Balıkesir Merhaba Gazetesi

ÖZEL İDARE İŞHANI SATILIYOR

ÖZEL İDARE İŞHANI SATILIYOR
20 Mayıs 2015 - 0:02

Genel

Uzun zamandır Balıkesirlilere hizmet vermiş İl Özel İdaresi İşhanı, Büyükşehir Belediye Meclisinin aldığı karar ile satılacak.

Uzun seneler boyunca Balıkesirli’ lere hizmet etmiş İl Özel İdare Çarşı ve İşhanı Büyükşehir’e devredilmesinin ardından ihaleye çıkartılarak satılıyor. Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla satışa sunulan binanın ihalesinin bu gün yapılacağı belirtiliyor. Satış kararının alınmasının ardından İşhanı sakinlerine Haziran ayı içerisinde bulundukları işyerlerini boşaltmaları için ihtar gönderildi. İhtar gönderilen İşhanı sakinleri ise binayı boşaltma süresinin çok az bir zaman olduğunu belirtirken, karar sürecinde İşhanı sakinlerine de sormaları gerektiğini ve merkezdeki işyerlerinin fiyatlarından yakınarak, şehir merkezinde uygun bir yer bulabilmenin çok zor olduğunu belirtiyor. Geçmişte İl Özel İdaresi’ne, şimdi ise Büyükşehir Belediyesine ait iş merkezi içinde pek çok fotokopi dükkânı, sivil toplum kuruluşları, giyim mağazaları ve kitapçılar bulunuyor. Gelen ihtar sonucu ne yapacağını düşünen İşhanı sakinleri yeni yer arayışına geçerken, kimi dükkân sahipleri ise hukuki süreç başlatacaklarını belirtiyor. Özel idare iş hanı İl özel idaresine ait olduğu dönemde İl Genel Meclisinin aldığı karar doğrultusunda daha önce de satışa çıkarılmasına rağmen alıcı bulamamıştı. Büyükşehir Belediyesine ait olan İl Özel idare iş hanı sakinleri şöyle diyor;

Önceden Belirtmeleri lazımdı

Mesut sarı- fotokopici;

Mülk Büyükşehir belediyesine ait, satmak da en doğal hakkı ama her şeyin bir hukuku var. Bize 1 ay içerisinde değil de, daha önceden belirtseler mağdur olmayabilirdik. Ama şu an mağdur olan esnaflar var. Üst katta bir düğün salonu var, sahibi diyor ki kasıma kadar benim düğünlerim var, belediye diyor ki haziranda çıkacaksınız.

Uygun ve Merkezi bir yer bulmak zor

TEMAD İl Başkanı Salim Özdem; Üyelerimizin aidatlarıyla sürekliliğini ve faaliyetlerini sürdürmeye çalışan bir derneğiz. Bu iş hanında pek çok dernek ve sosyal faaliyetler yürüten kuruluşlar var. İzmir de ve farklı büyükşehirlerde dernekler ve çeşitli hizmetler veren kurumlar için özel tesisler açılabiliyor. Balıkesir de de böyle bir imkân sağlansa güzel olabilir. Merkezi olarak bir yer bulmak şu an ki Balıkesir şartlarında zor. Kira fiyatları yüksek ve bulunduğumuz yerin imkânını bize sunabilecek yer bulabilmek de zor.

Zorlanacağız

 Türk Musiki Derneği Sıtkı Sahil; Biz yıllardan beri bu binada ikamet ediyoruz. Kültürel bir hizmeti burada yerine getirmeye çalışıyoruz, ticari bir kurum değiliz. Türkiye’ nin önemli ve faal kurumlarından biriyiz. Satılma kararı Büyükşehir Belediyemiz tarafından alınmış bir karar. Mülk büyükşehir belediyesinin mülküdür. Bize zorluk olacakımıdır diye sorarsak tabii ki olacaktır. Çünkü biz burayı tam bir okul haline getirmişiz, aynı büyüklükte bir yer bulmak Balıkesir de kolay değil. Alınan karara da saygımız var Biz kültürel bir hizmet yapan bir kurumuz, okul gibi çalışan bir kurumuz, sınıflarımız var. Bu bağlamda sınıflarımızın olması gerekiyor, toplu çalışma alanlarımızın olması gerekiyor. Balıkesir de böyle bir yer bulmak zor. Kararı Büyükşehir belediye meclisince alınmış bir karar, kavga edecek, sitem edecek halimiz yok, arayış içersindeyiz, yer bulmaya çalışıyoruz ama az öncede bahsettiğim gibi bir gerçek var ki zorlanıyoruz. Bizim gibi bir kurumun bence yerel yönetimler tarafından desteklenmesi gerekir.

Bize Danışılmalıydı

Balıkesir Balıkesir Dağcılık Kulübü Üyeleri; Özel idare iş hanı bizim için merkezi bir yer. Kulüp üyelerimizin bize ulaşması için uygun bir mekân burası. Satış gerçekleştirildikten sonra bize burada yer temin edilecekse kalmaya razıyız da. Yani bu karar alınırken bu iş hanındaki insanlarla bir toplantı gerçekleştirilse, sözleşmelerinin ne zaman bitecekleri öğrenilip ona göre bir tarihte çıkılacağı belirtilse daha iyi olurdu. SAMET AYDIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.