Balıkesir Merhaba Gazetesi

PROF. DR. NACİ GÖRÜR’DEN BALIKESİR İÇİN KORKUTAN DEPREM UYARISI

PROF. DR. NACİ GÖRÜR’DEN BALIKESİR İÇİN KORKUTAN DEPREM UYARISI
31 Ağustos 2020 - 13:59

PROF. DR. NACİ GÖRÜR’DEN BALIKESİR İÇİN KORKUTAN DEPREM UYARISI

 

Geçtiğimiz haftasonu Balıkesir Kalaycılar’da yaşanan 3.7 büyüklüğündeki depremden sonra Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür Balıkesir’de yaşanabilecek büyük depremlerin nerelerde olabileceğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Naci Görür,  “Gökçeyazı Balıkesir için ciddi bir tehlikedir”

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür sosyal medya hesabı üzerinden Balıkesir’de deprem potansiyeli taşıyan bölgeleri değerlendirdi. Prof. Dr. Naci Görür’ün ciddi tehlike olarak değerlendirdiği bölgelerin nüfus yoğunluğunun en yüksek seviyede olduğu şehir merkezine çok yakın olması dikkat çekti. Görür yaptığı açıklamalarda, “Kepsut’ta yaşanan son depremden bu yana 118 yıl  ve Gökçeyazı üzerinde olan depremlerden bu yana da 2000 yıl geçmiştir. Bu durumda Gökçeyazı Balıkesir için ciddi bir tehlikedir” ifadelerinde bulundu.

Kandilli Rasathanesi’ni tarafından cumartesi sabah saatlerinde Balıkesir’de 3.7 büyüklüğünde kaydedilen depremde can ve mal kaybı yaşanmamıştı. Kalaycılar merkez olarak kaydedilen depremin ardından dakikalar sonra Kabakdere bölgesinde de 3.3 büyüklüğünde deprem yaşandı. Yaşanan depremlerin ardından Naci Görür twitter hesabında şunları paylaştı:

 

“Arkadaşlar, dün Balıkesir Kalaycılar merkezli bir deprem oldu. Çok soru geldiği için görüş yazacağım. Balıkesir’in hemen kuzeyinde Ovacık (OV) nerede ise içinden geçen Gökçeyazı (GY) ve doğusunda Kepsut (KS) fayları vardır (Şekil). Bunlar sağ yönlü ve doğrultu atımlıdır. En fazla 7 büyüklükte deprem üretebilirler.”

“Bu büyüklükte deprem üretme periyotları 1000 yıldır. Sözbilir vd. çalışmalarına göre OV’da olan son depremden bu yana 719 sene, KS’deki son depremden bu yana 118 sene ve GY üzerinde olan depremlerden buyana da 2000 geçmiştir.”

“Bu durumda GY Balıkesir için ciddi bir tehlikedir. Gerçi Ms 160-1898 arasında Balıkesir’ de hissedilen çok deprem var ama bunlar muhtemelen ya kuzeydeki Güney KAF veya güneydeki graben zonlarına aittirler. Ya da Balıkesir fayları üzerinde olabilecek maksimum depremleren daha küçük depremlerdir”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.