Balıkesir Merhaba Gazetesi

Plastik Pipetlerin Vücudumuza Verdiği Zararlar

Plastik Pipetlerin Vücudumuza Verdiği Zararlar
Ender Gökmen( endergokmen@gazetemerhaba.com )
25 Eylül 2021 - 8:24

Plastik Pipetlerin Vücudumuza Verdiği Zararlar

Plastik pipet kültürü özellikle dışarıdaki restoran ve kafelerde veya evlere gelen yemek servislerinde sıklıkla kullanılıyor. Öyle ki, özellikle istemediğinizi belirtseniz bile bir şekilde pipetler masanıza ulaşıyor.

Son zamanlarda ise uluslararası çapta plastik pipetlere karşı bir hareket başlamış durumda. Starbucks pipet kullanımının önüne geçecek bir bardak hazırlıyor, otel zincirleri ve havayolları plastik pipetleri artık kullanmayacağını açıklıyor. Eğer ciddi bir sağlık sorununuz yoksa aslında plastik pipetlerin kullanımı gerçekten gereksiz. Önemi olmayan plastik pipetlerin kullanımına son vermek ise tek kullanımlık plastikleri azaltmaya başlamak için güzel bir başlangıç.

Plastik pipetler, küresel plastik kirliliğinin yaklaşık %8’ini oluşturmakta ve sahillerde kirliliğe yol açan plastik pipetlerin sayısının 8 milyardan fazla olduğu düşünülmekte. Bu rakamlar hiç de küçük rakamlar değil. Plastik pipetler aynı zamanda su canlıları içinde tehlike yaratmakta. Pipetlerin yemek olarak görülmesinin yanı sıra bazı durumlarda, bu plastik pipetler hayvanların vücutlarına saplanabiliyor. Bu yüzden, plastik pipetlerin kullanımının giderek azalması oldukça önemli. Doğaya ve doğal hayata zararlarının dışında plastik pipetlerin aynı zamanda insan sağlığına da büyük zararları var. Ne gibi?

***

Gaz ve şişkinlik, kimsenin bu durumda gününü geçirmek isteyeceğini sanmıyorum. Hem fiziksel hem de sosyal anlamda rahatsız edici bu durum; pipetlerin direkt olarak sindirim organlarına hava doldurmasından dolayı oluyor. Diş sağlığı, plastik pipetler ile şekerli ve asitli içecekleri içtiğinizde, pipet ağzınızın içinde bir hortum gibi çalışıyor ve ağzınızın belirli bir kısmına şeker ve asit akışına yol açıyor. Bu durum da aşınmaya ve çürümeye yol açabiliyor. Kimyasallar, plastik pipetlerin ana maddesi olan polipropilen belirli seviyelere kadar gıda için sağlıklı olarak kabul edilmiş. Ama bazı araştırmalar pipetlerdeki polipropilenin, sıcaklık, UV ışıkları ve asidik ortamlarda sıvılara karışabildiğini ve bu sıvıya karışan kimyasalların bireylerdeki östrojen seviyesini etkileyebileceğini belirtiyor. Plastik pipetler aynı zamanda denizlere ve su kaynaklarına karıştığında burada mikro plastiklere dönüşmekte ve bu mikro plastik parçalar ise bize deniz canlıları ve deniz tuzu üzerinden geri gelmekte. Bu yüzden denizde ne kadar az plastik pipet varsa bizim için o kadar iyi diyebiliriz.

Fazla şeker tüketimi, bazı uzmanlar şekerli içeceklerin pipetle içilmesi durumunda daha fazla tüketildiğini kabul ediyor. Bu uzmanlar bardaktan direkt içmektense pipet kullanıldığında daha fazla içeceğin daha kısa sürede içildiğini belirtiyor. Bu durumda da yeni bir içecek alma ihtiyacı doğduğundan, daha fazla şeker tüketmiş oluyorsunuz. Kırışıklıklar, uzmanlar, nasıl sigara içenlerin ağız kenarlarında kırışıklıklar artıyorsa, plastik pipet kullananların da aynı şekilde ağız kenarlarında kırışıklıkların artabileceğini belirtiyor. Eğer bir sağlık sorununuz yoksa plastik pipetleri kullanmak zorunda değilsiniz. Araştırmalar pipetlerin ek olarak bir hijyen sağlamadığını göstermekte, bununla beraber pipetlerin doğaya, doğal hayata ve kendinize verdiği zararlar düşününce, pipetin masanıza gelmemesi için bir çok neden ortada.

Kaynak: Treehugger

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.