Balıkesir Merhaba Gazetesi

PROJE PAZARI AÇILDI

PROJE PAZARI AÇILDI
28 Nisan 2015 - 8:59

Genel

Tarımda kadın girişimciliğini en üst seviyeye çıkarmak amacıyla düzenlenen “Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi” programı Proje Pazarı açılış töreni Balkonuk’ta dün gerçekleşti. Törende projelerle ilgili slayt sunumu izlendi ve kadın çiftçilerden proje üreterek başarı sağlayanlardan düşünceleri alındı.

TARIM İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, proje pazarının açılışı öncesinde yaptığı konuşmada Bakanlığın 10 yıldır kırsalda yaşayan insanlara iş imkânı sağlayarak istihdamla birlikte yaptığı çalışmalara değindi. Müdür      Erdurmuş,‘Eğitimlerle başlatılan çalışmalarda çiftçi kadın bulamazken, gelinen noktada kadın çiftçilerin proje üretir hale geldiğini söyledi. Balıkesir pek çok il sıralamasında tarım ve hayvancılık alanında önde gelen illerden Ar-Ge’ye dayalı projelerin atması gerekiyor. Hayvan sayısı, süt, et üretimi ve kalitesi ile fark yaratmış, Zeytini, Zeytinyağı ile nitelikli bir şehir.’ dedi.

HAYATA BAKIŞ AÇIM DEĞİŞTİ

2013 Bölge 2’ncisi Gönül Yalazı,  Karesi İlçesi Şamlı Beldesinde çiftçilik yapıyorum. Bilgi ve Proje yarışmasında ilçe 1’ncisi ve İl Finalinde Balıkesir 1’ncisi oldum. Burdur’da yapılan Bölge finalinde Bölge 2’ncisi oldum. Son 10 yılın birincilerinin katıldığı bilgi yarışmasında Balıkesir birincisi oldum diyerek köyündeki kadın çiftçilere örnek olduğunu söyledi. Hayata bakış açım değişti diyen Yalazı köyde yaşayan bir kadın, tarla işleri ve hayvanların bakımında çiftçi, ürettiği mahsulün sofraya gelene kadarki aşamasında kadın ve en önemlisi kutsal bir gören olan annelik. İnanın Sınırlı imkânlarla kırsal kesimde bu kimlikleri bir arada taşımak gerçekten zor. Yine de biz kırsalda yaşayan kadınlar, kırsal hayatta sahip olduğumuz vazgeçilmez önemin farkında değiliz. ’dedi.

VALİ YAMAN’ BU BİR FIRSATTIR’

Vali Mustafa Yaman Proje Pazarı açılışında şöyle konuştu: Tarımın Başkentinin sakinleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık sektörü il ekonomisi için önemli bir yerde ve sahip olduğu lokomotif sektörler arasında. Potansiyeli ile hükumetimizin hedeflediği 2023 Tarım ve Gıda vizyonuna en üst seviyede katkı sağlayacak illerden biri. Eğitim çalışmalarına önem vererek kadınlarımızı bilgilendirmek ve projelerin hayat bularak etkinliklerini arttırmak ve kadın girişimci sayısını arttırmak için amaçlarımızdan biridir. Türkiye’de işsizliğe çözüm aşamasında çeşitli alanlarda faaliyetler gerçekleşmekte. Çiftçi ve kadın çiftçilerimizin proje ile bir şeyler sunmak ve gelir getirmesini sağlamak iyi bir örnek teşkil edecektir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri ile kadınlarımız daha çok bilgilenecek ve kendi  işlerine sahip olacak, girişimcilik ruhunu canlandıracaklardır. Gelecek nesil daha sağlıklı olacak kadın çiftçilerimiz için bu proje bir şans, fırsat ve imkandır. Tarım Bakanlığı 8 ilde ve ilimizde de İşkur ve KOSGEB ile girişimcilik eğitimlerinin sunulmasını sağlamışlardır.

KENDİ RIZKIMIZI TAŞTAN ÇIKARTTIK

Proje Pazarında 43 projenin sunumu yapıldı. Açılan pazarda üreten kadınlar, girişimcilik ruhunu yaşattı ve el emeği doğal lezzetlerin hikâyelerini ve ekonomiye dönüşlerini hazırladıkları mini stantlarda gösterime sundu.

Projeler arasında, Lavanta ile gelen Umutlar, Kafayı Yeşile Fena Taktık, Hanım Köftesi, Besle Danayı versin Parayı, Körfezin Birincisi Mantarların incisi, Tereyağının lezzetle dansı, Yumurtanın sağlıklı akılda kalır sarısı, Beyaz Düş, Paraya dönüş, Hastalıkta sağlıkta çiçek almayı unutma, Üretimden sindirime Hayvan Yemi, Emek ile üretimden Sağlıklı Tüketime, Kat kat Çilek Sarayı, Sağlığın Tanımı İstiridye Mantarı, Mutlu Tavuk Mutlu Nesiller, Oğlumun Hayalleri, İyi Tarımda yetiştirilen Renkli Biberler Atıştırmalık Domatesler, Kara incinin mucizesi, Salçamızın adı yemeğimizin Tadı gibi ilgi çeken Ar Ge çalışmaları ile projeye dönüşen ürünler bulunuyor.

KOMŞULARIMI İŞE ALDIM

33 yaşındaki Sema Acar Susurluk Sultançayır’ dan katıldığı Proje Pazarına ‘Özlenen Tat’ adını taşıyan yöresel gıdaların (tarhana, erişte, bulgur, yufka)geleneksel yöntemler ile üretimi, paketlenmesi ve satışa sunulması için öncelikle Mahallede üretimi yapılan Kırkpınar çeşidi buğdaydan üretilen un ile geleneksel yöntemlerle hijyen koşullarda katma değerli ürünler üretip paketleyerek satışa sunarak aile ekonomisine katkı sunmayı hedeflemiş ve el emeği ile üretip lezzetli tat yaratma ve fark yaratmanın peşine düşmüş. B. MERHABA’ya konuşan Sema Acar, ürünlerin dışa satılmasını istiyorum. Balıkesir’de ürettiğimiz bu ürünlerin doğal ve bizzat kendi ellerimizle taş değirmenden geçirdiğimiz yöntemlerle üretildiği için lezzetine güveniyorum. Aynı zamanda eşime eve bir katkı sunmuş olacağım. Birde iki tane komşumun yardımı istedim. Onlara para kazandırmış olacağım. İş imkanı yaratmak çok güzel bir duygu önce kendim başladım. Komşularımda başlamış olacaklar. Köyümüzde göç eden ve özellikle iş bulamayanlar için bu tür çalışmaların köyden göçü engelleyeceğini düşünüyorum. İnşallah yerini bulur. Doğal olan hiçbir şey kaybolmamış olur. Hem ekonomimize hem de üretkenliğimize faydası olur’ şeklinde konuştu.

SEMRA AMAN AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İsmail Cankul Teşekkür Etti
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ABD’de Salgın Alarmı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Pirus Zaferi Nedir?
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Aşkın Bilimsel Belirtileri
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kediler neden hırlar

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.