Balıkesir Merhaba Gazetesi

OSMANLICA VE KUR’AN SEFERBERLİĞİ

OSMANLICA VE KUR’AN SEFERBERLİĞİ
09 Haziran 2015 - 0:11

Genel

Balıkesir de Milli ve Manevi değerleri yaşatmak gayesiyle 2009 yılında kurulan Karesi Tarih Rehberlik ve Eğitim Derneği (KATRE) yaptığı faaliyetlerle Balıkesirlilere kültürel hizmet vermeye devam ediyor.

Bağlı oldukları Hayrat Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile birlikte ücretsiz Osmanlıca ve Kuranı Kerim dersleri vermeye başlayan KATRE Derneği Karesi Belediyesi’ nin katkılarıyla 13 Haziranda 10-14 yaş arası çocuklar için yaz etkinliği düzenleyecek. KATRE derneği başkanı Hakan Hüsrev Kanat, tarih bilinci, kültürel miraslar ve toplumun manevi olarak inşasını sağlayabilmek için Balıkesir’ de 7’ den 70’ e geniş bir kitleyi kapsadıklarını ve bu kapsamda programlar yaptıklarını ifade etti.

ÜCRETSİZ KURSLAR

Milli Eğitim Bakanlığı ve Gençlik Spor bakanlığı ile bağlı oldukları hayrat vakfının yapmış olduğu protokoller kapsamında, ücretsiz Kuranı Kerim ve Osmanlıca kursları verdiklerini belirten dernek başkanı Hakan Hüsrev Kanat “2012 yılından bu yana 2 bin kişiye Osmanlıca öğrettik ve sertifikalarını verdik. Bin kişinin Kuranı Kerim öğrenmesine vesile olduk. Çalışmalarımıza gelen talep doğrultusunda hız kazandırmaya devam ediyoruz” dedi.

7/24 EĞİTİM VERİYORLAR

Balıkesir’de Katre Derneği bünyesinde yapılan faaliyetlere halkın büyük ilgi gösterdiğini ve en çok ilgi gösterilen etkinliğin Kuranı Kerim öğretiminde sunulan hizmetlerin olduğunu ifade eden Kanat “ Vatandaşlarımızın Kuranı Kerim öğrenmemesinde bazı etkenler oluyor, vakit sıkıntısı, utanma, özgüvensizlik ve benzeri sorunlar. Biz dernek olarak bu engelleri kaldırdık ve Balıkesir halkına kendi belirledikleri süre içersinde 10 saat gibi kısa bir sürede Kuranı Kerimi öğretmeye başladık. Bu çalışmalar Balıkesir’ de büyük karşılık buldu bu güne kadar Bin kişinin öğrenmesine vesile olduk ve olmaya devam edeceğiz” dedi.

 ÖĞLEN ARASINDA EĞİTİM

Türk Telekom hizmet binası karşısında bulunan Çankaya Sokak no:1 ‘de faaliyetlerini yürüten Katre derneğinin, özellikle kurumların öğlen arası verdiği saatlerde yoğunluğu artıyor. Balıkesirlilere istediği herhangi bir saatte gönüllü personeliyle Kuranı Kerim eğitimi veren KATRE Derneği’ ne Valilikten, Belediye personelinden, özel ve tüzel kurumlarda çalışan memurlardan Kuran öğrenmek için katılımlar oluyor.

OSMANLICAYA İLGİ BÜYÜK

Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan protokol kapsamında 2012 yılından bu yana ücretsiz Osmanlıca Kursları veren KATRE Derneği Balıkesir de bu güne kadar 2 bin kişiye Osmanlıca öğreterek sertifika verdi. Kurslar hakkında bilgi veren dernek başkanı Hakan Hüsrev Kanat “ Balıkesir de gerek üniversiteli öğrencilerimiz olsun, gerekse halkımız tarafından Osmanlıca kurslarımıza büyük bir ilgi var. Kurs bünyesinde bayanlar ve erkeklere ayrı ayrı ders veren hocalarımızla birlikte sabah, öğlen, akşam kurlarıyla istedikleri herhangi bir vakitte eğitim veriyoruz. İlk başladığımız günden bu yana 2 bin kişi Osmanlıca kurslarımızdan sertifika aldı. Şu an itibariyle yoğun bir talep var, 20-25 kişi olduğu an bir sınıf oluşturup kurslarımızı başlatıyoruz” dedi. 

YAZ ETKİNLİKLERİ BAŞLIYOR

Yaz döneminde çocuklar için yaz okulu niteliğinde faaliyetler yapacak olan KATRE Derneği İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği içinde ve Karesi Belediyesinin katkılarıyla imam hatip liselerinde belirlenen sınıflarda kurslar düzenleyecek. 13 Haziran’ da başlayacak olan yaz etkinlikleri hakkında bilgi veren dernek başkanı Hakan Hüsrev Kanat “Bu yaz öğrencilerimiz hem öğrenecek hem de yapılacak olan faaliyetlerle eğlenecekler. Çocuklarımıza yönelik derneğimizin gönüllü personeliyle okullarda İslami temeller üzerine dersler vereceğiz ve bu derslerle birlikte yüzme, sportif aktiviteler, araba yarışları gibi faaliyetlerle verilen eğitimi daha eğlenceli ve güzel bir hale getireceğiz” dedi. 10-14 yaşları arasındaki çocukların katılabileceği yaz etkinliğine 400 ile 500 öğrenci arasında bir katılım bekleniyor. Ücretsiz yapılacak olan yaz etkinliklerinde sadece servis ücreti veliler tarafından karşılanacak. SAMET AYDIN

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.