TeknolojiDünyadan HaberlerGündem

OpenAI, Dezenformasyon İçin Kullanılan Hesapları Engelledi

ABD merkezli OpenAI, İsrail, Rusya, Çin ve İran'dan dezenformasyon kampanyaları yürüten hesapları tespit ederek engelledi.

OpenAI, Dezenformasyon İçin Kullanılan Hesapları Engelledi

ABD merkezli OpenAI, İsrail, Rusya, Çin ve İran’dan dezenformasyon kampanyaları yürüten hesapları tespit ederek engelledi.

ABD merkezli OpenAI firması, yapay zeka araçlarını dezenformasyon oluşturmak için kullanan hesapları engelledi. Bu hesaplar arasında İsrail’in de bulunduğu çeşitli ülkelerden yürütülen gizli etki kampanyalarıyla bağlantılı hesaplar yer alıyor.

Openai Dezenformasyon Icin Kullanilan Hesaplari Engelledi 1

Yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’nin geliştiricisi OpenAI, “gizli etki operasyonlarına” ilişkin yayımladığı raporda, İsrail merkezli “STOIC” adlı şirketin yanı sıra, Rusya’dan “Bad Grammar ve Doppelganger”, Çin’den “Spamouflage” ve İran’dan “Uluslararası Sanal Medya Birliği (IUVM)” adlı ağların faaliyetlerinin durdurulduğunu belirtti.

Raporda, bu hesapların yapay zeka modellerini kullanarak içerik ürettiği ve bu içerikleri Instagram, Facebook ve X gibi sosyal medya platformlarında yayımladığı ifade edildi. Özellikle, “STOIC” adlı İsrailli şirketin, platformu İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin içerik üretmek için kullandığı kaydedildi. Ayrıca, bu şirketin Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’nı (UNRWA) hedef aldığı ve ABD’de başlayan öğrenci protestolarına katılanları “antisemit” olarak suçladığı bildirildi.

Openai Dezenformasyon Icin Kullanilan Hesaplari Engelledi 2

Hafta içinde, Facebook, Instagram, Threads ve WhatsApp’ın sahibi Meta da İsrail’in de aralarında bulunduğu ülkelerden dezenformasyon oluşturmak için yapay zeka araçlarını kullanan gizli etki kampanyalarıyla bağlantılı yüzlerce Facebook hesabını kaldırmıştı.

Burçların Endişe Kaynakları ve Tedirginlikleri

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu