Balıkesir Merhaba Gazetesi

RAKAMLAR ÇILDIRDI

RAKAMLAR ÇILDIRDI
05 Şubat 2015 - 0:16

Genel

Radyoloji bölümünde emar ve tomografi rakamları çıldırdı. Devlet Hastanesi C blokta verilen radyoloji bölümünde 190 hasta hizmet alıyor.
Son resmi verilere göre ülkemizde her yıl yaklaşık 97 bin erkek, 62 bin kadın ve toplamda 159 bin kişi kansere yakalanıyor. Bu vakaların çok büyük bir kısmını akciğer, meme, kolorektal ve serviks kanserleri gibi önlenebilir kanserlerden oluşuyor.

Balıkesir Devlet Hastanesi, yoğun bakım radyoloji bölümü, acil ve diğer tüm birimlere kadar gelişme kaydederek ilerleme gösteriyor. Devlet Hastanesi Yetkilisi Uzman Doktor Adil Ozan Gökuç hastanedeki değişimleri MERHABA’ya değerlendirdi. Balıkesir’de yaşayanlar için hasta olmadan da bir şeyler yapmak gerekir diyerek koruyucu hekimlik hizmetlerine değindi, hastalara moral olacak açıklamalarda bulundu.

DİYABETE DİKKAT

Devlet Hastanesinde hastalar için yapılan yeni düzenlemelerle hastaların sağlığına kavuşturulması ve sağlıklı ortamlarda bulundurulmasına özen gösteriliyor. Diyabet Polikliniğinden, yoğun bakım servislerine ve hastaların kaldıkları odalarla ilgili yapılması düşünülen hizmetleri de hızlandıran Devlet Hastanesi hizmette atak peşinde.

5 KİŞİLİK ODALARA SON VERİLECEK

550 yataklı olan Devlet Hastanesi 586 hastayı ağırlıyor. Balıkesir Devlet Hastanesi Yetkilisi Adil Ozan Gökuç, Şehir Hastanesinin açılması önemli bir kazanç olacağını belirterek, TÜİK diyor ki Balıkesir’in 15 sene sonra nüfusu 5 milyon olacak. Şu an nüfus bin 200. Hastanemizdeki odalar 5 yataklı odalar ve tek kişilik odalar. Beş yataklı odaya düşen hastalarımız rahat etmeyebiliyor. Buna çözüm üretelim dedik ve Odaları 2 yada en fazla 3 kişilik yapma çalışmalarına başladık’ dedi.

PALYATİF YOĞUN BAKIM

Devlet Hastanesi yetkilisi Gökuç, Sağlık Bakanlığında kurum hastaneleri başkanı Zafer Çukurova’nın Anestezi uzmanı ve yan dal uzmanı olduğunu söyleyerek ‘ geldiği günden buyana yoğun bakımlara özel önem gösterdi. Dedi. Gökuç şöyle devam etti: Palyatif yoğun bakımlar planlandı. Hasta, palyatif yoğun bakımda yatacak. Tedavi sürecini rahat geçirsin diye. Burada ne var. İki tane aktivasyon odası Yakınları ile vakit geçirebilecekleri odalar, TV odası, el işi, ağrı merkezi vb. var. Bir de Emar ve tomografi süreleri ile ilgili sıkıntılar vardı. 10 günden önce verme zorunluluğu var. Başka hastanelere baktık bunun nasıl çözüldüğü ile ilgili ve bunun içinde bir çözüm ürettik. Hizmet aldık. Toplam 15bin filmimiz Bursa’daki radyoloji polikliniğine gidiyor. Daha erken sonuç alınıyor. Eskiden emar ve tomografi çok çekilmiyordu. Bir artış söz konusu  ve yaşlı bir nüfusa sahibiz. Genç bir nüfusa sahip değiliz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın genç nüfus isteme sebebi bu. Balıkesir’i ilçeleri düşündüğünüzde emekli çoğunlukta. Kime sorsanız emekliyim diyor. Emekli demek daha fazla kemik, bel rahatsızlığı, vb. Demek. Bizim onkoloji polikliniğimiz Cerrahpaşa’dan fazla çalışıyor.

MİSAFİRHANE ŞART DEDİK GİRİŞİMLERE BAŞLADIK

C Blokta bulunan radyoterapi binası girişi ile ilgili olarak bir giriş birde çıkış kapısı olsun dedik fakat Türk Atom Enerjisi Radyasyon güvenliği Sağlığı Daire Başkanlığı radyasyon nedeni ile ikinci bir kapı istemiyor. Bizim bu bölümde 190 hastamız var. Hasta geliyor ve günde 2 dakika terapi alıyor.30 gün aralıksız alınacak olan terapi için, birde Balıkesir dışından gelindiğini düşünün. Ayvalık, Burhaniye’den gelen hastaları hastaneye yatırıyoruz. Yatırdığımızda başına birde hemşire koymak durumundasınız. Hemşire yetersizliği de oluyor.60 yatağımız var fakat yetmiyor. Bu nedenle bir misafirhane düşünüyoruz.

KORUYUCU HEKİMLİK HASTA OLMAYA MÜSADE ETMİYOR

Koruyucu hekimlik hastayı hastalığı olmadan koruyan bir sistem. Devlet Hastanesi olarak Hekimlerimiz kayıtlı hastaların dosyaları takip ediliyor ve ameliyat mı olmuş? Ne rahatsızlığı var? hepsine bakılıyor. Toplumun yüzde 5’in diyabet hastalığı var. Diyabet polikliniğimizin artık çok aktif. Hastalarımız henüz bundan haberdar değil. Eskiden hasta olmuşları tedavi ediyorduk fakat şimdi hasta olmadan önce koruyucu hekimlik ile hastaların dosyaları kontrol ediliyor.Diyabet polikliniği bu anlamda önemli bir bölüm.

DİYABET POLİKLİNİĞİ
Hap alma yada insülin iğnelerini yapmak için şeker hastaları kendi takiplerini yeterli şekilde yapmıyor diyen Uzman Doktor Adil Ozan Gökuç Şeker hastalarının yılda en az bir böbrek muayenesi, göz muayenesi olması gerekiyor. Şeker hastalığının ilk zarar vermeye başladığı organ göz ’dür, böbrektir. Hasta diyabetik olduğunda ciddi bir problem yaşadığında biliyor fakat gözden rahatsız olduğunu bilmiyor. Dışarıdan bakıldığında anlaşılmaz. Muayene gerekir.

PERFORMANS
Uzm.Dr.Adil Ozan Gökuç ” Türkiye’de bir anjiyografi ünitesi olarak en fazla hizmet veren hastaneyiz. 3 bin 707 anjiyo yapılıyor, bin 800 tanede yıllık bazda stent takılıyor. Tek cihazda bize yaklaşabilen bir il yok. Tek makineden alınan performansa bakılacak olursa bizim hizmet sayımız çok yüksek. Kardiyoloji doktorlarımız akşam geç saatlere kadar evlerine gitmeyip anjiyo yapmaya ve hastaları tedavi etmek için çalışıyorlar. Başka bir şansımız yok, çünkü insanlar başka bir yere gitmek istemiyorlar. Bu hizmetlerin hepsine Hasan Hocaoğlu zamanında başlandı. Yılda 500 tane bypass ameliyatı yapılıyor. Onkoloji merkezinde hem radyo terapi cihazlarımız, hem çoğu ilde olmayan aletlerimiz var ” dedi.

**  Tek şansızlıklar hizmet binalarının yetersizliği. Yer sıkıntımızı her gün yeni bir bölüm ve blok ekleyerek çözmeye çalışıyoruz.
**  ‘Bu binanın onarımına başlayalım’ dediğimiz an o kadar uzun bir zaman alıyor ki, bütün isteğim ve fikrim bu zamanı kısaltmak.
**  Balıkesir her zaman geride kalmış ve 2. planda bakılmış bir şehir. Bundan çok rahatsızım. Yanımızda kocaman Bursa ve İzmir olabilir ama, bu Balıkesir’de hizmet veremeyeceğimiz anlamına gelmiyor.

**  Erkeklerde en sık görülen kanser akciğer kanseridir. Erkeklerde tütün ve tütün ürünlerine bağlı yaklaşık 39 bin 895 yeni kanser vakasına neden oluyor.
** Kadınlarda en sık görülen meme kanseri, her 4 kadın kanserinden birisi olmaya devam etmektedir.
**  Hem erkeklerde hem de kadınlarda kolorektal kanserler üçüncü sırada gelmektedir.
** Obezite ile ilişkili olarak ülkemizde toplam yaklaşık 40 bin yeni vaka görülmekte olup, bunların 2/3’ü kadınlardadır.

KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.