Balıkesir Merhaba Gazetesi

Rektör Kuş: “Sağlık Alanındaki Atılımımız Devam Edecek”

Rektör Kuş: “Sağlık Alanındaki Atılımımız Devam Edecek”
29 Nisan 2021 - 12:28

Rektör Kuş: “Sağlık Alanındaki Atılımımız Devam Edecek”

Balıkesir Üniversitesi (BAÜN) Hastanesi, son dönemde gerçekleştirilen güçlü atılımla Balıkesir ve çevresindeki, “sağlıkta çekim merkezi” olma özelliğini güçlendirmeye devam ediyor.

Üniversite olarak sağlık alanındaki çalışmalara özel önem verdiklerini ifade eden Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, Üniversite Hastanesinde öğretim üyesi ve ayrıca sağlık personeli bakımından oldukça güçlü bir kadroya sahip olduklarını söylerken, ayrıca onaylanan 100 yataklı ek hastane binası projesini de kısa sürede hayata geçirerek hastanenin hizmet kapasitesini daha da arttırmak istediklerini ifade etti. Rektör Prof. Dr. İlter Kuş; “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığımız, Sağlık Bakanlığımız, Hazine ve Maliye Bakanlığımız ve ayrıca YÖK Başkanlığımızın da destekleriyle sağlık alanındaki gelişim ve atılımımız hız kesmeden devam edecek” dedi.

2019’da Açılan Acil Servis 3. Basamak

Üniversite hastanesinde 2019 yılı Şubat ayında Yoğun Bakım Ünitesi ile birlikte açılan Acil Servisin, kısa sürede gerçekleştirdiği gelişimle 3. Basamak seviyelendirmesini elde ettiğini belirten Rektör Prof. Dr. İlter Kuş; “Acil Servisin faaliyetleriyle beraber 2 yılı aşkın sürede çok sayıda acil vakanın şehir dışına sevkinin ayrıca  önüne geçilmiş oldular. Acil Servisin açılması, Acil Tıp Anabilim Dalına ilk asistanlarımızı kabul edebilmemiz açısından da ayrıca oldukça önemlidir” şeklinde konuştu.

Personel Sayısında Yaklaşık İki Kat Artış

Rektör Prof. Dr. İlter Kuş, hastanede personel sayısı bakımından son iki yılda yaklaşık iki kat oranında bir artış gerçekleştirildiğinin altını çizerken, “70’i öğretim üyesi, 156’sı asistan doktor, 235’i farklı branşlarda sağlık personeli ve yardımcı sağlık personeli, 63’ü de diğer idari personel olmak üzere ayrıca toplam 524 yeni personelimiz Üniversite Hastanemiz bünyesinde göreve başladı. Böylelikle toplam personel sayımız yaklaşık 900 oldu. Niceliksel artış, sağlık hizmetlerine niteliksel artış olarak da yansımış oldu. Hizmet verdiğimiz polikliniklerimizin ve ayrıca branşlarımızın yelpazesi genişledi. Büyümeye bağlı olarak daha önce yapılamayan birçok cerrahi işlem hastanemizde yapılmaya başlandı. Ayrıca şehir merkezinde de üniversitemizin sağlık hizmetlerinin verilebilmesi adına Altıeylül Semt Polikliniğini de bu dönemde açtık” ifadelerini kullandı.

Şehirle Bütünleşmenin Gerçekleştiği Alanların Başında Sağlık Hizmetleri Geliyor

Şehirle bütünleşme hedefi bakımından Üniversite Hastanesinin kendileri için önemine değinen Prof. Dr. İlter Kuş; “Balıkesir Üniversitesi olarak, kaliteli eğitim ve ayrıca bilim üretiminin yanı sıra her alanda şehrimizle bütünleşmek önceliğimizdir. Şehirle bütünleşmenin gerçekleştiği alanların başında sağlık hizmetleri geliyor. Hastanemizde sahip olduğumuz imkanları, İl Sağlık Müdürlüğümüz ile koordineli bir biçimde şehrimiz için kullanmaya devam ediyoruz.  Rektör Prof. Dr. İlter Kuş, ayrıca salgınla mücadelede maske, mesafe, temizlik kurallarına uymak başta olmak üzere herkese görev düştüğünü de hatırlatırken, “Devletimiz ve fedakar sağlık personelimiz her türlü çabayı ortaya koyuyor. Vatandaşlar olarak da ayrıca hep birlikte kurallara uyalım” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.