Balıkesir Merhaba Gazetesi

Projenin finaline gelindi

Projenin finaline gelindi
16 Nisan 2015 - 0:04

Genel

Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığına sunulan ve Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan ‘Tabula Alba (Beyaz Tahta)’ başlıklı Comenius Bölgesel Ortaklık Projesi final toplantısı gerçekleştirildi.

Projenin final toplantısı için Türkiye’ye gelen Polonyalı ortaklar, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’i makamında ziyaret etti. Cengiz, Polonyalı eğitimcilerle tek tek sohbet ederek, onlara Balıkesir’in güzelliklerinden bahsetti.

PROJE İLE DAHA FAZLA ÖĞRETMEN EĞİTİMLERE DAHİL EDİLİYOR

Yusuf Cengiz, Tabula Alba projesi hakkında bilgi vererek, projenin Polonyalı ve Türk öğretmen ve öğrencilerine İnteraktif Beyaz Tahta ile uygulanan teknolojik çözümleri çalışma fırsatı sunarak, Avrupa projelerinde ve diğer Avrupa eğitim kurumlarında ortaya çıkan bilgilerin paylaşılmasına, materyallerin yayınlanacağı ve iş birliğinin sürdürülebileceği ortak web sitesinin oluşturulmasına imkân sağladığını belirtti. Öğretmenlere iyi ve doğrulanmış kaynakları ve çözüm önerileri oluşturma ve eğitimde bilgi ve iletişim teknolojileri alanında Avrupa’nın en iyi uzmanları ile tanışma olanağı sunmuş olmasının projenin uygulamasında en önemli unsur olduğunu vurgulayan Cengiz, projenin diğer bir avantajının ise eğitimlere daha fazla sayıda öğretmeni dahil etme ve öğretmenler arasında proje sonuçlarını yaygınlaştırma fırsatı yakalamaya imkan vermesi olduğunu sözlerine ekledi.

PROJEDE DİĞER ORTAK OPOLE BELEDİYESİ

Kapanış toplantısının yapıldığı Tabula Alba projesi kapsamında Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Balıkesir Muharrem Hasbi Anadolu Lisesi, Fatma Emin Kutvar Anadolu Lisesi, Balıkesir Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu yerel ortakları olarak koordineli şekilde çalışacakları belirtilirken, Projenin diğer ortağı olan Polonya’nın Opole şehri belediyesi bünyesindeki Hizmetiçi Eğitim birimi olan Miejski Osrodek Doskonalenia Nauczycieli w Opolu ve Publiczne Liceum Ogólnoksztalcace Nr I im. M. Kopernika Lisesi ile katılacacağı açıklandı.

BALIKESİR İÇİN BÜYÜK KAZANÇ

Projenin 2013 yılında başladığı ve proje ile aralarında Eğitim Yöneticileri, Okul Müdürleri ve Alan Uzmanı Öğretmenlerin bulunduğu toplamda 25 katılımcının Polonya’da 5’er günlük eğitimlere katılarak resmi temaslarda bulunduğu belirtildi. Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ise düzenlenen 5’er günlük eğitimlerde toplamda 28 Polonyalı katılımcıya ev sahipliği yaptığı vurgulandı.
Projenin farklı kurumlardan katılımcılar içerirken, geniş bir çarpan etkiye sahip olduğu ve Balıkesir genelinde pek çok eğitim kurumunu etkilediği söylendi. Tabula Alba’nın örnek bir proje ve iyi bir uygulama örneği olarak, eğitimde teknoloji kullanımı adına Balıkesir için büyük bir kazanç olduğu belirtildi. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.