Balıkesir Merhaba Gazetesi

ORGAN BAĞIŞI HALA ÇOK DÜŞÜK

ORGAN BAĞIŞI HALA ÇOK DÜŞÜK
06 Kasım 2014 - 0:06

Genel

Balıkesir İl sağlık Müdürlüğü’nün 3-9 Kasım Organ Nakli Haftası münasebetiyle Salih Tozan Kültür Merkezinde bir konferans düzenledi. Beyin ölümü ve organ nakli hakkında bilinmeyenlerin ve yanlış bilinenlerin anltıldığı konferansa çok sayıda dinleyici katıldı.
Beyin ölümünün tanımı ve tetkiği üzerine söz alan Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Anestezi Uzmanı Doktor Hafize Füsun Demir beyin ölümünün hangi durumlarda gerçekleştiği ve kesin tanının nasıl koyulacaği hakkında dinleyicilere bilgi verdi.Bitkisel hayat ve koma durumlarının, beyin ölümü ile karıştırılmaması gerektiğini vurgulayan Demir beyin ölümü kan dolaşımının kafatasındaki basınç dolayısıyla beyne kanın ulaşamamasından kaynaklandığını belirtti. Bu gibi durumlarda hastanın olay anında ya da kısa bir süre içinde hayatını kaybedeceğini ve organ nakli yapılmak isteniyorsa hızlı bir şekilde hareket edilmesi gerektiğini vurguladı.

Organ nakli hususunda söz alan Atatürk Devlet Hastanesi Nefroloji Uzmanı Doktor Şükran Gürses “…”dedi.

Konferansta daha önce organ nakli yapılan hastalada söz konu hakkında dinleyicelere tecrübelerini aktardı. Kocasından karaciğer nakli gerçekleşen Hatice Güney ve basit bir griple başlayan ve devamında kullandığı ilaçlar nedeniyle böbrekleri iflas eden Şekeriye Pulat ameliyat öncesi çektiği sıkıntıları ve organ naklinin insan hayatındaki yerinin ne kadar önemli ve hayati bir konu olduğuna değindiler.

Bir çok biligininde verildiği konferansta bağış ve nakil sayılarının yetersizliğine vurgu yapılarak Türkiyede 60 bine yakın böbrek hastasının bulunduğu açıklandı. Bu rakamın 22 bin kişilik bölümünün organ nakli için sırada olduğu söylenirken 3 bin hasta kornea nakli, 2 binin üzerinde hastanında karaciğer nakli beklediği dile getirildi. 506 hastanın da kalp nakli olmak için umutla beklediği Türkiye’de bağış oranı yüzde 25 iken Avrupa’da bu oranın yüzde 75 olduğu söylendi.
Karaciğer, böbrek, kalp, akciğer, pankreas, kemik iliği ve ince barsak transplantasyonu bekleyen bir çok hastanın hastanelerde tedavi gördüğüne değinilen konferansta organ bağışı yapmanın ulvi bir görev olduğu hatırlatıldı.
HABER: SEDAT KAYA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.