Balıkesir Merhaba Gazetesi

Pazaryerlerinde Alışverişin Keyfi Yok

Pazaryerlerinde Alışverişin Keyfi Yok
14 Nisan 2022 - 9:00

Pazaryerlerinde Alışverişin Keyfi Yok

 

Balıkesir’de pazarcılar, alışverişlerin durgun ve fiyat yüksekliğinin memnuniyetsizlik verdiğini düşünüyor. Alışverişlerin yarım kilo yada tek tek yapılması ise son dönemlerin en çok konuşulan ve tartışılan konularından. Pazarcı tek tek alıyorlar kızıyoruz ama milletin cebinde para yok biliyoruz diyor.

 

Balıkesir’de Hergün Bir Pazar Kuruluyor

Balıkesir’de haftanın her günü Pazar kuruluyor. Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri Pazar yerleri belli. Buralarda kurulan semt pazarlarının tezgahların da fiyatlarda değişkenlik gösteriyor.

En Uygun Pazaryeri Perşembe Pazarı

Perşembe günleri daha çok köylülerin gelmesi  ve küçük bir Pazar olması nedeniyle fiyatlar oldukça uygun. Semt pazarları kurulduğu yerin durumuna göre de değişkenlik gösterirken Pazarcı esnafı fiyatların yüksekliğini maliyetlerin kurtarmamasına ve ürün azlığına bağlıyor.

 

 

40 YILLIK PAZARCININ İSYANI

Raif Özay (62) “40 senelik esnafım. Kimsenin alım gücü yok. Poşeti 12TL’ye alıyorduk şimdi 40 TL böylesini ilk kez görüyorum. Millet alım yapamıyor. Meyveler arasında muz lükstü herkes alamıyordu tamam ama şimdi sebzede lükse döndü kimse alamıyor. Fiyatlar çok değişken domates ve sebze fiyatları bu hafta düştü. Buradaki esnaf zarar ediyor. Çilek kasaları gördüğünüz esnaflarda zararda. Gördüğünüz o çileklerin maliyeti 24 lira. O çileklerin 20 liraya toptan alsak tahta kasa yarım kiloya geliyor. 10 liraya bedavadan bir boş kasa almış oluyoruz. Maliyetinin içine 2 TL Para oluyor. İçinde 4 liraya çilek var. Sonrası çöp. Çileği 25 liradan alırsak 4 kilo içinde çilek var 12,5 tl’ye geliyor kasa hepsi maliyetine. İnternette yayınlayanlar yalan. Geçtiğimiz yıllarda olanlar onlar. Kimse kimseyi aldatmasın. Yerinden almaya gitsinler, görsünler .Başımızda ne oda, ne belediye başkanı nede derdimizi anlayacak birileri var.”

HAVA SOĞUKSA FİYATA YANSIR

Nuriye teyze “Havalar soğuk olduğu için fiyatlarda pahalı. Ürün olmayınca haliyle ürünün fiyatına da yansıyor ve insanlara pahalı geliyor. Halden ne gelirse ben oğluma yardım ediyorum burada. Bakla satıyoruz 15 TL. İnsanlar eskisi gibi almıyor tane tane alan çok.”

 

 

AKŞAMA DOĞRU UCUZLUK

Safiye Irvanalıoğlu Havalar güzel olunca Pazar daha hareketli oluyor.3 TL den sattığımız ürünü akşama doğru Ramazan diye ikisi 5 TL diye satıveriyoruz.

ÜRÜN FİYATI ÇOK GELİYOR ANCAK MALİYET KURTARMIYOR

Nane, tere, kuzukulağı, maydanoz ,marul ve çeşit çeşit yeşilliklerin satıldığı halk pazarında köylü kadınlar ve pazarcı esnafı Pazar alışverişlerinden memnun değil. Pazarcılar, ürünlerin fiyatlarının değerinde satılamadığını söylediler. Fiyatlar ürünün az olduğu zamanlarda ve hava soğuksa yüksek oluyor maliyetlerin altında eziliyor pazarcı. Halden gelen ürünleri burada satmaya çalışan arkadaşlarımız var. Onlarda çok memnun diyemeyiz” diyor.Nursima Akyürek

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.