Özel Haberler

RAHMİ DEMİRBAY: 2025 Yılında Çiftçimizin Elinden Tutacağız

RAHMİ DEMİRBAY: 2025 Yılında Çiftçimizin Elinden Tutacağız

gazetemerhaba.com olarak, Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Rahmi Demirbay ile röportaj gerçekleştirdik. Röportaj kapsamında Balıkesir’de çiftçilerin üretimde yaşadıkları zorluklardan Balıkesir Ziraat Odası’nın sorunlarına kadar bir çok konu hakkında Rahmi Demirbay, önemli açıklamalarda bulundu.

Çiftçilere istedikleri gibi bir hizmet veremediklerinden bahseden Demirbay, “Binamız çok kötü bir durumdadır. Mahsullerimiz ise para etmiyor. Çiftçimiz, tarladan uzaklaşıyor. Yani köy halkımız şehirlere ve fabrikalara göç ediyor. Bu sebeple de pasif bir duruma düşüyoruz. Ayrıca bugün açıklanan buğday fiyatları ile; 5 kilogram buğdaydan 1 tane ekmek alamıyorsunuz. Ekmek 10 TL’yi buldu ve buğdayın kilosu ise 10 TL’dir. Oda olarak yapmamız gerekenler arasında yer alan, çiftçilere tam hizmet veremiyoruz” dedi.

“Çiftçimize istediğimiz gibi bir hizmet veremiyoruz”

Balıkesir Ziraat Odası’nın sorunlarından bahseden Demirbay, “Çiftçimize istediğimiz gibi bir hizmet veremiyoruz. Binamız çok kötü bir durumdadır. Mahsullerimiz ise para etmiyor. Çiftçimiz, tarladan uzaklaşıyor. Yani köy halkımız şehirlere ve fabrikalara göç ediyor. Bu sebeple de pasif bir duruma düşüyoruz. Ayrıca bugün açıklanan buğday fiyatları ile; 5 kilogram buğdaydan 1 tane ekmek alamıyorsunuz. Ekmek 10 TL’yi buldu ve buğdayın kilosu ise 10 TL’dir. Oda olarak yapmamız gerekenler arasında yer alan, çiftçilere tam hizmet veremiyoruz. İnşallah önümüzdeki yıl, bazı şeyler olacak. Çiftçimizin malı, Toprak Mahsulleri Ofisi ile anlaşıldı. Bütün çiftçimizin buğdaylarını alacağız. Sadece tüccarı ile kalmayacak ve bütün çiftçimiz buğdayını dökebilecek. Bunlar gibi odamızın bazı sıkıntıları bulunuyor. En büyük sıkıntımız ise; çiftçimizin tarlasında, bağında ve bahçesinde yanında olamıyoruz. Bunun da eksiklerini biz, görüyoruz. Bazı imkansızlıklardan yapamıyoruz. 2025 yılında çiftçimizin elinden tutacağız” dedi.

“Gençleri tarıma özendirici teşvikler verelim”

Çiftçilerin üretimde yaşadıkları zorluklardan bahseden Demirbay,“ Çiftçilerimizin üretimde yaşadıkları çok büyük sorunlar var. En büyük sorun; köylerde geç kalındı. Mesela Japonya’ya bir füze atıldı ve Japonya 50 sene geriye gitti. Eğer Türkiye’de çiftçilik son bulursa, 100 yıl geriye gideceğiz. Çünkü savaş olur, yıkılır ve bina olur. Ama akşam olur, mutlaka evinize yiyecek bir şeyler götürmek zorundasınız. Çiftçinin tarladan kopması demek; Türkiye, büyük bir savaşa girmiş demektir. Çiftçi, her geçen gün buna doğru zorlanıyor. Çiftçi, tarlasından uzaklaştırılıyor. Uzaklaştırılınca da hayat bağları kopuyor. Mesela tarladan karpuz, çıktı. Karpuzu alan yok. Şeftali üretildi. Şeftaliyi alan yok. Kiraz, üretildi. Kirazın tarla fiyatı 4 TL diyorlar ancak pazarda 50 TL. Yani burada çok büyük dengesizlikler var. Bir markete gidildiğinde pazarlık yapamıyorsunuz.

Ancak buğdayı götürüyoruz ve ‘Bunu kaça alırsınız’ diyoruz. Ama bir markette bu yok. Çiftçimizin adı belli değil ve ürettiği ürünün adı belli değil. Domates, ekildi. Kim biliyor fiyatını? Hiç kimse bilmiyor. Nasıl olacak? Burada sadece çiftçimizin ürettiği ürün var. O ürün ise ne zamana kadar çiftçimizin elinde olacak? Tahminlerimce en az 2 yıl ve en çok 3 yıl içerisinde elinde olacak. Sonrasında bitecek. Çiftçilik, Japonya veya Rusya’dan almak ile olmaz. Balıkesir Ziraat Odası olarak; mahallerde kurs açalım. Genç bireyleri ve kadınlarımızı teşvik edelim. Güncel olarak 26 mahallemizde büyükbaş hayvan yok. İleri de böyle devam ederse küçükbaş hayvan da olmayacak. Bu durum, köylümüzün kırsal mahalleyi terk ettiğine işarettir. 2026 ve 2027 senesine kadar yüzde 30 veya yüzde 35’e ulaşabileceğini düşünüyorum. Ulaştırmamak için bütün mahallelerimizde gençlerin nasıl kalabileceğini düşünelim ve harekete geçelim. Gençleri tarıma özendirici teşvikler verelim” ifadelerini kullandı.

“Ziraat işi ile uğraşan arkadaşlarımızı tarlalara salacağız”

Balıkesir Ziraat Odası Başkanlığı döneminde ne tarz faaliyetlerde bulunacağından bahseden ve Ziraat Odasının üyelerine sunduğu imkanlara değinen Demirbay, “Biz, odamızı belirli bir borç ile devir aldık. Biz, bu borcu ödemeye yakınız ve bitti sayılır. Borçlar tamamen kapandıktan sonra bütün gücümüzü odaya vermeye düşünüyoruz. Daha sonra ise odamızı en güzel yerlere getirmeyi düşünüyoruz. Balıkesir Ziraat Odası, üyelerine bu güne kadar hiçbir şey sunulmadı. Biz, geçen sene ve bu sene itibariyle Toprak Mahsulleri Ofisi’nden buğdayı çiftçilerimize aldırdık.

Ziraat Odası’na kayıtlı bütün çiftçilerimiz, Toprak Mahsulleri Ofisi’nde buğdayı 5 TL’den değil de 9 TL’den aldırdık. Biz de çiftçimizin elini tuttuk; bütün çiftçiler buradan alırlar ise 12 lira gibi bir fiyat verilecek. Parası peşin de olabiliyor veya 1 ay içerisinde ödeniyor. Bu konudan dolayı sıkıntımız yok. Ayrıca tohum, gübre ve ilaç veriyoruz. Piyasadan yüzde 10 altında ucuzlukta veriyoruz. Önümüzdeki yıllarda ise Ziraat işi ile uğraşan arkadaşlarımızı tarlalara salacağız. Çiftçilerimize, kolaylıklar tanıyacağız. Bu konuda planlarımız bulunuyor” dedi.

“Bizim çiftçimiz, bugüne kadar çok fazla ezildi”

Balıkesir’in tarım alanında güncel değerlendirmesinden bahseden Demirbay, “Balıkesir’de tarım denildiğinde Türkiye’yi doyuran bir şehir olarak biliniyordu. Ancak şu anda kendini doyuramayacak bir hale geldi. Özellikle 2025 yılında belki kendisini hiç doyuramayacak. Dışarıdan alım başlayacak. Balıkesir, büyük bir toprağa sahip olan bir yer. Bunlara biz sahip çıkmazsak gelecekte çok büyük sıkıntılar bizi bekliyor. Ayrıca ova köylerimizde su sıkıntılarımız yer alıyor. Ziraat Odası özellikle bu konuda sesimizi duyurduk.

Benim çiftçim, kendi tarlasında su için kuyu kazıyor ise Organize Sanayi Bölgesinde fabrikalarda ki arkadaşlarımızın da fabrika yakınına kuyu kazmasını istiyorum. Köylü vatandaş, yıl içerisinde tarlasına 3 ay boyunca sulama yapıyor ve 50 metre küp su harcıyor. Fabrikalar ise 1 ayda 150 metre küp su harcıyor. Bu konuda çok büyük bir haksızlık olduğunu düşünüyorum. İkizler Göleti, çiftçiler için yapıldı. Balıkesir’in içme suyu için veya sanayi için kurulmadı. Sanayi için başka bir yerde su bulunmasını istiyoruz. Bizim çiftçimiz, bugüne kadar çok fazla ezildi. Bundan sonra ise ezdirmeyeceğiz. Seneye bu şekilde olmayacak” şeklinde konuştu.

“Buğdayı ekiyoruz, yangın çıkma ihtimali var”

Balıkesir’in tarımında karşılaşılan zorluklardan bahseden Demirbay, “Buğdayın çok fazla olduğu yerlerde haşereler de çok oluyor. Yeşillik ve baklagiller kurt kesiyor. Bu tarz alanlarda yabani hayvanlar çok fazla bulunuyor. Bu sebeple Tarım İl Müdürlüğü tarafından incelenip, önlem alınmasını istiyoruz. Kırsal mahallelerimiz de ise çok fazla fareler bulunuyor. Çiftçimizin, en büyük düşmanı saymakla bitmez. Çiftçi, mahsül almak için ekiyor ve sonrasında ne olacağını bilemiyor. Yangın mı çıkacak? Dolu mu yağacak? Yağmur mu yağacak? Kuralık mı olacak? Sonuç olarak çiftçimiz, büyük bir kumar oynuyor. Buğdayı ekiyoruz; yangın çıkma ihtimali var. Ancak yapacağı bir şeyi yok. Ayrıca çiftçi, kaybettiği her şeyini tüketiyor. Onun için kırsal mahallelerimizin geneli büyük bir sıkıntı içerisinde. Biz, bu durumları gereken yerlere bildirdik ve bildirmeye devam da edeceğiz. Ayrıca Balıkesir’de meralarımıza sahip çıkılmasını istiyorum” dedi.

HABER: Batuhan hasar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu