Balıkesir Merhaba Gazetesi

Organ bağışı sayısı artıyor

Organ bağışı sayısı artıyor
08 Kasım 2014 - 0:02

Genel

Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı çalışmalar sonucunda organ bağışçı sayısı 85 bini aştı. Balıkesir 2492 kişi bağış yaparak en çok organ bağışı yapan 9. il durumunda.

Sağlık Bakanlığı’nın organ bağışıyla ilgili yaptığı çalışmalar sonucunda organ bağışçı sayısı 85 bini aştı. Türkiye genelinde en fazla organ bağışı 13 bin 789 kişi ile İzmir’de yapılırken Muş’ta ise kimse organ bağışında bulunmadı.
Bakanlık verilerine göre, yaklaşık 25 bin kişinin organ nakli beklediği Türkiye’de, organ bağışının önemiyle ilgili farkındalığı artırma çalışmalarıyla birlikte son yıllarda organ bağışında ciddi artış yaşandı ve 85 bin 661 kişi bağışta bulundu.
Her geçen gün organ bağışı sayısındaki yükseliş sayesinde bir süre öncesine kadar organ bağışında “sıfır çeken” il sayısı 3’den bire indi.

İzmir ilk, Muş son sırada
Türkiye’de en fazla organ bağışının yapıldığı kent İzmir oldu. Bağışçı sayısını her yıl artıran ve bu konuda yıllardır ilk sırada yer alan İzmir’de şu ana kadar 13 bin 795 kişi organ bağışında bulundu. İzmir’i 10 bin 336 bağışçı ile İstanbul, 6 bin 774 bağışçı ile Muğla takip etti. Adana 5 bin 446 bağışçı ile dördüncü, Manisa ise 4 bin 393 kişi ile beşinci sırada yer aldı.
Muş’ta ise şu ana kadar kimse organ bağışında bulunmadı. Bir süre öncesine kadar organ bağışında “sıfır çeken” Iğdır’da 1, Kilis’te ise 24 kişi organlarını bağışladı.
Organ bağışlarının yapıldığı kurumlar listesinde ise İzmir Sağlık Müdürlüğü 10 bin 295 ile ilk sırada yer aldı. Bu kurumu 2 bin 866 bağışla Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 2 bin 632 bağışçıyla Manisa Sağlık Müdürlüğü takip etti. (AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.