Balıkesir Merhaba Gazetesi

ONSUZ 1 YIL

ONSUZ 1 YIL
27 Eylül 2014 - 0:06

Genel

tuncel abi

 

Ünlü sinema ve tiyatro sanatçısı Tuncel Kurtiz ölümünün birinci yıl dönümünde uzun yıllar yaşadığı ve mezarının bulunduğu Edremit ilçesi Çamlıbel Mahallesinde anılacak

Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz Kurtiz, bugün Ailesi ve Edremit Belediyesi’nin düzenlediği çeşitli proğramlarla anılacak.
Tuncel Kurtiz kimdir?
Babası Selanik doğumlu bir Türk bürokratı, annesi Boşnaktır.
Üniversitede kısa bir süre hukuk fakültesinde, daha sonra ise filoloji, felsefe, psikoloji ve sanat tarihi bölümlerinde okudu; ancak hiçbirinden mezun olmadı. İlk kez 1959 yılında Dormen Tiyatrosu’nda oyunculuğa başlamış olan sanatçı, sinema filmlerinde rol aldı. Sürü filmiyle zirveye çıkan sanatçının, doğayla iç içe yaşamayı sevdiği belirtilir.
1981 Antalya Altın Portakal Film Festivalinde en iyi senaryo ödülünü Nurettin Sezer ile birlikte kaleme aldığı Gül Hasan filminin senaryosuyla kazanmıştır. 2006’da Hacı, 2007’de Asi adlı TV dizilerinde oynadı. 2009 yılının başında vizyona giren olan Güz Sancısı filminde Kamil Efendi karakterini canlandırmıştır. Aynı yıl yayına başlayan Ezel adlı dizide Ramiz Karaeski karakterini canlandırmış ve tanınırlığı daha da artmıştır.
2010 Yaz döneminde NTV yeşil ekranlarında Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Güre Beldesi’nin Çamlıbel köyünde eşi ve kayın biraderi ile birlikte işletmekte olduğu Zeytinbağı adlı butik otelde ünlü dostlarını ağırlayarak Tuncel Kurtiz ve Dostları adlı bir program yapmıştır. Aynı yıl BBC’nin Hayat (Life) belgeselini seslendirmiştir. Birçok ulusal ve uluslararası ödülünün yanı sıra, Ekim 2011’de 48. Altın Portakal Film Festivali’nde Yaşam Boyu Onur Ödülü aldı.
27 Eylül 2013’te İstanbul Etiler’deki evinde kalp krizi sonucu 77 yaşında hayata gözlerini yumdu.29 Eylül 2013’te Edremit ilçesi Çamlıbel Mahallesi’ne defnedilmiştir.
Oynadığı bazı tiyatro oyunları
Çok Tuhaf Soruşturma : Ferhan Şensoy – Orta Oyuncular – 1998
Şeyh Bedrettin : Nazım Hikmet – 1997
Mahabaratta : Hint Destanı – Peter Brook – 1985
Keşanlı Ali Destanı : Haldun Taner – Berlin Schaubühne Tiyatrosu – 1984
Teneke : Yaşar Kemal
Kaplan ve Daktilolar – Genar Tiyatrosu – 1968
Samanyolu (oyun) : Karl Wittlinger – Genar Tiyatrosu – 1968
Devri Süleyman : Aydın Engin – Genar Tiyatrosu – 1968
Yolcu : Nazım Hikmet – Genar Tiyatrosu – 1967
Kalbin Sesi – Halkın Gözü : Peter Shaffer – KEnt Oyuncuları – 1964
Martı : Anton Çehov – Kent Oyuncuları – 1963
Altın Yumruk : Dormen Tiyatrosu – 1962
Ayı Masalı : Dormen Tiyatrosu – 1962
Şahane Züğürtler : Dormen Tiyatrosu – 1962
Zafer Madalyası : Thomas Heggen\Joshua Logan – Dormen Tiyatrosu – 1958
Filmler
Şeytanın Uşakları, Üçünüzü De Mıhlarım, Son Kuşlar, Sokakta Kan Vardı, Sokaklar Yanıyor, Sayılı Kabadayılar, Krallar Kralı, Konyakçı, Kanlı Meydan, Haracıma Dokunma, Güzel Bir Gün İçin, Büyük Şehrin Kanunu, Bitmeyen Yol, Bir Caniye Gönül Verdim, Ben Öldükçe Yaşarım, Babasız Yaşayamam, Ağaların Savaşı, Zehirli Kucak, Yiğit Yaralı Olur, Silahların Kanunu, Silahına Sarılan Adam, Nikahsızlar, Kıran Kırana, Karanlıkta Vuruşanlar, Kanunsuz Yol, Kanunsuz Dağlar, Kanlı Mezar, Kader Çıkmazı,Hudutların Kanunu, Dört Kurşun, Çirkin Kral, Çingene, At Avrat Silah, Kuduz Recep (Aslan Arkadaşım), Krallar Ölmez, Bana Kurşun İşlemez Cengiz, Umut, Tatort Der Kleine , Otobüs, Nehir, Kanal, Sürü, Gül Hasan, Bereketli Topraklar Üzerinde, Çakalların İzinde, Korkunun Karanlık Gölgesi, Ağrı’ya Dönüş, Bir Aşk Uğruna, Aşk Ölümden Soğuktur, Cemile ve Umudun Masalı, Cemile, Usta Beni Öldürsene,Tabutta Rövaşata, Işıklar Sönmesin, İstanbul Kanatlarımın Altında, Çökertme, Akrebin Yolculuğu, Hoşçakal Yarın, Kurtlar Sofrası, Kumru Halil, O da Beni Seviyor, Şellale, Alacakaranlık, İnat Hikayeleri, Hacı, Kara Duvak, Yaşamın Kıyısında, Asi, Güz Sancısı, Kayıp Armağan, Siyah Beyaz, Muhteşem Yüzyıl, Mutlu Aile Defteri.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.