Balıkesir Merhaba Gazetesi

Patik Projesi Başarıyla Devam Ediyor

Patik Projesi Başarıyla Devam Ediyor
13 Şubat 2021 - 11:29

Patik Projesi Başarıyla Devam Ediyor

Çocuğun doğumundan itibaren kitapla karşılaşmasının önemini vurgulamak amacıyla tasarlanan PATİK Projesi başarılı bir şekilde sürüyor.

 “Patikle Başla Kitapla Yaşa” Projesi Sürüyor

İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Belma Tuğrul, Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Nihan Feyman Gök, İstanbul Birüni Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Işıl Taş, İstanbul Güngören Polis Amca Anaokulu Müdürü Birgül Berna Uysal ve Muğla Milas Beçin İlkokulu Okul Öncesi Öğretmeni Kader Duman’ın kurucusu olduğu PATİK projesi “Patikle Başla Kitapla Yaşa” sloganıyla sürdürülüyor.

Karesi’nin Başarılı Eğitimcileri Projeye Dahil Oldu

Ülke genelinde 53 ilden 235 Okul öncesi öğretmeninin dahil olduğu projeye, Balıkesir Karesi İlçesi‘nden Nuran Oğuz Anaokulu  Okul Öncesi Öğretmenleri Nurdan Ayyıldız, Tülay Balyemez ,23 Nisan Şehit Deniz Göçkün İlkokulu Okul Öncesi Öğretmeni Şeika Tunç dahil oldu.

Gelişimsel İhtiyaçları Karşılayan Proje

Nuran Oğuz Anaokulu Okul Öncesi Öğretmenlerinden Nurdan Ayyıldız projenin amacının bilişsel gelişimin çok hızlı olduğu okul öncesi dönemde çocuğun gelişimsel ihtiyaçlarının gözetilerek kitaplar yoluyla çocukların soru sorma, sorgulama, problem çözme, eleştirel düşünme ve tasarım odaklı yaratıcı düşünme becerilerinin felsefi düşünme ve üst düzey düşünme becerilerinin geliştirilmesi olduğunu dile getirdi. Proje ile bebeklikten itibaren çocuklarda, okuma kültürünün ve okuyucu kimliğinin gelişmesi, kitap seçimi, yetişkinlerin çocuklara kitap okuma teknikleri, düşünme sorgulama süreçlerini desteklemeyi hedeflenmekte olduğunu söyleyen Ayyıldız, bu hedefe ulaşmak için sınıf, ev, kütüphane, müze, park, bahçe gibi mekanların ortam yönünden zenginleştirilmesi ve daha etkin kullanılmasının planlandığını ifade etti.

Farklı ve Yaratıcı Düşünmenin Önü Açılacak

Nuran Oğuz Anaokulu  Okul Öncesi Öğretmeni Tülay Balyemez’de projenin hedeflerinin öğretmen-ebeveyn aile arasında çocuğun bütünsel gelişimi odaklı bir ortaklık kurabilmek, öğretmenlere ve ailelere nitelikli çocuk kitapları seçme konusunda farkındalık kazandırmak, serbest oyun fırsatlarını artırarak serbest oyunda yetişkin rolleri hakkında öğretmen ve aileleri bilinçlendirmek, çocuğun evde ve okulda erken okuryazarlık ortamlarını zenginleştirmek, çocuklarda eleştirel ve analitik düşünmeyi kullandırabilme, hikayede geçen eylemleri ve süreçleri yorumlayabilme, empati kurabilme, yaratıcılık ve farklı düşünmeyi geliştirebilmek olduğunu belirtti.

Çok Hedefli Bol Kazanımlı Proje

23 Nisan Şehit Deniz Göçkün İlkokulu Okul Öncesi Öğretmeni Şeika Tunç’ta birçok hedefi barından projenin aynı zamanda nitelikli çocuk kitaplarını bütünleştirilmiş oyun, çocuklar için felsefe, müzik-hareket, drama, matematik, fen-doğa, sanat, gezi gözlem etkinliklerinde yaparak yaşayarak öğrenmeye imkan sağlayan soru sorma, sorgulama, problem çözme, eleştirel düşünme ve tasarım odaklı yaratıcı düşünme becerileri çalışmalarıyla disiplinler arası bir yaklaşımla çocuklara sunabilmek, ekonomik yetersizlik veya bilgi eksikliği nedeniyle dezavantajlı çocukların nitelikli kitaplara erişiminin sağlayabilmek, ailelerin ve çocukların kütüphaneyi kullanma alışkanlığı kazandırılıp okunan kitap sayısı ve çeşitliliğini attırabilmek hedeflerine sahip olduğunu açıkladı.

Proje Öğretmenleri Göreve Hakim

Karesili öğretmenler bu proje ile öğretmenlerde etkili kitap okuma, çocuklarda düşünme ve sorgulama becerilerini desteklemeyle ilgili yetkinlikleri artırabilmek, ev, okul, bahçe, park, doğa, müze, kütüphane, antik kent ve tarihi mekânlarda etkili kitap okuma deneyimleri sağlayarak kitabı hayatın tüm alanlarına taşımak, kitaplar yoluyla çocukların soru sorma, soruşturma, sorgulama, problem çözme, eleştirel düşünme ve tasarım odaklı ve yaratıcı düşünme felsefi düşünme becerilerini geliştirilmesi yönünde kazanımlar elde edileceğini ifade ettiler.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.