Balıkesir Merhaba Gazetesi

Planlar askıda

Planlar askıda
26 Eylül 2014 - 0:07

Genel

03

 

Yeni yerel yönetim dönemi için yapılan 1/100.000 ölçekli harita hazırlıkları son aşamaya geldi. İtirazlar için haritalar 2 Eylül’de askıya çıkartıldı. Askı süresi bir ay.

Balıkesir Çevre ve Şehircilik  İl Müdürü Mehmet Gökçek 1/100.000 ölçekli harita planlarında son aşamaya gelindiğini bildirdi. Gazetemiz Büyükşehir Merhaba’ya özel bir demeç veren Gökçek, iki yıllık çalışmada son durumu değerlendirdi. Yapılan çalışmalarla daha planlı, daha düzenli bir Balıkesir hedeflendiğini vurgulayan Gökçek, “Harita planlarımız şu an askıda. Yaklaşık iki yıllık bir çalışmamızın ihalesi neticesinde, ilgili bir firma Balıkesir ve Çanakkale’de çevre düzeni planıyla ilgili çalışmalarda bulundu. İki defa da ilimize davet ettik, yapılan çalışmalar hakkında hangi konumda olduğunu tarafımıza anlatması için ilgili firma ve bakanlıktan temsilciler 2013 yılı içerisinde ocak ayı ve  aralık ayında ilimize geldiler. Genelde belediyeler, belediye başkanlıkları, kaymakamlıklar ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan kadro ile Güney Marmara Kalkınma Ajansında bir toplantı yaptık” dedi.

 

DAHA PLANLI BİR BALIKESİR İÇİN

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Gökçek, söz konusu ölçekteki haritayı: “Bu harita planı leke bazlı bir plandır. İl de yapılması gereken 1/25.000, 1/5000 ve 1/1000’lik planlar uygulayacak belediyeler için bir ‘anayasa’ gibidir” diye tanımladı.  Gökçek, bu haritaların, bir şehre dışarıdan gelen yatırımcının da,  çiftçinin de, müteahhitin de, şehirde neler olduğunu, neler yapabileceğini anlayabilmesi için rehber olduğunu vurguladı.

Gökçek’ten aldığımız bilgiye göre; haritalar, 2 Eylül 2014 tarihinde askıya çıkarıldı. Bir ay askı süreci var.

Bu askı sürecince ilgili kuruluşlar ve vatandaşların itiraz etme hakları var. Bir aylık askı süreci doldurduktan sonra itiraz dilekçeleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilecek. Bakanlığın itirazları değerlendirmesi sonrasında haritalar kesinleşecek. HABER: SEVDA KAYGISIZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.