SağlıkGörüntülü HaberlerGündemÖzel Haberler

Prof. Dr. Nilay Şahin’den Sağlık İçin Gıda Takviyeleri Tavsiyeleri

Sağlıklı Yaşam için Doğru Seçimler

Prof. Dr. Nilay Şahin’den Sağlık İçin Gıda Takviyeleri Tavsiyeleri

Sağlıklı Yaşam için Doğru Seçimler

Prof.Dr. Nilay Şahin, gıda takviyelerinin önemi ve kullanımına ilişkin kapsamlı açıklamalarda bulundu. Gıda takviyelerinin günümüzde artan sağlık sorunları ve beslenme alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte daha fazla ilgi gördüğünü ifade eden Şahin, özellikle grip gibi bulaşıcı hastalıkların artış gösterdiği dönemlerde halkın bu konuda meraklı olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Nilay Sahinden Saglik Icin Gida Takviyeleri Tavsiyeleri 1

Şahin, sosyal medya ve internet platformlarında sıkça karşılaşılan gıda takviyelerine yönelik reklamların, bireyler üzerinde olumlu etkiler bıraktığını ve bu ürünlerin popülerliğinin artmasına katkı sağladığını dile getirdi. Türk halkının doğal ve bitkisel kaynaklardan elde edilen gıda takviyelerini tercih etme eğiliminde olduğunu vurgulayan Şahin, ancak bu ürünlerin ne zaman ve nasıl kullanılması gerektiği konusunda detaylı bilgilere ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Prof. Dr. Nilay Sahinden Saglik Icin Gida Takviyeleri Tavsiyeleri 2

Gıda takviyelerinin sağlıklı bireyler için gerekli olup olmadığına değinen Şahin, iyi beslenme alışkanlıklarının önemini vurguladı. Sağlıklı beslenmeyle birlikte vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin alınabileceğini ifade eden Şahin, ancak bazı durumlarda veya dönemlerde takviyelerin faydalı olabileceğini söyledi. Özellikle yoğun çalışma temposu, seyahatler, mevsim geçişleri gibi durumlarda vücudun desteklenmesi için gıda takviyelerine başvurulabileceğini belirtti.

Prof. Dr. Nilay Sahinden Saglik Icin Gida Takviyeleri Tavsiyeleri 3

Ancak, gıda takviyelerinin bilinçli ve kontrollü bir şekilde kullanılması gerektiğini vurgulayan Şahin, bu ürünlerin hekim kontrolünde alınması gerektiğini sözlerine ekledi. Ayrıca, merdiven altı üretimlerden kaçınılması ve yalnızca Sağlık Bakanlığı onaylı ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini belirtti.

Şahin, özellikle yaşlı bireylerin ve bazı sağlık sorunları yaşayanların gıda takviyelerini hekim gözetiminde kullanmaları gerektiğini dile getirdi. Sağlık sorunlarına bağlı olarak kullanılan ilaçlarla etkileşime girebilecek gıda takviyelerinin dikkatli bir şekilde seçilmesi ve kullanılması gerektiğini vurguladı.

Prof. Dr. Nilay Sahinden Saglik Icin Gida Takviyeleri Tavsiyeleri 4

Son olarak, gıda takviyelerinin kullanım süresi ve dozu konusunda da bilgi veren Şahin, bazı takviyelerin dönemsel olarak kullanılması gerektiğini belirtti. Bu konuda hekim önerisi almanın önemine değindi ve sağlıklı yaşam için dengeli beslenme alışkanlıklarının önemini vurguladı.

Prof. Dr. Nilay Şahin’den Skolyoz Hakkında Detaylı İnceleme

Elif Şahin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu