Balıkesir Merhaba Gazetesi

Psikolojik Sağlığınız Nasıl?

Psikolojik Sağlığınız Nasıl?
22 Mayıs 2015 - 9:58

Genel

Dilimizden düşmeyen sözlerden biridir “Her şeyin başı sağlık”. Bu cümle genelde insanın aklına fiziksel sağlığı getirir. Kişinin ciddi bir bedensel hastalığı olmaması, görünürde sağlıklı ve “ayakta”, yatağa düşmemiş olması yönünde bir temennidir. Oysa sağlığın en az fiziksel sağlık kadar önemli bir boyutu daha vardır: Psikolojik Sağlık. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre kendimize sağlıklı bir insan diyebilmemiz için fiziksel ya da ruhsal olarak hasta olmamamız tek başına yeterli değildir. Kısaca, “sağlıklı olmak” hastalığın yokluğundan öte, “pozitif anlamda iyi olmayı” belirtir. Bedensel bir sağlık sorununuz ya da tanı konmuş belirgin bir psikolojik sorununuz yoksa bile, tam anlamıyla sağlıklı olduğunuzu gösteren psikolojik kıstasların neler olduğuna bakalım.

Psikolojik olarak sağlıklı olan kişi;

Hayatta (okul, aile, iş ve sosyal çevrede) etkin olarak rol alır…

Kapasitesini tam olarak kullanır, yaptığı işlerde motivasyonu yüksektir…

Hayattaki stresli durumlarla başa çıkabilir…

Uzun süreli yakın ilişkiler kurabilir ve sürdürebilir…

Güvenle bağlanabilir ve sevebilir…

Kendisine ve hayata karşı kabul edici ve yapıcıdır…

Duygu, düşünce ve isteklerini bastırmaz, uygun bir şekilde dile getirebilir…

Kendisine zarar veren, mutsuz eden durumlara, ilişkilere son verebilir…

Bağımlılıkları yoktur, sorunlarından kaçmak yerine onlarla yüzleşir ve çözüm arar…

Hayattaki zor ve acı verici olaylar karşısında duygularını bastırmadan yaşar ve iyileşmek için kendisine zaman tanır, ardından yeni koşullara uyum sağlama becerisi ile yaşamını tekrar düzenleyebilir.

Değişime açık ve esnek bir bakış açısına sahiptir…

 

Elbette psikolojik sağlık da tıpkı fiziksel sağlık gibi olumsuz etkenler karşısında değişim gösterir. Hayatta karşılaştığımız zor ve sıkıntılı durumlarla baş edemediğimizde psikolojik sağlığımız bozulabilir ve toparlanmak bazen uzun zaman alabilir. Böyle dönemlerde hem kişinin kendi psikolojik ihtiyaçlarına özen göstermesi, hem de yakın çevre desteği önemlidir. Kişisel kaynak ve çabaların yetmediği durumlarda uzman desteği almak da gerekebilir. Önemli olan bu zor dönemlerin sorunlar kronikleşmeden, psikolojik sağlığınız bozularak hastalık boyutuna dönmeden atlatılmasıdır. Bu sebeple sorunları ertelemeden, zamanında çözüm aramak önemlidir. Bu şekilde sorunların çözülmesi ve aşılmasıyla psikolojik sağlığımız çoğu zaman eskisinden de güçlü hale gelir, böylece hayata daha olgunlaşmış olarak devam ederiz. Bu da mutlu ve huzurlu bir hayat sürmemiz için diğer bir önemli kavram olan “psikolojik esneklik” yeteneğimizi geliştirir.

Bu önemli kavrama bir sonraki yazımda değineceğim.

 

Sevgiler,

Psikolojik sağlığınıza iyi bakın…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.