Balıkesir Merhaba Gazetesi

OTO TAMİR CEMO’DAN

OTO TAMİR CEMO’DAN
13 Ocak 2015 - 0:02

Genel

Söz sanayide

CEMO Oto Tamir işletmecisi Cemalettin Güney oto tamir işi ile sanayide esnaf olmanın ayrıcalık olduğunu söyledi. Güney eskiden çıraklık dönemimden hatırladığım disiplinli bir çalışma sergilenmesi ve şimdi gördüğüm disiplinle işimi yürütüyorum’ dedi. Genç nesil için ibretlik sözler söyledi.
Araştıran bir esnaf olmalıyız. Teknolojiye ayak uydurmak zor fakat zoru başarmamız gerekir. Araçları takip etmek değişiklikleri bilmek arıza tespitleri önemli konular. Sağlıklı bir yolculuğun temeli araç bakımından geçer. Çıraklık konusunda eskiden kapıyı çalan çok olurdu. Şimdi bence anne babalar çocuğa aşırı rahatlık veriyor. Oku alim ol diyor da önce insan ol demeyi unutuyor. Memur olsun mutlu olmasa da olur çalışsın. Aslında onların mutluluğunu çalıyor. Çocuk Hangi işte başarılı ve mutlu olacaksa o işi yapsın. Doğru yönlendirilsin.
EN İYİYİ ALIRIM AMA ALMIYORUM
CEMO Oto Tamir işletmecisi Cemalettin Güney günümüzde çırak bulmanın da sıkıntılı olduğunu ve özellikle çalışmayı düşünenlerinin kendi dönemlerinde var olan düşünceleri taşımadığını söyledi. Söylenen sözler batmazdı. Atılan bir tokat bize çok şey kazandırırdı. Disiplinli bir çalışma sistemine çıraklık döneminde tanıklık ettim ve bundan memnunum. Başarıyı disiplinle birlikte çalışmak getiriyor’ dedi. Güney konuşasının devamında ’En iyi bilgisayarı, cep telefonunu yada ayakkabıyı alabilirim. Ama almıyorum. Çocuğuma her gün hayatı tozpembe gösterecek şeylerle boyarsam biliyorum ki yarın daha fazlası, fazlası ve sonu olmayan doyumsuzluğu beraberinde getirerek bir müddet sonra mutlu olmayı unutacak. Çocuklarımıza zoru göstermezsek çözümleri nasıl bulacaklar. İşi sevmek çok önemli. Koşturuyoruz işimiz bu. Ekiplerim ile birlikte bende durmuyorum. Çalıştığım için Mutluyum. Çalışmak her zaman kazandırır diye düşünüyorum.’ dedi.

CEMO OTO TAMİR DİYOR Kİ;
Oto tamir Otomobil, kamyon, otobüs gibi motorlu araçlarda motorun yakıt, ateşleme, soğutma, yağlama ve supap sistemi, güç aktarma organları, ön düzen, fren ve direksiyon sistemlerinde, meydana gelen arızaları gideren , aydınlatma ve ikaz donanımlarının bakım ve onarımını yapan kişidir.
GÖREVLERİMİZ
– Arızayı tespit eder,
– Gerekli parçaları sağlar ve arızayı giderir,
– Zamanla çıkabilecek arızaları önlemek için araçların periyodik bakım programlarına göre motor donanımı, yakıt donanımı, ateşleme donanımı, soğutma donanımı, fren donanımı, güç aktarma organları, ön düzen ve süspansiyon donanımları, oto elektrik, elektronik donanımı vb. bakım ve ayarlamalarını yapar,
– Yadırganan hareket ve oluşları (ses, boşluk, sıkılık, aşıntı, yanma, eksoz gazı vb.) yorumlar, sonuç belirtir,
– Bu çalışmalarda gerekli sökme, takma, parça değiştirme ve benzeri işlemleri yapar,
– Yapılan işlerle ilgili kayıtları tutar,
– Bakım kartlarını işler, üstlerine yazılı ve sözlü bilgi verir,
– Kullanılan makine donanım ve malzemelerle bakım ve onarımlarında sorumlu olduğu araçların günlük bakım ve temizliğini; su, yakıt, yağ, hava ve koşullara göre gerekli diğer ikmalleri yapar.
Oto-motor tamircisi olmak isteyenlerin;
– Şekiller arasındaki ilişkileri görebilme,
– Mekanik problemleri çözebilme gücüne,
– El ve gözü eşgüdümle kullanabilme,
– El ve parmakları ustalıkla kullanabilme,
– Temas yolu ile yer, şekil ve konum tanıyabilme becerisine sahip,
– Yenilikleri izleme özelliği bulunan
kimseler olmaları gerekir.
HAZIRLAYAN: FATMA KARA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.