarımıza sunmuş olduğu hizmetler. Bize verilen görevler neticesinden elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

 

“CV HAZIRLAMA SEMİNERİ VERİYORUZ”

Kurumumuzda 4 özel eğitim odası var. 1 toplantı salonu. 1 müdür 1 müdür yardımcısı 1 memur. Kurumlar arası çalışmalara önem veriyoruz. Aile ve sosyal politikalar ve Sağlık bakanlığıyla birlikte yürüttüğümüz projeler var.

Rehber öğretmeni bulunmayan eğitim kurumlarına destek veriyoruz. Gençlere CV hazırlama seminerleri veriyoruz.

Yatılı bölge okullarımızı gezmek istiyoruz. Yatılı öğrencilerimizin diğer öğrencilere göre pozisyonları farklı. Onlara daha çok destek gerekiyor. Biz onların yanında olmak istiyoruz.

“DEĞERLER EĞİTİMİNDE BİZ DE VARIZ”

İlimizde yürütülen değerler eğitimi projesinde aktif bir şekilde işin içindeyiz. Akademik başarının yanında insani ve manevi değerlerin ne kadar önemli bir konu olduğunu hepimiz biliyoruz.. Akademi anlamda çok iyi yere gelmiş ancak insanlık duyguları gelişmemiş insanlar görüyoruz. Bizim amacımız her ikisinde de gelişmiş, topluma faydalı insanlar yetiştirmektir.

Şu anda il başarısı arttırma ile ilgili bir projemiz var.

Aile eğitim seminerlerinde aktif rol almak istiyoruz .

Bizden ihtiyaç duyulduğu takdirde her türlü teklife ve seminer uygulamasına açığız. Biz aktif bir şekilde katılmaya hazırız.

Öğretmenlerimizin yeterliliklerini arttırma çalışmaları yapıyoruz.

Psikososyal müdahale ekibi. Toplumu derinden etkileyen olaylarda onlara destek olmak istiyoruz. Geçtiğimiz günlerde Rahmi Kula Anadolu Lisesi’nde kalp rahatsızlığın vefat eden öğrencimiz insanları çok etkilemişti. Biz orada öğrencilere ve öğretmenlere destek programları uyguladık. Bu tip olaylarda insanlarımızın yanında her zaman desteğe hazırız.

ÖZEL HABER: DURMUŞ ALİ DOĞDU

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.