Balıkesir Merhaba Gazetesi

Organ bağışında Avrupa’yı yakaladık

Organ bağışında Avrupa’yı yakaladık
08 Nisan 2015 - 0:02

Genel

Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü ‘Organ Doku Nakli ve Bağışı’ konulu toplantı gerçekleştirdi. İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Servet Kocaöz’ün başkanlığında düzenlenen toplantıda, Kocaöz Balıkesir’in organ bağışındaki yerinden bahsetti. Avrupa’da yüzde 75 olan organ bağış oranının Türkiye’de yüzde 23 seviyelerinde olduğunu belirten Kocaöz, bu oranın Balıkesir’de Avrupa standartlarını yakaladığını vurguladı.

Kocaöz’ün ardından Bursa Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Yavuz Selim Çınar, Balıkesir’de 2014 yılında 39 beyin ölümü tespiti ve 17 donör, 2015 yılı ilk üç aylık periyot da ise 13 beyin ölümü tespiti ve 4 donör olduğuna dikkat çekerek, Balıkesir’in bölgede Bursa’dan sonra ikinci sırada yer aldığını açıkladı.

Toplantıya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Hasan Hocaoğlu, Bursa Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Yavuz Selim Çınar ve merkez çalışanları, Çanakkale Devlet Hastanesi Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Dr. Azem Ülkü, ilimizdeki hastane yöneticileri, organ ve doku nakli koordinatörleri ve koordinatör yardımcıları katıldı. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.