Balıkesir Merhaba Gazetesi

Özür dilemek bir erdemdir

Özür dilemek bir erdemdir
15 Mayıs 2015 - 0:03

Genel

Özür kelime anlamı itibariyle özür dilemek, özrünü kabul etmek, hatalı olduğunu karşı tarafa beyan etmek ve af dilemektir. Dünya üzerinde bir çok millet için geçerli bir nezaket kuralıdır.

Bakacak Şehit Yüksel Bayhan İlkokulu 3/B sınıfı öğrencilerinin Değerler Eğitimi kapsamında işledikleri Özür Dileme konusu hakkındaki düşüncelerini aldık.

FATMA DENİZ: Özür dilemek bir hata yaptığımızda söylenmesi gereken bir nezaket ifadesidir. Özür dilemenin küçüğü veya büyüğü yoktur. Bazen benim de başımdan geçen bir olaydır. Bence yanlışlıkla yapılan bir olay affedilmelidir veya karşıdaki kişi özür dilemelidir. Olaylar eğer yanlışlıkla yapıldıysa hoşgörüyle karşılanmalıdır. Eğer karşıdan kavga eden çocuklar gördüğümüzde empati yaparsak onları anlayabiliriz. Özür dileme ifadeleri şunlardır; özür dilerim, affedersin, üzgünüm ifadeleri örneklerdir. Özür dilemenin bir diğer adı da bağışlamaktır.

SUDE KANHAN: Bir hata yaptığımızda özür dileriz. Bu sözcüğü sadece küçükler kullanmaz. Büyükler de bu sözcüğü kullanırlar. Kırıcı sözler söylediğimizde özür dilemeliyiz. Hata yaptığımızda “Üzgünüm özür dilerim” diyerek kendimizi affettirebiliriz. Hata yapıp da özür dilememek yanlış bir davranıştır. “Özür dilerim” kelimesi af kelimesidir. Özür dileyen birisi affettiğimizde ona hoşgörü göstermiş oluruz. Kendimizde bir hata yaptığımızda biz de özür dileriz. Bir kişi bize hata yaptığında kalbimiz kırılır ama o kişi özür dilediğinde birazcık olsun düzeliriz. Empati kuran kişi özür dilediğinde hoşgörülü bir insan da bu özrü kabul eder. Sevdiğimiz bir insana karşı bir hata yapıldığında özür dileriz. Özür dilemek bağışlamaktır. Biz de insanları bağışlarız.

FATMA ÖZKAN: Özür dilemek bir hata yaptığımızda dileriz. Bütün herkesi affetmeliyiz. Mesela bir hata yaptın özür dilemeliyiz. Herkesten özür dilemeliyiz. Özür dilemek çok güzel bir şeydir. Arkadaşlarımızdan da özür dilemeliyiz. Hata yaptığında özür dilemeliyiz. Mesela çarpıştık özür dilemeliyiz. Özür dilemezsek çok kötü olur. Herkesten özür dilemeliyiz mesela arkadaşım benden özür diledi bende ondan özür dilemeliyim. Kardeşimizden,abimizden ablamızdan.. Herkesi af etmeliyiz özür dilemeyi unutmamalıyız.

SUDENAZ KAYGUSUZ: Özür dilerim kardeşim seninle oyuncaklarımı paylaşmadım. Seni oyuna davet etmedim. Üzgünüm canım kardeşim. Sen üzüldüğünde bende üzülüyorum. Seninle oyun oynamadığım, seninle oyuncaklarımı paylaşmam lazımdı. Ama ben oyuncaklarımı paylaşmam lazımdı. Beni affedebilir misin. Biliyorum kalbini kırdım. Ama ben seni seviyorum. Özür dilerim.

HAVVA ÖZDEMİR: Özür dilemek güzeldir. Mutluluk duyarız bir arkadaşımızın kalbini kırdığında özür dileriz. Kardeşimizin oyuncağını kırdığında özür dileriz. Annemizin bir şeyini kırdıysak özür dileriz. Hata yaptığımızda özür dileriz. Arkadaşımız bizim eşyamızı kırdığında üzgünüm der. Birisi bize kızdığında özür diler. Biz de hata yaptığımızda üzgünüm deriz. Arkadaşlarımızı kurmamalıyız. Benim düşüncelerim mutluluktur. Özür dileyince seviniriz, sevindiğimizde mutlu oluruz. Kardeşimiz bizim ödevimizi karaladığında özür diler.

BURAK ÇAKAN: Mehmet okuldan gelirken yere çöp atan Mehmet bir çöpçü gördü. Mehmet çöpçüden özür dileyip eve gitti. Su içerken bardağı kırdı ve her yer cam parçası oldu. Annesi Mehmet’in bardağı kırdığını anladı ve Mehmet çok üzüldü. Annesinden özür diledi. Mehmet ertesi sabah erkenden okula gitti evde bir şeyler unutmuştu çok üzüldü Mehmet öğretmeninden özür diledi.

HALİT SERPEN: Arkadaşlarımızdan özür dilemeliyiz. Başkasıyla dalga geçmemeliyiz ve onlardan özür dilemeliyiz.

HÜSEYİN AYKUT SOLBAY: Hata yaptığımızda özür dileriz. Seni iktirdiğim için özür diliyorum. Kötü biri özür dilemez. Seven insanlar özür diler. Hata yapan insanlar özür dilemez.

MEHMET AYTEKİN: Özür dilemek çok önemlidir. Hata yaptığımızda özür dilemeliyiz.

HAZIRLAYAN: SERMİN ESEN

BALIKESİR

 Balıkesir’i kalbimde,

Taşırım hep seve seve.

Havranlı kahraman ile

Ün saldık yedi düvele;

Unutulur mu Savaştepe;

Can verildi o cephede.

Nefis tostu ayranı ile,

Ünlü Susurluk ilçesi de.

Dinlendik zeytin gölgesinde;

Edremit’in bahçesinde.

Balıkesir’de Burhaniye,

İyi yetişir narenciye.

Kurtdereli’nin güreşe,

İlgisi var,büyük hem de.

Balıkesir’i geze geze;

Bitmez asırlar geçse de.

Mehmet Bilal YOLDAŞ 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.