Balıkesir Merhaba Gazetesi

PAYLAŞMANIN, GÜVENİN, FEDAKÂRLIĞIN KISA ADI

PAYLAŞMANIN, GÜVENİN, FEDAKÂRLIĞIN KISA ADI
30 Aralık 2014 - 0:08

Genel

Dostluk sahip olabileceğimiz duyguların en güzeli. Gerçek bir dosta sahip olmak, bir dayanak, her zaman sımsıkı sarılabilecek, başını yaslayabilecek bir omuzdur. Gerçek dostu bulmak zordur. Zor zamanlarınızda yanınızda olan sizinle gülen, sizinle ağlayan, yeri geldiğinde bir lokma ekmeği paylaştığınızdır dostunuz. Aynı zamanda sevinçlerinizi de sizi kıskanmadan paylaşabilendir.

Zühtü Özkardaşlar Lisesi 9.Sınıf öğrencileriyle Değerler Eğitimi kapsamında dostluk konusunu konuştuk.

ESRA OLÇUM: Arkadaş dost birbirinle anlaşabilen. İyi bir sır arkadaşı olabilen bir insana sahip olmasıdır. Onunla dostluk kurabilecek bir insan güvenilir bir insan olmalıdır.

AHMET GÜLTEKİN: Dostluk güvenle başlar. Ben dostumu özelliklerine göre seçerim. Dostluk her şekilde güzeldir. Kötü günümüzde yanımızda olmaları hep beraber gezmemiz, gülmemiz eğlenmemiz herkesin hoşuna gider. Ben arkadaşlarımı seçerim. Yanlış arkadaş gurupları kurmak yanlış işlere bulaşabiliriz. Dostluk olmasa yaşamanın anlamı kalmaz.

EMİRHAN ŞENSES: Dostluk diyince önce iyi bir arkadaş gelir sadece arkadaşla sınırlı değil. Abi, abla, kardeş, anne, baba ve evcil hayvanımız. Hiç söyleyemediklerini söylersin dostuna ve bir dostun olduğunu anlarsın. Bu senin hoşuna gider ya da abine anlatırsın derdini, tasanı. O dinler seni. Birde evcil hayvanın mesela bi köpek dolaşırsın duygularını anlatırsın dili olsa o da konuşsa dersin. İnsan kimi zaman da duvarlara anlatır kendini biri dinlese der, işte dostluk budur.

KADER SALKIM: Dostluk deyince aklımıza kurduğumu dostluklar gelir. Ama ilk önce ailenle kardeşlerinle arkadaşlarınla uyum içinde olması gereken gelir. Dostluk insan için güzel bir şeydir. Mesela sen bir suç işlersin veya işlemezsin arkadaşın senin uğruna öne çıkar ve senin için suçu üstlenir. Yani dostluk böyle bir şeydir benim için.

EMRAH ŞEKAR: Dostluk iyi günde de kötü günde de yanında olmaktır. Herkese değer verip onlarla iyi vakit geçirmektir. Sevdiği arkadaşlarına yardım etmektir. Arkadaşıyla çok iyi anlaşmaktır ve çok güzel diyaloglar kurmaktır. Birinin sıkıntısı olduğunda onun için çözüm yolu arar. Dostluk kurmak zordur ama bozulması kolaydır. Her insanla dost olunmaz.

YUSUF UYDAŞ: Dostluk demek güven demektir. Samimi olmaktır. Onunla sırlarını paylaşmaktır. İyi günde kötü günde yanında olmaktır. Dostluk bir iki günde elde edilecek bir şey değildir. Dostluk zamanla ve güvenle başlar. Dostlarımıza değer verip sevmeliyiz. Bu devirde insan ile bile dostluk kurmak zordur en azından bir hayvan ile dostluk kurabilirsin insan ölünce bile köpek başında bekliyor işte bu dostluktur!!!!

CANSEL SAĞLAM: Bir kişiye tamamen sağdık kalmak dostumuz bildiğimiz kişinin iyi ve kötü gününde yanında olup ona yardım etmek. Bir insanın bir dostu olduğunda yalnız kalmaz. Dostluk kurmak çok zor bir ilişkidir ve kolay kolayda bozulmayan bir ilişkidir.

MUHAMMED YUSUF ATMACA: Dostluk dediğin dostuna yardım etmek. Dostuna sıkıntısına yardımcı olmak. Ve maddi manevisine yardımcı olmak bu işte dostluktur.

ESMANUR ÜNAL: Dostluk önemlidir. Bu hayatta dost bulmak bir insana çok şey kazandırır. Bu dost bir insan olmak zorunda değil bir hayvanla bile dost olunabilir. Dostumuzla her şeyi paylaşabiliriz. Çünkü ona güveniriz. Güvenmeliyiz de zaten. Eğer güvenmezsek o kişi bizim dostumuz değildir. Bence herkes bir dost edinmeli.

RASİM MELİH DENİZ: Dostluk sadece insanlar arasında geçmez. Dostluk hayvanlar arasında da olur. İnsanların %55’inin hayvanlar dostluk kurduğunu söyleyebiliriz. Dostlukta güven önemlidir. Güven olmazsa dostlukta olmaz. Çünkü dostunuzla sırlarınızı fikirlerinizi paylaşacaksınız, danışacaksınız. Gerektiğinde yardım edeceksiniz. Bunun için seçeceğiniz dostun sizin şartlarınızı kabul etmesi lazım yoksa dostluğun önemi kalmaz. Şahsen benimde dostlarım var. Ne yaparsam onlarla yapıyorum. Onlarla paylaşıyorum sırlarımı çünkü onlara güveniyorum. En önemlisi dostluk anlatılmaz, yaşanır.

BERKE TAŞKIN: Dostluk güvenle başlar. Dostunuzu arkadaşınızı iyi seçmelisiniz bazen o size sizde ona yardım etmelisiniz. Her zaman size destek olmalı. Bu yüzden bir dostum var diyebilesiniz.

MUSTAFA AKÇALI: Dostluk deyince aklıma arkadaşlık gelir. İyi geçindiğin insanlarla dost olursun. İnsan hiç yalnız kalmaz. İlkokulda, ortaokulda, lisede hep bir arkadaşı olur. Aslında herkesle arkadaş olursun ama içinden biriyle hep takılırsın bu kişide senin dostun olur.

CEREN TÜRKÖZ: Her dostluk ilk önce güven ile başlar. Çünkü her insan yakın olduğu kişiye her sırrını anlatabilmek ister. Güvenin önemli olduğu kadar saygıda önemlidir. Dost dediğimiz kişileri iyi seçmeliyiz. Herkes görüldüğü gibi olmayabilir. Dost dediğin kişinin sadece iyi günlerinde yanında olmazsın iyi veya kötü her gününde yanında olmalısın. O mutsuz olduğunda sende mutsuz olursun. Onun canı yandığında seninde canın yanar bu hep böyledir. Dost olduğumuz kişilerin her ne olursa olsun her konuda yanlarında olmalıyız. Bir insanın bir sürü arkadaşı olabilir ama dost dediği belirli kişiler vardır. Dost kelimesi her insana yakışmaz her insan kaldıramaz.

BERKAY GÖKSİDAR: Dostluk güven demektir. Arkadaşlık demektir. Sevgi demektir. Zaten dostluğun başı güvendir. Bir kimseye karşı duyduğunuz hissettiğiniz ilgidir. Dostun olursa bir derdin olur, paylaşırsın sıkıntın olur paylaşırsın.

MEHMET ALİ BAYATA: Dostluk en önemli şeydir hayatta. Hayatını sırlarını paylaştığın bir dostun olmalıdır. Onunla başından geçen kötü olayları kısa süreliğine de olsa unutabilmelisin. En önemlisi de ne olursa olsun güvendiğin kişidir dost.

HAZIRLAYAN: SEVDA KAYGISIZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.