Balıkesir Merhaba Gazetesi

OYLAR EVİNE GERİ Mİ DÖNÜYOR?

OYLAR EVİNE GERİ Mİ DÖNÜYOR?
11 Mayıs 2015 - 9:29

Genel

Balya kırsalında yerel seçimlerde isme verilen oy sonrası genel seçimlerde ibre farklılık gösterebilir. Halkla yapılan sohbetlerimiz sırasında ilginç detayları paylaşan mahalleliler yerel başka, genel seçim başka diyor…

25’nci Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için geri sayım başladı. 8 adayın çıkacağı listede hangi partiden kaç vekil çıkacak merakla bekleniyor.

HALA ÇETİN BİR YARIŞ VAR

Balya Ak Parti ilçe başkanı Şaban Özel’in 7 Haziran seçimlerine dair, 25’nci dönem milletvekili seçimleri çalışmalarında da hız kesmeyişi genel seçimlere yansıyacak mı?

Balya da 2014 yerel seçimlerine MHP’li Belediye Başkanı Osman Kılıç’ın gösterdiği başarı damga vurmuştu. Ancak Yerel seçimlerde yüzde 9’luk bir kayıp yaşayan Ak Parti, Genel seçimlerde, yükselen bir ivmeyi gösteriyor. Bunun nedeni bu kez tercihlerin şahsa değil partiye oy verme tercihinden kaynaklanabilir.

Yerelde Osman Kılıç adıyla 3 bin 935 oy alan MHP, Genel seçimlerde bin 444 oyda kalmıştı. 2011 genel seçimlerinde Genel seçimlerde 4bin 746 oyla yükselen bir trende işaret eden Ak Parti, yüzde 43’lük bir oranla çıkışa geçmişti.

Genel seçimlerde farklı yerel seçimlerde belirgin farkla oy oranlarının değiştiği Balya da oy lar Genel seçimde Ak Parti’ye, yerelde ise isme verilmiş gözüküyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan genel seçimlerdeki yüzde 43’lük oranı yüzde 5 arttırarak yüzde 48’e çıkarmış. CHP’nin yüzde35 ve MHP’nin yüzde 13lük oranının İhsanoğlu’na verildiği tezini güçlendiren ise bu oranın toplamının yüzde 48’i bulması.

24’ncü dönem Milletvekili Genel Seçiminde seçmen sayısı 12 bin 326 olan Balya’da 68 sandık sayısı ile seçime gidilmişti. 25’nci dönemde 46 mahallesi olan Balya’da sandık sayısı 59 ve seçmen sayısı 11bin742.           Gümrük kapılarında ve yurtdışı temsilciliklerinde oy verme işlemine 8 Mayısta başlandı 31 Mayısta sona erecek.

Balya köyleri neler söylemiş?

Büyükşehir Yasası ile köyün ortak malı olan kahve, tarla ve benzeri mallar Büyükşehre geçti. Kahvelerin kiralarının 550 lira oluşuna ve gelirin Balya Belediyesine kesilmesine içerleyen köylüler önceden köyümüz için alıp köyümüz için harcardık ama şimdi köylerin geliri kalmadı diyor.

Balya Merkez su probleminin çözülmesine sevinirken yapılacak olan TOKİ konutlarını merakla bekliyor.

Köyler, yeni tanımıyla; mahallelerde ki halk ise, köylerin malının yine kendilerinde kalması gerektiğini söylüyor. Köy hayırlarına ve toplu kullanım alanlarına harcanan gelirlerin şimdi olmayışı ve ellerinden alınan köy mallarının gelirlerinin de yok oluşu ile ‘Bu konuda üzgünüz Büyükşehir’in insafına kaldık ‘diyor.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.