Dünyadan Haberler

Putin’e Asker Gönderme Sözü Verdi!

3. Dünya Savaşı Tartışmaları: Kuzey Kore ve Rusya Nasıl Etkileyecek?

Putin’e Asker Gönderme Sözü Verdi!

Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken, Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki askeri gerilim de giderek artıyor. Bu iki cephede yaşanan gelişmeler, yeni bir dünya savaşına ilişkin yorumların çoğalmasına neden oluyor.

Kuzey Kore’den Rusya’ya Destek Sözü

Kuzey Kore, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in askeri birliklerini desteklemek için bir ay içinde Ukrayna’ya askeri personel gönderme sözü verdi. Güney Kore televizyonu Chosun’un bir hükümet yetkilisine dayandırdığı habere göre, Pyongyang, temmuz ayı başlarında Ukrayna’nın işgal altındaki topraklarına inşaat ve mühendislik güçleri göndererek benzeri görülmemiş bir adım atacak.

Putin'E Asker Gönderme Sözü Verdi!

Putin’in Kuzey Kore Ziyareti ve Yeni Savunma Anlaşması

Bu nadir dış destek sözü, Putin’in geçen hafta Kuzey Kore’ye yaptığı ve neredeyse çeyrek asır sonra ilk kez gerçekleşen resmi ziyaretin ardından geldi. 19 Haziran’daki görüşmede, bir savunma anlaşması imzalandı. Anlaşma, imzacı tarafları “silahlı bir işgal nedeniyle savaş durumuna düşülmesi” halinde gecikmeksizin elindeki tüm imkanlarla askeri ve diğer yardımları sağlamakla yükümlü kılıyor.

Kuzey Kore’nin Rusya’ya Silah Tedariki

Moskova, Ukrayna’nın nüfus yoğun bölgelerini vurmaya devam ederken ve kuzeyde kesin kazanımlar elde etmeye çalışırken, Kuzey Kore’nin ağustos ve ocak ayları arasında Rusya’ya yaklaşık 1.6 milyon top mermisi tedarik ettiğine inanılıyor. Devlet medyasına göre, kutuplaşma sertleşirken, Pyongyang yetkilileri Pazartesi günü ABD’yi Ukrayna’ya artan askeri yardımı ve Güney Kore’ye bir uçak gemisi göndermesi nedeniyle eleştirdi ve yeni bir dünya savaşına neden olabileceği uyarısında bulundu.

Kuzey Kore’den ABD’ye Sert Uyarılar

Putin’in Pyongyang ziyaretinden birkaç gün sonra Kuzey Kore’nin üst düzey askeri yetkililerinden Pak Jong Chon, Washington’un Ukrayna’yı Rusya’ya karşı bir “vekalet savaşına” itmeye devam etmesi halinde Moskova’nın her türlü misilleme saldırısını tercih etme hakkı olduğunu söyledi. KCNA haber ajansına göre Pak, bunun Moskova’nın daha güçlü bir yanıt vermesine ve yeni bir dünya savaşına neden olabileceğini belirtti.

Putin'E Asker Gönderme Sözü Verdi!

Kuzey Kore Savunma Bakan Yardımcısı Kim Kang Il ise bir Amerikan uçak gemisinin Güney Kore sularına varışının çok tehlikeli bir güç gösterisi olduğunu ve Kuzey Kore’nin “ezici, yeni bir caydırıcılık gösterisi” için kapıları açık bıraktığını ifade etti.

ABD ve Güney Kore’nin Endişeleri

ABD donanma yetkilileri, 1,092ft’lik devasa bir gemi olan Theodore Roosevelt uçak gemisinin, bu ay içinde ev sahibi ülke ve Japonya ile ortak askeri tatbikatlara katılmak üzere Cumartesi günü Güney Kore’nin liman kenti Busan’a vardığını söyledi. Washington ve Seul, Rusya ve Kuzey Kore arasındaki askeri işbirliğinin derinleşmesinden giderek daha fazla endişe duyuyor ve Rusya’yı Ukrayna’ya karşı kullanması için silah ticareti yaparak uluslararası yasaları ihlal etmekle suçluyor.

Moskova ve Pyongyang ise herhangi bir silah transferini reddetti. Bu gelişmeler, uluslararası arenada yeni bir dünya savaşına doğru giden sürecin tetikleyicisi olabilir mi sorusunu gündeme getiriyor.

 

 

Haber: Bülten

Bolivya’da Darbe Girişimi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu