Balıkesir Merhaba Gazetesi

ONLARI DA UNUTMAYALIM

ONLARI DA UNUTMAYALIM
13 Şubat 2015 - 0:03

Genel

Yaşadığımız soğuk günlerde sokaklarda yaşayan canlılarıda unutmamalıyız. Kapımızın önüne koyacağımız bir kap yemek, bir kap su onların karnını doyurmak ne güzel bir mutluluk.

Karesi Ortaokulu 8/D sınıfı öğrencileri hayvan sevgisi ile ilgili düşüncelerini bizimle paylaştılar.

ECEM ÇAĞAN: Bence belediyeler bir barınak yapıp sokaktaki hayvanları orada besleyip, bakabilirler. Bende kediler için evde çorba yapıp dışarıya koyuyorum. Zaten onlar da kapımızın önüne geliyorlar. Hayvan canilerini tutuklayıp, 2-3 yıl ceza verilmeli. Hatta 2-3 yıl az gelir daha ağır cezalar verilmesi gerekiyor.
EMİRKAN ÇETİN: Sokak hayvanları sahipsiz değildir. Onların sahipleri herkesdir. İnsanlar onları korumalı ve beslemelidir. Barınakta yaşayan hayvanlar bence çok şanslı. Çünkü onları koruyan ve besleyen görevliler vardır. Ben evimde balık besliyorum. Belediyelerinde yaptığı projelere saygı duyuyorum. En çok beğendiğim pet şişeleri çöp gibi bir yere atıp, sokak hayvanları için mama düşüyor. Sonra pet şişelerde kalan suları oraya dökerek temiz su sokak hayvanları için akıyor.
FEYZANUR MEMİŞ: Sokakta yaşayan hayvanlar aç ve susuz olduğu için onlarında bizim gibi yemek, su ve barınağa ihtiyacı var. Bazı insanların onlar için bir şeyler yapması ve önemsemeleri çok güzel. Herkesin bu konuda bilinçli olması gerekir. Onlara su, yemek vermek vicdanının rahat olmasını sağlar. Uyuduğunda o hayvanların aç, susuz olmadığını bilmek tarif edilemez bir duygudur. Mesela ben ekmekleri çöpe atmak yerine kuşların yemesi için camın kenarına koyuyorum. Sokağa bir kabın için su koyup bırakıyorum. Ama bazı insanların bunları yapmaması ve bilinçli olmaması insanı üzüyor. Onların bilinçlendirilmesini isterdim.
SERTAN GÜNDOĞDU: Bence sokaktaki hayvanların işi çok zor. Çünkü hava hep iyi olmuyor. Ve herkezde onlara yemek, su veremez. O yüzden sokak hayvanları için kökten bir çözüm bulunması şart. Sokaklara hayvanlar için makinalar koyuyorlar. Ama insanlar bunu oyun gibi düşünerek hayvanların yemek kaynakları makinaları bozuyorlar. Bu hayvanlara büyük bir yaşam yeri, barınak yapılabilir. Başlarında bir tane güvenlik durabilir. Ve bu kişi insaniyet olarak hayvanları seven biri olursa hayvanlar içinde güvenlikleri için de daha hayırlı ve güzel olur. Bu birilerine zor gelebilir. O zaman en kötü ihtimal belediye esnaflara hayvanların yiyebilecekleri yiyecekler dağıtır ve en azından iki günde bir zabıta esnafları gezer ve hayvanlara yiyeceğini vermeyen esnaflara ceza verebilir. Böylelikle güzel bir proje olabilir.
İBRAHİM ŞEN: Sokak hayvanları kış aylarında yoğun kar yağışı ve sağanak yağmurlarda yaşamları çok çok zorlaşıyor. Ve yiyecek sıkıntısı yaşıyorlar. Yaşamlarını olumsuz etkilediği için evde yemeklerimizden kalanları sokak hayvanlarının faydalanması için kapımızın önüne koyuyoruz. Dışarıda soğukta kalan hayvanlar için büyük bir proje yapıp insanları bilinçlendirdiğimizde herkesin artan yemekleri sokak hayvanlarına fayda için koyacaklarını düşünüyorum.
İSMAİL ÇIRPICI: Benim evde beslediğim minik bir muhabbet kuşum var. Daha tam konuşamıyor ama çok şirin mi şirin bir kuş. Ailemden annem bayat ekmekleri ıslayp mutfak camının önüne koyuyor. Ayrıyetten ben yemeğimiz arttığında, kaldırımdaki zeytin ağacının altındaki kaba koyuyorum. Fırsat oldukça da şişe veya teneke attığımız mama veren kutuya atıyorum. Belediyeler daha çok ve büyük sulama ve yem merkezleri yapmalılar bence.
MERT TUTAR: Sokak hayvanları kışın soğuktan acı bir gerçektir ki donarak ölüyorlar. Olumsuz hava şartları özellikle gebe olan kedi ve köpekler için daha da zordur. Köpekler insanlara nazaran çok daha çabuk acıkıp, susarlar. Bende köpek besliyorum. Köpeğim daha yavru. Evin içinde yaşamadığı için soğuk olduğunda üstünü örtüyorum. Tabiki besleyici mamalarla besliyorum. Onun mamaları iyi olsun diye artanlarını sokak köpeklerine veriyorum. Dışardaki köpekleri kendi köpeğime bakıyormuşum gibi bakıyorum. Sizleri de bu şekilde bilinçlenmeye davet ediyorum.
HAZIRLAYAN: SEVDA KAYGISIZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.