Balıkesir Merhaba Gazetesi

POLİS UYARIYOR

POLİS UYARIYOR
28 Kasım 2014 - 0:06

Genel

Polis mücadele ediyor vatandaş hala inanıyor

Telefonla dolandırıcılık olayları, yapılan mücadeleye rağmen yine devam ediyor. Polis, on üç ayda toplam 66 dolandırıcılık girişiminden 43’ünü önledi, 12 kişi tutuklandı.

Son yıllarda sayısı giderek artan telefonla dolandırıcılık olayları  Emniyet  güçlerin bütün mücadelesine rağmen devam ediyor. Dolandırıcılar, bir birinden ilginç ve şaşırtıcı yöntemlerle aradıkları vatandaşlara kendilerini Polis, Savcı gibi tanıtarak onların paniğe kapılmasını sağlayarak dolandırıyor. Polis, kendisini Polis, Asker Cumhuriyet Savcısı gibi tanıtan kişilere inanmaları uyarısını tekrarlıyor. Emniyet birimleri, son üç ayda yaptığı operasyonlarla toplam 66 dolandırıcılık girişiminden 43’ünü önledi. Toplam 909 bin Türk Lirası para ve 23 adet bileziğin dolandırıcılara gönderilmesine engel oldu.Olaylarla ilgili olarak yakalanan 19 kişiden 12’si tutuklandı. 

DOLANDIRICILARIN YÖNTEMLERİ

Emniyet yetkilileri yaptıkları açıklama ile dolandırıcıların daha çok ev kadınlarını, yaşlı kadınları ve emekli yurttaşları hedef  aldığına dikkat çekildi. Dolandırıcıların yöntemleri hakkında şu bilgiler verildi: Dolandırıcılar, daha çok ev telefonlarını arıyor. Dolandırıcılık organizasyonu üyeleri, ev telefonu üzerinden ulaştığı kişilerin kimlik bilgilerinin/eşlerinin kimlik bilgilerinin terör örgütleri veya suç örgütleri tarafından ele geçirilerek kullanıldığını belirterek kendilerinin bu olayın soruşturmasını yaptıkları ve büyük bir operasyon hazırlığında bulunduklarını ifade ediyor.İnandırıcılığı pekiştirmek için internet üzerinden ulaşabildikleri kimi kamu görevlilerinin isim soy isim ve görev unvanlarının kullanıldığı olaylar da gözlemleniyor.

VATANDAŞ PANİĞE KAPILIYOR

İlk görüşmede kendisini emniyet görevlisi olarak tanıtan şahıs, konferans yöntemi ile diğer şebeke üyesine mağdur ile görüşme sağlıyor ve bu şahıs Cumhuriyet Savcısı olduğunu beyan ederek eşine ait iletişim bilgilerini istiyor. Bu sayede evde bulunmayan eşin telefon bilgileri ediniliyor ve görüşme kesilmeksizin onunla da iletişim sağlanıyor.  Yapılan dörtlü konferans görüşmesinde ev telefonu ile aranan bayan vatandaşın eşine evde polislerin bulunduğu, arama yaptıkları ve başlarında büyük bir bela olduğunu söylemesi sağlanıyor, ev telefonu sürekli meşgul tutularak dışarı ile irtibat kurulmasına mani olunuyor, bayan evde bulunan değerli eşya ve paraları poşet içerisinde hazırlamaya yönlendirilirken erkek ise bankada bulunan tüm parasını çekmeye ve ya belirlenen bir yere bırakmaya veya verilen telefon numarası ile T.C Kimlik Numarası veya i-ban numarası üzerinden kendilerine göndermeleri sağlanıyor. HABER MERKEZİ

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.