Gündem

Palandöken: “29 Milyon Aracın Yüzde 20’sinin Sigortası Yok”

Palandöken, Fiyatlar makul seviyeye indirilmeli, taksit imkanı getirilmeli ve her sigorta kendi masrafını karşılamalı” diye konuştu.

Palandöken: “29 Milyon Aracın Yüzde 20’sinin Sigortası Yok”

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, zorunlu trafik sigortası fiyatlarında norm birliği sağlanması gerektiğini belirterek, “Yedek parça ve araç fiyatlarındaki artışla sigorta fiyatı geçen yıla göre yüzde 100’ün üzerinde arttı. Sigorta fiyatları acenteler arasında farklılık gösteriyor. Trafik kazalarındaki hasarların artması sigorta fiyatlarını yükseltti ancak acentelerin belirlediği fiyatlar bunun üzerinde kalıyor. Bu durumun düzeltilmesi için norm birliği sağlanmalı veya devlet katkıda bulunmalı” dedi.

“Zorunlu Trafik Sigortaları Her Ay Yüzde 3 Artıyor”

Palandöken, “Trafikteki 29 milyon 367 bin araçtan 6 milyon 23 bin 235’inin, yani yüzde 20’sinin sigortası yok. Motosikletlerin yüzde 65’inin sigortası bulunmuyor. Taksitlendirme imkanının kaldırılması ve sigorta fiyatlarının sürücünün yaşına, aracın markasına göre değişmesi sigortasızlık sebeplerinden. Fiyatlar makul seviyeye indirilmeli, taksit imkanı getirilmeli ve her sigorta kendi masrafını karşılamalı” diye konuştu.

“Trafikteki Araçların Yaşlılığı Sigortasızlığı Artırıyor”

Palandöken, “Trafikteki araçların yüzde 30’u 20 yaşın üzerinde. Bu araç sahiplerinin sigorta yapma oranı düşük. Ortalama 10 bin lira olan trafik sigortası pahalı bulunuyor, 691 lira olan sigortasız araç cezası tercih ediliyor. Ancak bir kazanın bedeli çok daha yüksek olabilir. Sigorta yaptırmak ulaşılabilir kılınmalı” şeklinde konuştu.

İHA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu