Balıkesir Merhaba Gazetesi

Pazarcılık zor iş

Pazarcılık zor iş
08 Ocak 2015 - 0:08

Genel

Pazarcı esnafı sert hava koşulları sebebiyle zor günler yaşıyor. Sebzeciler Odası Başkanı Ayhan Baydan mesleklerinin böyle günlerde daha da zorlaştığını belirtirken; “bizler diğer birçok ile göre daha şanslıyız” diyor

Yeni yıla girerken yaşanan kötü hava koşulları, ülke genelinde olduğu gibi Balıkesir’de de günlük hayatı zorlaştırdı. Bu zorluğu en çok da açık havada çalışanlar yaşıyor. Pazarcılık, bu meslek dallarından biri. Sebzeciler Odası Başkanı Ayhan Baydan ile mesleğin zorluklarını ve son günlerde yaşanan gelişmeleri konuştuk. Ayhan Baydan, mesleklerinin zorluğunu, “Pazarcı esnafı çok zor koşullarda çalışıyor. Pazarcının kazandığı para helaldir. Alın teri ile kazanılan her para helaldir, ama bunu pazarcının işinin ne kadar zor olduğunu belirtmek için vurguladım” dedi.

 ‘TEZGAHIMIZI HER ŞARTTA AÇIYORUZ’

Pazarcının her şartta tezgahını açmak zorunda olduğunu belirten Sebzeciler Odası Başkanı Ayhan Baydan, “Mesleğimiz gerçekten zor. Soğuk havaya rağmen esnafımız tezgahlarını açarak hizmet vermeye çalışıyor. Pazarcı,  açık havada zor şartlarda çalışırken, başka zorluklar da yaşıyor. Kar sebebiyle ulaşım olumsuz etkilendiği için hale mal girişi de azalıyor. Müstahsil pazarcımız da pazara gelemiyor. Bu soğukta, çamurda tarladan ıspanağı, pırasayı toplamak, onları yıkamak, pazara getirmek mümkün olmuyor. Esnaf tezgahını açıyor, ama bu defa da vatandaş soğuktan sokağa çıkamadığı için olumsuzluk yaşanıyor” diyerek çalışma şartlarını anlattı.

 ‘FIRSATÇI BİR FİYAT ARTIŞI YOK’

Baydan, pazardaki fiyat artılarının ise hale mal gelmeyişinden kaynaklandığını belirtti. Baydan, “Bizler, günlük olarak aldığımız malı günlük satıyoruz. Herhangi bir suni fiyat artışı, fırsatçılıktan kaynaklanan bir artış yok. Üreticinin malı hale az gelince fiyatlar da artıyor” dedi.

Baydan, fiyat artışları ile ilgili şu örneği verdi: “Geçen hafta 60 kuruşa aldığımız taze soğanı 1 liraya satıyorduk, ama  bu hafta mal gelmedi ve taze soğanın bize gelişi 1.10 lira oldu biz de 1,5 liraya satmak zorunda kaldık.”

 ‘PAZARCI İLE TÜKETİCİ AİLE GİBİ OLDU’

Diğer illere göre Balıkesirli pazarcı esnafının da tüketicilerinin de daha şanslı olduğunu söyleyen Baydan, “Bizim pazaryerlerimiz Cuma ve Cumartesi pazarları dışında hepsi kapalı. Bu önemli bir avantaj. Açık olan pazaryerleri için de çok büyük alan gerektiği için şimdilik bu gerçekleşmedi. Mallarımızı halden alıyoruz. Haldeki arkadaşlar da pazarcılıktan yetişme olduğu için çok anlayışlılar.

Balıkesirli tüketici de, diğer illere göre daha şanslı. Aradığı her ürünü, uygun fiyata buluyor, ama tüketici her zaman daha ucuza satın almak istiyor. fakat her malın bir piyasası, maliyeti var. Bizler, aldığımız malın ezik ve çürük gibi kullanılamaz halde olanlarını atıyoruz, bu da bizim kaybımız oluyor. Bu kayıp fiyata yansıtılmıyor hiçbir zaman. Şimdi pazarlarımızda ‘önü başka arkası başka mal’ da yok. Bizler müşterimizle aile gibiyiz.”

 TÜKETİCİ YANILTILIYOR

Bazı ulusal televizyon kanallarındaki haberlerinde yanlış bilgilendirmeler yapıldığından yakınan Sebzeciler Odası Başkanı Ayhan Baydan, haberlerde tarladan malın çok ucuz alınıp çok aşırı fiyatlara satıldığının anlatıldığını, bunun ise gerçeği yansıtmadığını belirtti. Baydan “Portakal 40 kuruşa alınıyor diyorlar. 40 kuruşa alınan portakal, ağacın dibine düşenlerdir. Dalından toplananı 80-90 kuruştan aşağı olmaz. Balıkesir’de pazarda portakal hala 1-2 lira asında. Geçen hafta da aynı fiyatla satılıyordu. Balıkesir’de sebze fiyatlarındaki artış ise malın azlığından kaynaklanıyor” dedi. Baydan, geçen hafta ve bu hafta ki bazı fiyatlardan şu örnekleri verdi: Ispanak 2 liradan 4 liraya, Lahana  3,5-3 liradan 4-5 liraya, Marul 1,5 liradan 2-3 liraya yükseldi.

HABER: CEMİL YURTMAN

 PAZARCI ESNAFI NE DEDİ

Sadi Sayın (zeytinci) Bizim fiyatlarımızda soğuk havada bir artış olmuyor.

Esnaf arasıda Susurluklu Peynirci diye anılan Erdoğan Güngör, “Bizim fiyatlarımız hava şartları ile değişmiyor, fiyat neySe o” diyor.

Murat Avcı, “Soğuk da olsa sıcak da olsa mecburen tezgahımızı açıyoruz, ama müşteri pazara çıkamıyor. Müşteri olmayınca da her zamankinden daha erken kapatıyoruz tezgahımızı”.

Emre Baydan, “Soğukta çalışmak zor. Bu zorluğun yanında mallarımızı donmaktan da korumak zorundayız. Akşam olunca tezgahı kat kat sarıyoruz”

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.