Balıkesir Merhaba Gazetesi

Ot Mu Et Mi?

Ot Mu Et Mi?
Prof. Dr. Nilay Şahin( nilaysahin@gazetemerhaba.com )
17 Mayıs 2021 - 8:19

Ot Mu Et Mi?

Evet bu hafta sizlere hep tartışılan et mi faydalı, ot mu sorusuna cevap vermeye çalışacağım. Özellikle bu beslenme şekillerinin kalp üzerine olan etkilerinden bahsetmek istiyorum. Bu yazımı hazırlarken hem kendi hasta gözlemelerimi hem de yeni yapılan literatürlerin sonuçlarını sizlerle paylaşacağım.

Vejetaryenlerde yani ot dediğimiz sebze ağırlıklı beslenen bireylerde yapılan kan testlerinde toplam kolesterol ve kötü kolesterol seviyelerinin et yiyenlere göre daha iyi olduğu pek çok çalışmada gösterilmiştir. Tabii buradan şu anlamı çıkartmak çok doğru olmayacaktır; o zaman hep sebze mi yiyelim? Bu sorunun cevabını size şöyle vereyim. Örneğin evet vejetaryenlerin kolesterol düzeyleri et tüketenlere göre daha iyi ama bunun yanında D vitamini düşüklüğü ve vücut için çok istenmeyen trigliserit ve sitatin-C seviyelerinde ise yükseklik tespit edilmiştir. İşte halen aslında vejetaryen beslenmenin yarar ve zararları tam olarak bilinmiyor.

Tabii yapılan çalışmalar sonucunda ot yiyenlerin kalp hastalığı riski et yiyenlere göre daha düşük olmakla birlikte bu grup bireylerde de farklı sorunların uzun vadede karşımıza çıkabileceğinin altı çizilmiştir.

İngiltere’ de et ve ot yiyenlerin pek çok kan değerlerinin karşılaştırıldığı bir çalışmada evet kötü kolesterol düzeylerinde ot yiyenlerde daha iyi sonuçlar elde edilirken yine bu bireylerde sağlık için gerekli iyi huylu kolesterol (HDL), D vitamini ve kalsiyum değerlerinde düşüklük, fazlalığa sağlık için zararlı olan trigliserit ve statin-C değerlerinde ise yükseklik gözlemlenmiştir.

Bu sonuçlara şöyle bir baktığımızda et ve ot yemenin her ikisinin de artıları ve eksileri var. O nedenle şimdi bilim adamları bu diyetlerin uzun vadede vücuda neler yaptığını araştırıyorlar. Yani elimizdeki bilgilerle bu çok daha iyi veya bu çok kötü diyemeyiz. Ama gerçekte şu var ki her şeyin çoğu zararsa azıda sanırım zarar gibi duruyor.

Herkese hem ağzının tadında hem sağlığının yerinde olduğu bir ömür dilerim.

Prof. Dr. Nilay Şahin

Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı

www.profdrnilaysahin.com

prof.dr.nilaysahin-instagram

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.