Balıkesir Merhaba Gazetesi

Paşaköy isyanda

Paşaköy isyanda
28 Ekim 2014 - 0:16

Genel

Balıkesir-Bigadiç karayolunu kapatan köy halkı 11 kişinin ölümüne yol açan ‘uğursuz’ kavşağa çözüm bulunmasını istiyor.

Paşaköy halkı, Büyükşehir Beediyesi ve Karayolları Müdürlüğü’ne defalarca dilekçe ile başvuruda bulunduklarını ancak ölüm kavşağına hiçbir yetkilinin dönüp bakmadığından şikayetçi.
‘ANNEMİN CESEDİNİ ELLERİMLE TOPLADIM’
Yaklaşık 140 kişilik grup ile yolu bir süre trafiğe kapatan mahalle halkı yol yapıldığından bu yana 11 ölümlü kaza meydana geldiğini, ölen kişilerin 8’inin mahallelerinden olduğunu dile getirdi.
Bir hafta önce aynı kavşakta annesini kaybeden Yusuf Çolak, “Annem bu kavşakta hayatını kaybetti. Anneme bir araba çarpmış, arkadan gelen başka bir araç da altına alıp metrelerce sürüklemiş. Cesedinin parçalarını tek tek elimle topladım. Dayanılacak gibi bir acı değil. Yaklaşık 20 gün öncesinde de başka bir kişiye çarptılar ve adam 2 metre önüme düştü” diye konuştu.
‘EN AZINDAN EDS SİSTEMİ YAPILSIN’
Babasını kaybeden Ramazan Esen ise, alt geçit ya da ışık olmadığından dolayı ters istikametten gelen bir arabanın motor ile yola çıkmak isteyen babasına çarptığını söyledi.
Muhtar Mustafa ikiz yaptığı konuşmada, sabahları tarlaya giden mahalle halkı ve okula gidecek çocukların büyük tehlikeler atlattığını söyleyerek, buraya mutlaka alt geçit istiyoruz. Defalarca dilekçe yazdık bir iki kez göstermelik olarak gelip baktılar. Döner kavşak olabilir dediler ama sonuç yok. Her ay biri ölüyor. İnsan hayatı bu kadar ucuz mu?” yorumunu yaptı.
Konuyu araştırdıklarını söyleyen Muhtar İkiz, döner kavşak veya alt geçit yapımı uzun süreceğini ancak EDS sistemi ile araçlara hız sınırlaması getirilebileceğini söyledi.
İkiz “110 kilomatrelik hız sınırı var ancak araçlar 150 hatta 200 km hızla geçiyor. EDS sistemi ile gerekli yerlere hız sınırı ikaz tabelaları koyarak önlem alınabilir” dedi.
‘YOLU TEKRAR KAPATIRIZ’
Mahalle halkı, yolu trafiğe kapatmasıyla duran araç sürücüleri ne olduğunu anlamaya çalışırken, sürücülerden bazıları mahalle halkına destek verdi. Mahalle halkı, seslerini duyurmak için mücadelelere devam edeceklerini kaydederken, girişimde bulunulmaması halinde biçerdöver ve traktörlerle yolu tekrar kapatacaklarını açıkladılar.
HABER: KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.