Balıkesir Merhaba Gazetesi

PİYASA SEÇİMİ BEKLİYOR

PİYASA SEÇİMİ BEKLİYOR
06 Haziran 2015 - 1:37

Genel

Her seçim döneminde yaşanan ekonomik durgunluk, bu seçimde de yaşanıyor, küçük esnaf da yatırımcı da, tüketici de beklemede.

Seçimlere bir gün kaldı. Yarın ülke genelinde milyonlarca seçmen sandık başına gidecek. Her seçimde olduğu gibi bu seçim döneminde de piyasalar durgunlaştı. Küçük esnaf da, yatırımcı da, tüketici de, 7 Haziran sonrasında nasıl bir siyasi tablo oluşacağını merakla bekliyor. Bu bekleme ise, piyasalarda bir durgunluğa yol açtı. Esnaf odaları yöneticileri, konuyla ilgili görüşlerini Büyükşehir MERHABA ile paylaştı.

BU SEÇİMDE DURGUNLUK DAHAÇOK

Hasan Yançıl (Bakkallar Odası Başkanı)

Her seçimde piyasalarda bir durgunluk olur, ama özellikle bu seçimde durgunluk daha fazla. Bu seçim döneminde belirsizlik daha fazla. Seçim nasıl sonuçlanacak? Nasıl bir hükümet kurulacak? İstikrar devam edecek mi? Sorularının cevabı seçimden sonra belli olacak.

Bu belirsizlik esnafı da, tüketiciyi de etkiledi. Döviz hareketliliği de piyasaları olumsuz etkiledi.

Zor bir kış geçirdik, havalar ısınınca iyi olur diyorduk, ama yine beklediğimizi bulamadık. İnşallah seçimden sonra düzelir.

 

BELİRGİN DÜŞÜŞ VAR

Bülent Bilir (Kahveciler Odası Başkanı)

İşlerimizde belirgin bir düşüş var. Bu durumu her seçimde yaşıyoruz, sadece bu seçime has değil. Doğal olarak insanlar seçim sonrası nasıl bir ortam olacağını düşünüyor. Kahveci esnafı olarak da bu seçimde sanki biraz daha işlerimizde düşüş oldu. Kahvehanelerimize ziyaretler yine çok tempolu, ama faydası olduğu kadar zararı da oluyor. Bir bölge ziyaret edildiğinde orada çok kahvehane varsa ziyaretler kısa oluyor ve ekonomik faydası olmuyor.

Biz, daha çok üyelerimize, siyasetçiler geldiğinde onları dinlemek yerine sorunları, talepleri anlatmalarını tavsiye ettik.

 

BİZİM PİYASAMIZ HEP HAREKETLİ

Ayhan Baydan (Sebzeciler Odası Başkanı)

Piyasada sıkıntı olduğunu söyleyenler oluyor, ama bizim işlerimizde bir düşüş hissedilmiyor. Bizim piyasamız günlük sebze-meyve piyasası olduğu için sürekli bir hareketlilik yaşanıyor.

Bir de içinde bulunduğumuz aylar, sebze meyvenin çok bollaştığı bir dönem olduğu için de hareketlilik var.

Belki diğer sektörlerde bir durgunluk olabilir, ama o konuda bir gözlemimim yok.

 

SEÇİM EKONOMİSİ UYGULANMADI

Hasan Yıldız (Lokantacılar Odası Başkanı)

Şu anda piyasalarda bir durgunluk var, ama seçimden sonra açılacağını düşünüyorum. İnsanlar, seçimden sonra nasıl bir tablo ortaya çıkacağını kestiremediği için parasını elinde tutuyor.

Seçim sonuçları ile ilgili herkes bir beyin fırtınası yapıyor; kimi AK Parti kazanır diyor, kimi koalisyon olur diyor… Bu sebeple belirsizlik oluşuyor.

Hükümet, diğer seçim dönemlerindeki gibi piyasaya suni bir canlılık getirmeye çalışmadı, seçim ekonomisi uygulamadı, bu olumlu oldu.

cemil yurtman

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.