EkonomiGündemTürkiye Gündemi

POS Cihazları Maliye’nin Yakın Takibine Alındı

POS Cihazlarından Kayıt Dışı Hasılat Elde Eden 3 Bin 662 Kişi Tespit Edildi

POS Cihazları Maliye’nin Yakın Takibine Alındı

POS Cihazlarından Kayıt Dışı Hasılat Elde Eden 3 Bin 662 Kişi Tespit Edildi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın POS cihazlarından tahsilat kaydı yapmayan 3 bin 662 kişiyi tespit ettiğini ve bu kişilerin 5 milyar liralık POS hasılatını beyan etmelerini sağladığını açıkladı.

Bakan Şimşek, kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında attıkları adımları genişlettiklerini ifade etti.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın, işletmelerin kullandığı POS cihazlarından elde edilen tahsilatın beyan edilip edilmediğini denetlediğini belirten Şimşek, olası vergi kaçakçılığını engellemek için çalışmaların yapıldığını vurguladı.

Pos Cihazlari Maliyenin Yakin Takibine Alindi 1

Şimşek, Başkanlık tarafından 2021 ve 2022 yıllarına ilişkin yapılan analiz çalışmaları sonucunda, vergi kayıp ve kaçağına işaret eden işletmelerin denetimlerinin başladığını aktardı. Denetimlerde, vergi mükellefi olmadığı halde POS cihazları kullanan 2 bin 320 kişi ile mükellefiyeti olan ancak hasılatını beyan etmeyen 1342 kişinin tespit edildiğini belirtti.

Bakan Şimşek, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın bu denetimler sonucunda 3 bin 662 kişiyi tespit ederek 5 milyar liralık POS hasılatının beyan edilmesini sağladığını ifade etti.

Denetimlerde çarpıcı örneklerin de olduğunu söyleyen Şimşek, vergi mükellefi olmadan 1 milyon liranın üzerinde POS hasılatı elde eden 81 kişinin bulunduğunu ve bunların çeşitli sektörlerde faaliyet gösterdiğini belirtti.

Bakan Şimşek, benzer çalışmaların 2023 yılı verileri üzerinden de yapıldığını ve kayıt dışı ekonomiyle mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğini sözlerine ekledi.

Tarım İhracatında Rekor Büyüme

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu