Balıkesir Merhaba Gazetesi

Rekor kırdık

Rekor kırdık
20 Aralık 2014 - 0:16

Genel

Ticaret Odası ile KOSGEB arasında 2015 girişimcilik kursu protokolü imza töreninde konuşan Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler, açılan kurslara katılım ve kursların desteklenmesi bakımından Balıkesir Ticaret Odası’nın rekor kırdığını söyledi.

TÜRKİYE’Yİ KOBİ’LER AYAKTA TUTUYOR

Fahri Ermişler;“Türkiye’de KOBİ’lerin önemi çok fazla. KOBİ’ler, toplam girişim sayısının yüzde 99,9’unu, istihdamın yüzde 76’sını, ülke cirosunun yüzde 63’ünü sağlıyor”.

 Ticaret Odası ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı(KOSGEB)

2015 yılı  girişimcilik kursu protokolü imza töreninde konuşan Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler, açtıkları girişimcilik kurslarına katılım ile ve KOSGEB’ten alınan paylar bakımından Balıkesir Ticaret Odası’nın bölgesinde rekor kırdığını açıkladı. KOSGEB’le işbirliği yapılarak açılan girişimcilik kurslarından305 kişinin mezun olduğunu, kursların adeta okula dönüştüğünü söyleyen Ermişler,  Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) Türkiye ekonomisi içinde çok büyük bir payı olduğunu, Türkiye ekonomisinin toplam cirosunun yüzde 63’ünü KOBİ’lerin oluşturduğunu söyledi. Ermişler, bu sebeple yeni girişimcilerin yetişmesinin Balıkesir veTürkiye ekonomisi için büyük öneme hasip olduğunu vurguladı.

 KOSGEB’TEN 8.1 MİLYON

 Törende Konuşan KOSGEB İl Müdürü Hüsamettin Çay ise,

2014 yılı başında KOSGEB ile  Balıkesir Ticaret Odası arasında yapılan bir protokol çerçevesinde 2’si sadece kadınlara, 9’u erkek-kadın karışık olmak üzere toplamda 11 adet Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi gerçekleştirildiğini bildirdi. Çay, Bu eğitim programına katılanlardan 204’ü erkek 101 i ise kadın olmak üzere 305 kişinin girişimci belgesi aldığını, 11’inin ise kendi işini kurduğunu  bildirdi.

Hüsamettin Çay, KOSGEB Balıkesir Müdürlüğü olarak, 2012 yılında 1 milyon 700 bin TL, 2013 yılında 2 milyon 700 bin ve 2014 yılında da 3 milyon 700 bin  TL’lik destek ödemesi yapıldığını açıkladı. Çay, “Balıkesir Ticaret Odası üye sayısı itibariyle büyüklüğüne yaraşır şekilde, sosyal sorumluluk ilkesiyle hareket etti. Eğitim giderlerini karşılayarak destek verdi. Bu durum, eğitim alan sayısın çok artırmıştır” diyerek Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler’e bu desteğinden dolayı teşekkür etti.

2015’TE SIKI BİR PROGRAM VAR

Ticaret Odası Başkanı Fahri Emişler, oda üyelerine hizmet verirken, Balıkesir’de yeni girişimcilerin ortaya çıkması için gayret ettiklerini belirterek “Bugün görüyoruz ki yaptığımız bu çalışmanın, emeğin karşılığını gördük. Çünkü KOSGEB ile yaptığımız girişimcilik kurslarımız kurs olmaktan çıktı okul oldu. 12 ay boyunca 304 adet genç girişimci arkadaşımızı mezun ettik. Ve onlarda yavaş yavaş ticari hayata atılmaya başladılar. Türkiye’de KOBİ’lerin önemi çok fazla. KOBİ’ler, toplam girişim sayısının yüzde 99,9’unu, istihdamın yüzde 76’sını, ülke cirosunun yüzde 63’ünü sağlıyor diyerek küçük işletmelerin ve girişimcilerin Türkiye ekonomisindeki önemini vurguladı. Ermişler, “2015 programı ile ilgili bölgesel bir araştırmanın son durumuna baktık; KOSGEB’den aldığımız verilere göre bölgede rekoru Ticaret Odamız kırdı. Şu ana kadar 200’ün üzerinde ticaret odamıza başvuru var. 2015 yılında da sıkı bir program bizi bekliyor” açıklamasında bulundu. HABER: SEMRA AMAN AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.